Úterý, 23 července, 2024

Musk představil svého Optimuse, slibuje i ženskou verzi. Experty robot zklamal

Mohlo by vás zajímat

Robot se na pódiu opatrně procházel a zamával divákům. Jeho cena bude údajně nižší než 20 000 dolarů.

- Reklama -

Optimus se objevil na pódiu na akci v Silicon Valley, kde zamával publiku a zhoupl se v kolenou. Elon Musk uvedl, že robot je ve stádiu rozpracovanosti, ale za několik let by mohl být prodáván veřejnosti.

Viděli jsme však roboty dva. První, známý jako Bumble C, byl „hrubý vývojový robot“, kterého bylo možné vidět, jak při předem nahraných ukázkách přechází po pódiu a přemisťuje krabice a zvedá konve. O druhém robotu Musk hovořil jako o tom, který má vnější potah a je „poměrně blízko tomu, co půjde do výroby“. Zatím však byl pokaždé ukázán pouze mávající rukama a používal se pouze jako rekvizita, po které Musk jezdil na kolečkách.

Musk zopakoval svůj cíl vyvinout „co nejrychleji užitečného humanoidního robota“, kterého bude možné „vyrábět ve velmi velkém objemu, nakonec v milionech kusů“, a který bude „stát mnohem méně než auto – mnohem méně než 20 000 dolarů“. Později tvrdil, že vytvoření takového zařízení by umožnilo „budoucnost bez chudoby“ a „zásadní proměnu civilizace, jak ji známe“.

Je Optimus od Tesly technický zázrak? Není!

Profesor robotiky na Floridské státní univerzitě Christian Hubicki se v konverzaci na Twitteru podělil o svůj názor a poznamenal, že tým Tesly sice „za rok ušel dlouhou cestu“, ale skutečné schopnosti Optima jsou „pro humanoidy standardní (ale ne ohromující)“

Hubicki ve svém vlákně poznamenává, že robot Optimus zřejmě chodí pomocí robotické techniky známé jako nulový momentový bod (ačkoli to Tesla nepotvrdila). Tuto formu lokomoce již léta používají známí roboti, jako je Asimo od Hondy. (Když sledujete Optimuse, určitě vidíte podobnost ve způsobu, jakým opatrně přenáší váhu z jedné nohy na druhou a má pokrčená kolena v polokrčení). Podle Hubickiho je tento styl chůze „docela bezpečný, ale v roce 2022 není nijak ohromující“.

A podobného názoru jsou i další odborníci.

Bude i holčičí verze, napsal Musk na Twitteru

Jenže i přes očividné nedostatky Musk svému projektu věří. Svým typickým velkolepým způsobem zakončil představení robota slovy: „Je to skutečně zásadní proměna civilizace, jak ji známe.“

A zatímco prezentace na AI Day ještě probíhala, vyťukal Elon Musk na Twitter svým 107,4 milionu příznivců: „Samozřejmě, že bude existovat i holčičí verze našeho robota Optima.“

Musk během sekce otázek a odpovědí připustil, že vytvoření humanoidního robota zrovna nezapadá do poslání společnosti Tesla, kterým je urychlit celosvětový přechod na udržitelnou energii. Tvrdil, že Optimus rozšiřuje poslání společnosti Tesla o „vytváření úžasné budoucnosti“. Předpověděl, že zákazníci si budou moci Optima koupit za tři až pět let.

Zdroj:

cnbc.com, BBC, theverge.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -