Sobota, 25 května, 2024

Operace, u kterých asistuje robot, mají lepší výsledky, ukázala studie

Mohlo by vás zajímat

Podle nové studie končí roboticky asistované operace rychlejším zotavením pacientů a vedou k lepším bezprostředním výsledkům než operace prováděné pouze lidmi.

- Reklama -

První klinická studie svého druhu, kterou vedli vědci z University College London a University of Sheffield, zjistila, že použití roboticky asistované operace k odstranění a rekonstrukci rakoviny močového měchýře umožňuje pacientům mnohem rychlejší zotavení a výrazně (o 20 %) kratší dobu hospitalizace.

„V této studii jsme chtěli zjistit, zda roboticky asistovaná operace ve srovnání s otevřenou operací zkracuje dobu hospitalizace, snižuje počet opakovaných hospitalizací a vede k lepší kondici a kvalitě života. Ve všech ohledech se to prokázalo,“ komentuje výsledky spoluautor studie John Kelly, profesor uroonkologie na oddělení chirurgie a intervenční vědy UCL a konzultant chirurgie v nemocnici University College London.

Nižší hrozba návratu nemoci

Studie zveřejněná v časopise JAMA zjistila, že robotická operace snižuje pravděpodobnost opětovného přijetí do nemocnice o polovinu (52 %) a odhalila „zarážející“ čtyřnásobné (77 %) snížení výskytu krevních sraženin (hluboký žilní trombus a plicní embolie), což je obvykle významná příčina zhoršení zdravotního stavu a nemoci, ve srovnání s pacienty, kterým zákroky prováděli lidé. Vědci dokonce kvůli výsledkům vyzvali britský Národní institut pro zdraví a vynikající péči (NICE), aby přehodnotil své pokyny, které považují otevřenou operaci (tedy operaci prováděnou lidmi) za „zlatý standard“ pro složité operativní zákroky.

„Přestože se roboticky asistovaná chirurgie stává stále dostupnější, nebylo dosud provedeno žádné významné klinické hodnocení jejího celkového přínosu pro zotavení pacientů,“ říká k tomu spoluautor studie John Kelly.

Méně problémů, lepší prevence

„Neočekávaným zjištěním bylo nápadné snížení výskytu krevních sraženin u pacientů, kteří podstoupili robotickou operaci. To svědčí o bezpečné operaci, při níž pacienti profitují z mnohem menšího počtu komplikací, časné mobilizace a rychlejšího návratu do běžného života,“ dodal Kelly.

Podle dalšího z autorů studie by výsledky mohly do budoucna změnit i přístup k pacientům procházejícím rekonvalescencí. „Studie také poukazuje na budoucí trendy ve zdravotnictví. Brzy budeme možná schopni monitorovat zotavení po propuštění a najít ty, u kterých se objeví problémy. Je možné, že sledování úrovně chůze by upozornilo na ty, kteří potřebují návštěvu obvodní sestry nebo třeba dřívější kontrolu v nemocnici,“ uvedl spoluřešitel studie profesor James Catto, profesor urologické chirurgie na oddělení onkologie a metabolismu Sheffieldské univerzity.

Zdroj:

sciencedaily.com, studyfinds.org, Daily Mail, scitechdaily.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -