Úterý, 23 července, 2024

Operace, u kterých asistuje robot, mají lepší výsledky, ukázala studie

Mohlo by vás zajímat

Podle nové studie končí roboticky asistované operace rychlejším zotavením pacientů a vedou k lepším bezprostředním výsledkům než operace prováděné pouze lidmi.

- Reklama -

První klinická studie svého druhu, kterou vedli vědci z University College London a University of Sheffield, zjistila, že použití roboticky asistované operace k odstranění a rekonstrukci rakoviny močového měchýře umožňuje pacientům mnohem rychlejší zotavení a výrazně (o 20 %) kratší dobu hospitalizace.

„V této studii jsme chtěli zjistit, zda roboticky asistovaná operace ve srovnání s otevřenou operací zkracuje dobu hospitalizace, snižuje počet opakovaných hospitalizací a vede k lepší kondici a kvalitě života. Ve všech ohledech se to prokázalo,“ komentuje výsledky spoluautor studie John Kelly, profesor uroonkologie na oddělení chirurgie a intervenční vědy UCL a konzultant chirurgie v nemocnici University College London.

Nižší hrozba návratu nemoci

Studie zveřejněná v časopise JAMA zjistila, že robotická operace snižuje pravděpodobnost opětovného přijetí do nemocnice o polovinu (52 %) a odhalila „zarážející“ čtyřnásobné (77 %) snížení výskytu krevních sraženin (hluboký žilní trombus a plicní embolie), což je obvykle významná příčina zhoršení zdravotního stavu a nemoci, ve srovnání s pacienty, kterým zákroky prováděli lidé. Vědci dokonce kvůli výsledkům vyzvali britský Národní institut pro zdraví a vynikající péči (NICE), aby přehodnotil své pokyny, které považují otevřenou operaci (tedy operaci prováděnou lidmi) za „zlatý standard“ pro složité operativní zákroky.

„Přestože se roboticky asistovaná chirurgie stává stále dostupnější, nebylo dosud provedeno žádné významné klinické hodnocení jejího celkového přínosu pro zotavení pacientů,“ říká k tomu spoluautor studie John Kelly.

Méně problémů, lepší prevence

„Neočekávaným zjištěním bylo nápadné snížení výskytu krevních sraženin u pacientů, kteří podstoupili robotickou operaci. To svědčí o bezpečné operaci, při níž pacienti profitují z mnohem menšího počtu komplikací, časné mobilizace a rychlejšího návratu do běžného života,“ dodal Kelly.

Podle dalšího z autorů studie by výsledky mohly do budoucna změnit i přístup k pacientům procházejícím rekonvalescencí. „Studie také poukazuje na budoucí trendy ve zdravotnictví. Brzy budeme možná schopni monitorovat zotavení po propuštění a najít ty, u kterých se objeví problémy. Je možné, že sledování úrovně chůze by upozornilo na ty, kteří potřebují návštěvu obvodní sestry nebo třeba dřívější kontrolu v nemocnici,“ uvedl spoluřešitel studie profesor James Catto, profesor urologické chirurgie na oddělení onkologie a metabolismu Sheffieldské univerzity.

Zdroj:

sciencedaily.com, studyfinds.org, Daily Mail, scitechdaily.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -