Úterý, 23 července, 2024

Vědci prozkoumají dynamiku červí díry pomocí kvantového počítače

Mohlo by vás zajímat

Kvantový experiment, který vědci vymysleli, umožňuje zkoumat dynamiku neboli chování určitého typu teoretické červí díry.

- Reklama -

Vědci poprvé vytvořili kvantový experiment, který jim umožňuje zkoumat chování určitého typu teoretické červí díry. Namísto vytvoření skutečné červí díry, což je trhlina v prostoru a čase, umožňuje experiment vědcům zkoumat vztahy mezi teoretickými červími dírami a kvantovou fyzikou, která je předpovědí tzv. kvantové gravitace.

„Našli jsme kvantový systém, který vykazuje klíčové vlastnosti gravitační červí díry, a přitom je dostatečně malý na to, aby se dal realizovat na dnešním kvantovém hardwaru,“ řekla Maria Spiropulu z Caltechu. „Tato práce představuje krok k rozsáhlejšímu programu testování kvantové gravitační fyziky pomocí kvantového počítače. Nenahrazuje přímé sondy kvantové gravitace stejným způsobem jako jiné plánované experimenty, které by mohly v budoucnu zkoumat kvantové gravitační efekty pomocí kvantového snímání, ale nabízí výkonné testovací prostředí pro procvičení myšlenek kvantové gravitace.“

Experiment s červí dírou podpořil holografický princip

Skupina vedená vědců Marií Spiropulu z Kalifornského technologického institutu využila kvantový počítač společnosti Google, známý jako Sycamore, umístěný v Google Quantum AI v kalifornské Santa Barbaře, k praktickému využití unikátního „protokolu teleportace červí dírou“. Spiropulu a její tým porazili konkurenční tým fyziků, který chtěl pomocí kvantových počítačů IBM a Quantinuum provést teleportaci červí dírou pomocí tohoto svého druhu prvního „kvantového gravitačního experimentu na čipu“.

Spiropulu přiznala, že byla otřesená, když pozorovala klíčovou signaturu ukazující, že qubity cestují červí dírou. Experiment lze považovat za podporu holografického principu, široké teorie o tom, jak do sebe zapadají dva základní kameny fundamentální fyziky, obecná teorie relativity a kvantová mechanika.

Co jsou červí díry a kdo je objevil?

Červí díry jsou průchody časoprostorem, které spojují dvě vzdálená místa. Ačkoli nebyly experimentálně pozorovány, vědci o jejich existenci a vlastnostech teoretizují již téměř sto let. V souladu s Einsteinovou obecnou teorií relativity, která charakterizuje gravitaci jako zakřivení prostoročasu, popsali Nathan Rosen a Albert Einstein v roce 1935 červí díry jako tunely procházející tkaninou prostoročasu. Vědci nazývají červí díry Einstein-Rosenovy mosty podle dvou fyziků, kteří je poprvé citovali, ale samotný termín „červí díra“ vymyslel fyzik John Wheeler v 50. letech 20. století.

Zdroj:

sciencedaily.com, caltech.edu, quantummagazine.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -