Sobota, 18 května, 2024

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Mohlo by vás zajímat

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

- Reklama -

Iran Mall, ležící na severovýchod od Teheránu, je tlukoucím srdcem íránského konzumu a nákupní vášně. Na první pohled obřího obchodního domu by si možná člověk ani nevšiml, nejspíš by ho považoval za nějaký palác, protože pohledy často klamou. Přestože samotné nákupní centrum má nijak neobvyklých sedm podlaží a několik set obchodů, jeho působivost spočívá ve velikosti, kterou nelze přehlédnout.

Přesně řečeno, Iran Mall pokrývá neuvěřitelných 1,35 milionu čtverečních metrů! Už na první pohled si člověk nemůže nevšimnout obrovského prostoru, který tento obchodní dům zabírá.

Pro české oči, zvyklé na nákupy v obchodních domech s přesně zmapovaným plánem a několika patry, může být Iran Mall doslova malým světem. Je zde rozmístěno 7 stovek obchodů, nabízejících jak místní, tak mezinárodní značky a produkty.

Daleko víc než jen místo pro nákupy

Nabízí dvanáct kin s technologií IMAX a moderní divadelní sál pro 2 000 diváků. Pro milovníky kultury tu najdeme galerie, muzeum a impresivní knihovnu s více než 45 000 knihami, rukopisy a dokumenty. Ale to není vše.

K tomu všemu Iran Mall nabízí střešní tenisové kurty, konferenční centrum, kongresové sály a dokonce i zábavní park. Nejedná se o obchodní dům, nýbrž o celé město v malém, kde si každý návštěvník najde to své.

Největší nákupní centrum na světě je tak místem, kde se stýká moderní a tradiční íránská kultura. Kdysi otevřený trh se inspiroval trhy v Tabrízu, Isfahánu a Širázu, zatímco Didar Garden je inspirován tradiční cihlovou architekturou středního Íránu.

Iran Mall tak není jen obchodním domem, ale je to místo, kde se střetává tradiční íránská kultura s moderním světem. A také místo, které by mělo být povinností každého shopaholica.

Zdroj:

reddit.com, atlasobscura.com, biggestconstruction.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.
- Reklama -