Sobota, 20 dubna, 2024

Musk představil svého Optimuse, slibuje i ženskou verzi. Experty robot zklamal

Mohlo by vás zajímat

Robot se na pódiu opatrně procházel a zamával divákům. Jeho cena bude údajně nižší než 20 000 dolarů.

- Reklama -

Optimus se objevil na pódiu na akci v Silicon Valley, kde zamával publiku a zhoupl se v kolenou. Elon Musk uvedl, že robot je ve stádiu rozpracovanosti, ale za několik let by mohl být prodáván veřejnosti.

Viděli jsme však roboty dva. První, známý jako Bumble C, byl „hrubý vývojový robot“, kterého bylo možné vidět, jak při předem nahraných ukázkách přechází po pódiu a přemisťuje krabice a zvedá konve. O druhém robotu Musk hovořil jako o tom, který má vnější potah a je „poměrně blízko tomu, co půjde do výroby“. Zatím však byl pokaždé ukázán pouze mávající rukama a používal se pouze jako rekvizita, po které Musk jezdil na kolečkách.

Musk zopakoval svůj cíl vyvinout „co nejrychleji užitečného humanoidního robota“, kterého bude možné „vyrábět ve velmi velkém objemu, nakonec v milionech kusů“, a který bude „stát mnohem méně než auto – mnohem méně než 20 000 dolarů“. Později tvrdil, že vytvoření takového zařízení by umožnilo „budoucnost bez chudoby“ a „zásadní proměnu civilizace, jak ji známe“.

Je Optimus od Tesly technický zázrak? Není!

Profesor robotiky na Floridské státní univerzitě Christian Hubicki se v konverzaci na Twitteru podělil o svůj názor a poznamenal, že tým Tesly sice „za rok ušel dlouhou cestu“, ale skutečné schopnosti Optima jsou „pro humanoidy standardní (ale ne ohromující)“

Hubicki ve svém vlákně poznamenává, že robot Optimus zřejmě chodí pomocí robotické techniky známé jako nulový momentový bod (ačkoli to Tesla nepotvrdila). Tuto formu lokomoce již léta používají známí roboti, jako je Asimo od Hondy. (Když sledujete Optimuse, určitě vidíte podobnost ve způsobu, jakým opatrně přenáší váhu z jedné nohy na druhou a má pokrčená kolena v polokrčení). Podle Hubickiho je tento styl chůze „docela bezpečný, ale v roce 2022 není nijak ohromující“.

A podobného názoru jsou i další odborníci.

Bude i holčičí verze, napsal Musk na Twitteru

Jenže i přes očividné nedostatky Musk svému projektu věří. Svým typickým velkolepým způsobem zakončil představení robota slovy: „Je to skutečně zásadní proměna civilizace, jak ji známe.“

A zatímco prezentace na AI Day ještě probíhala, vyťukal Elon Musk na Twitter svým 107,4 milionu příznivců: „Samozřejmě, že bude existovat i holčičí verze našeho robota Optima.“

Musk během sekce otázek a odpovědí připustil, že vytvoření humanoidního robota zrovna nezapadá do poslání společnosti Tesla, kterým je urychlit celosvětový přechod na udržitelnou energii. Tvrdil, že Optimus rozšiřuje poslání společnosti Tesla o „vytváření úžasné budoucnosti“. Předpověděl, že zákazníci si budou moci Optima koupit za tři až pět let.

Zdroj:

cnbc.com, BBC, theverge.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -