Úterý, 23 července, 2024

Neuralink chystá do šesti měsíců testy na lidech

Mohlo by vás zajímat

Elon Musk očekává, že Neuralink zahájí klinické testy na lidech do šesti měsíců. Jeho firma zabývající se výrobou mozkových čipů chce nakonec díky svému výrobku pomoct ochrnutým pacientům, aby se znovu hýbali a mluvili.

- Reklama -

Elon Musk, zakladatel společnosti Neuralink Corp. během středečního živě vysílaného přenosu o technologii mozkového implantátu této společnosti uvedl, že společnost by měla být připravena testovat svou technologii na lidech do šesti měsíců. Během akce zároveň promítl video, které podle Muska ukazuje opici, jež pomocí mozkového implantátu pohybuje kurzorem a píše na počítači.

Zatímco společnost Neuralink usiluje o povolení amerických regulačních orgánů k zahájení klinických zkoušek na lidech, začala už před časem provádět testy na zvířatech.

Před testováním na lidech je na místě opatrnost

„Než dáme zařízení do člověka, chceme být nesmírně opatrní a jistí, že bude dobře fungovat, ale myslím, že jsme FDA předložili většinu našich dokumentů a myslíme si, že pravděpodobně zhruba do šesti měsíců bychom měli mít první Neuralink u člověka,“ řekl Musk během dlouho očekávané veřejné aktualizace zařízení.

Prozradil, že první dvě plánovaná využití technologie firmy umožní ochrnutým lidem bez potíží používat digitální zařízení a pomohou i lidem, kteří ztratili zrak, aby opět viděli. „I když někdo nikdy neměl zrak, jako by se narodil slepý, věříme, že mu ho dokážeme vrátit,“ řekl Musk.

Součástí prezentace bylo video, které ukazovalo, jak se implantát společnosti Neuralink používá k vytvoření zrakového vjemu – záblesku světla – v mozku opice, i když v prezentaci nedošlo na žádný důkaz o obnovení zraku.

Megalomanské plány nabírají značné zpoždění

Musk je známý svými ambiciózními plány na záchranu lidstva a kolonizaci Marsu. Stejně vznešené cíle má i společnost Neuralink, kterou založil v roce 2016. Hodlá vytvořit čip, který umožní mozku ovládat složitá elektrická zařízení, případně obnovit motorické funkce ochrnutých osob a léčit poruchy mozku včetně Parkinsonovy choroby, demence a Alzheimerovy choroby. Hovoří také o spojení umělé inteligence s mozkem.

Společnost Neuralink však má v ohlášených plánech značné zpoždění. Musk v roce 2019 uvedl, že doufá, že povolení regulačních orgánů získá do konce roku 2020. Později, v roce 2021, uvedl, že v tomto roce hodlá zahájit testy na lidech. Teď je v plánu příští rok. Tak uvidíme, jestli se to napotřetí povede.

Zdroj:

CNN, cnbc.com, indiatoday.in

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -