Sobota, 25 května, 2024

Elon Musk chce do 4 let uskutečnit svou první misi na Mars

Mohlo by vás zajímat

Kontroverzní miliardář Elon Musk má v plánu do čtyř let vyslat na Mars první vesmírnou loď společnosti SpaceX.

- Reklama -

Na nedávné videokonferenci, která se odehrála během Mezinárodního astronautického kongresu v ázerbájdžánském Baku využil zakladatel a ředitel společnosti SpaceX Elon Musk příležitost upřesnit své odvážné plány ohledně osídlení Marsu, kterého chce dosáhnout v nejbližší budoucnosti. Šlo o jeho první projev o vesmírných plánech po nedávném zásadním testovacím letu rakety Starship, který po necelých čtyřech minutách letu skončil explozí. Miliardář slíbil, že Marsu dosáhne do čtyř let.

Zkušební přistání bez posádky

„Myslím, že je tak nějak reálné, abychom tam v příštích čtyřech letech uskutečnili zkušební přistání bez posádky,“ řekl Musk Clayi Mowrymu, prezidentovi Mezinárodní astronautické federace, během hodinového setkání s otázkami a odpověďmi.

Incident s Muskovou raketou z dubna letošního roku zapříčinilo selhání odpojení horního stupně rakety Starship od stupně Super Heavy během letu. FAA (americká Federální letecká správa) na základě neúspěšného letu nařídila pozastavení všech dalších letů raket Starship a vypracovala seznam 63 korekčních opatření, která musí společnost SpaceX přijmout, aby podobným neštěstím v budoucnu zabránila.

Přes neúspěchy poslední doby zůstává Musk ohledně budoucnosti rakety Starship optimistou. Prohlásil, že tato kosmická loď má „solidní šanci“ na úspěšný orbitální let během druhého testovacího pokusu. Raketový systém Starship, který zahrnuje jak kosmickou loď samotnou, tak raketu Super Heavy, vyvinula Muskova společnost pro plnohodnotné opakované využití – slouží k dopravě posádky a nákladu na oběžnou dráhu Země, Měsíce, Marsu a jiných cílů ve vesmíru. Rád by toho dosáhl do čtyř let.

Odhodlaná společnost SpaceX

Tento ambiciózní časový plán na dosažení Marsu je v souladu s předpovědmi prezidentky a výkonné ředitelky SpaceX Gwynne Shotwellové, která očekává, že první lidské mise na Mars se uskuteční v průběhu tohoto desetiletí. SpaceX ve snaze dosáhnout svého cíle projevuje značnou odhodlanost a společnost je ochotna čelit výzvám a obtížím, které ji na této cestě čekají, přičemž se poučuje z chyb a řídí se pokyny amerických regulačních orgánů.

Před realizací plánovaného letu na Mars musí ale SpaceX nejdříve získat povolení od FAA pro následující raketové mise a získat ekologické schválení od Úřadu pro ochranu ryb a zvěře Spojených států.

Zdroj:

NY Times, earth.com, indianexpress.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -