Pondělí, 15 dubna, 2024

Operace střev proběhla poprvé úspěšně bez zásahu člověka. Vše zvládl robot

Mohlo by vás zajímat

Autonomní robotičtí chirurgové – už brzy na operačním sále ve vašem okolí…

- Reklama -

Tým z Univerzity Johnse Hopkinse poprvé úspěšně použil svého inteligentního tkáňového autonomního robota (STAR) k provedení složité břišní operace – a STAR to zvládl bez lidské pomoci.

Tým vědců z Univerzity Johnse Hopkinse tvrdí, že robot provedl laparoskopickou operaci měkkých tkání prasete bez jakékoli pomoci od člověka, což je významný krok v robotice směrem k plně automatizované operaci člověka.

„Zákrok provedl na čtyřech zvířatech a dosáhl výrazně lepších výsledků než člověk,“ prozradil výzkumník profesor Axel Krieger.

Robot STAR (Smart Tissue Autonomous Robot) provedl laparoskopickou operaci na čtyřech prasatech, přičemž měl za úkol znovu spojit dva konce přerušeného střeva. Podle výzkumníků robot exceloval při střevní anastomóze, což je zákrok vyžadující vysokou úroveň opakovaných pohybů a přesnosti.

Komplikace, jako je únik vody, se vyskytují téměř u každé páté kolorektální operace a
až 30 procent jiných operací měkkých tkání v dutině břišní. Robot STAR má však vysokou schopnost opakovaného pohybu a přesnosti, což mu umožňuje přizpůsobit se nepředvídatelným změnám v reálném čase, tvrdí jeho vývojáři.

Podle Kriegera automatizace systému STAR pro splnění tak složitého úkolu vyžadovala několik inovací. Krieger a jeho tým museli upravit standardní chirurgické nástroje, aby je STAR mohl používat. Robota také vybavili kombinací blízkých infračervených a strukturálních světelných kamer, aby mohl rekonstruovat trojrozměrný obraz místa operace. Tým vědců také musel naprogramovat vytvoření operačního plánu, který by bylo možné podle potřeby upravit, aby se zohlednily například tkáňové překážky.

Výsledky jejich práce naznačují, že sestrojení autonomního chirurgického robota je více než možné a „není jen výplodem něčí fantazie“, řekl Krieger.

Axel Krieger, odborný asistent strojního inženýrství na Univerzitě Johnse Hopkinse, se na vytvoření robota, systému řízeného viděním a určeného speciálně k šití měkkých tkání podílí dlouhodobě. Pokračuje tak na práci modelu z roku 2016, který operoval střeva prasete, ale vyžadoval velký řez pro přístup ke střevu a větší navádění od člověka.

Nové funkce robota STAR umožňují větší autonomii a lepší přesnost operace, včetně specializovaných nástrojů pro šití a nejmodernějších zobrazovacích systémů, které poskytují přesnější vizualizaci operačního pole.

Roboticky asistovaná chirurgie se stává běžnou pro celou řadu zákroků, včetně gynekologických a urologických problémů. A průlomový výkon robotického systému STAR – který jako první pracoval zcela bez lidského zásahu – je „významným krokem k plně automatizované chirurgii u lidí“, tvrdí vědci.

Zdroj:

news-medical.net, nature.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -