Středa, 9 dubna, 2025

Leonardo da Vinci vynálezy střílel jako kulomet, který i vymyslel. Co všechno vynalezl?

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Nebyl geniální jen díky svým obrazům. Da Vinci vynálezy předběhl čas a vymyslel věci, které byli v budoucnosti důležitou součástí vývoje.

- Reklama -

Leonardo da Vinci vynálezy sypal z rukávu stejně jako kdejaký pouťový kouzelník umělé kytky. Da Vinci byl vůdčí osobností téměř ve všech kulturních oblastech, pro které je renesance tolik oslavována. Byl polyhistorem bezkonkurenčního intelektu. Neexistuje žádný umělecký kout, věda nebo filozofie, které by neprozkoumal. A často vynikal ve všem, čemu se věnoval. I přesto nám trvalo několik století, než jsme dokázali plně pochopit a ocenit hloubku génia tohoto velkého muže.

Da Vinciho genialitu jako výtvarného umělce dodnes obdivuje celý svět. Každý známe Poslední večeři nebo Monu Lisu. Jenže tato díla nabízí jen letmý pohled na spektrum schopností tohoto umělce. Leonardovy zápisníky obsahují desítky stránek náčrtů, poznámek, vzorců a prací, které jsou psány jeho dnes již kultovním zrcadlovým písmem, informuje journalinghabit.com.

Leonardo da Vinci vynálezy obvykle i kreslil

Zápisky vyprávějí o snaze Leonarda da Vinciho porozumět světu kolem sebe. Jde o nejrůznější nápady a myšlenky. Od detailních ilustrací plodů v děloze až po podrobné plány mechanického létání. Kdekoli načrtl své teorie nebo vynálezy, téměř vždy k nim připojil obrázek a využil tak svých uměleckých schopností k doplnění svého technického umu a představivosti.

Jako průkopník vědy a matematiky vyvinul řadu inovací, jejichž vývoj ostatním zabral desítky let a někdy dokonce celá staletí. Ačkoli se často jedná o vynálezy veskrze primitivní a často nepraktické, tvořily základ první jiskry myšlenek, které změnily svět.

Tam, kde da Vinciho načmárané návrhy a složité poznámky nebyly přímo kopírovány následujícími generacemi vynálezců, inspirovaly větší inovace, které změnily život tak, jak se o tom ani jemu samotnému nesnilo. Dokonce i některé z jeho méně praktické nápadů, jako například raná verze moderního obrněného tanku, byly později znovuobjeveny a ukázalo se, že fungovaly. A to, přestože jejich obdoby byly realizovány až několik století poté, co je da Vinci vymyslel, píše web allthatsinteresting.com.

Vynálezy, kterými da Vinci změnil svět

Padák

Na kresbě nalezené v Codexu Atlanticus Leonardo zobrazuje zařízení připomínající padák, zkonstruované z vyztužené látky a dřevěných tyčí. Toto zařízení, navržené tak, aby mělo „12 ramen širokých a 12 vysokých“, by podle Leonarda umožnilo člověku skočit z vysoké stavby, „aniž by se zranil“.

Kuličkové ložisko

Kuličkové ložisko jako vynález nepůsobí kdovíjak impozantně, ale závisí na něm velká část moderních technologií. Kuličková ložiska umožňují otáčení hnacích hřídelí, kutálení zboží po rampách v továrně nebo obchodě a obecně fungování mechanických zařízení. Kuličková ložiska umístěním hladce se kutálející koule mezi pohyblivé plochy eliminují tření. Tato myšlenka sice sahá až někam do Římské říše, ale mnozí historici se domnívají, že první praktické návrhy obsahují teprve da Vinciho zápisníky.

Kulomet

Kulomet byl jedním z Da Vinciho smrtících vynálezů, který nikdy nesptřil světlo světa. Přesto se odvážíme tvrdit, že by určitě zničil každého přicházejícího nepřítele.

Základem Da Vinciho nápadu byly „33hlavňové varhany“, ne zcela totožné s moderním kulometem. Tyto „varhany“ umožňovaly, aby sada 11 mušket střílela jedna po druhé a otáčely se, aby se jejich hlavně mohly ochladit.

Tank

Da Vincoho obrněný vůz se objevuje v Codexu Arundel a je často přirovnáván k modernímu tanku. Vozidlo kónického tvaru, které bylo zkonstruováno kolem roku 1487, je v plánech zobrazeno s kanóny po celém obvodu, což mu umožňuje útočit v úhlu 360 stupňů. Důležité je, že vojáci uvnitř tanku byli chráněni před nepřátelskou palbou díky kovovým plátům, které zpevňovaly dřevěný plášť vozidla.

Robotický rytíř

Kolem roku 1495 vypracoval plány mechanického rytíře – „robota“ ve zbroji, který uměl sedět, hýbat hlavou a dokonce mávat mečem v rukou. Vše fungovalo na základech mechaniky. Leonardo, který se věnoval i studiu anatomie, věděl, jak složitým systémem převodů a kladek uvnitř rytíře co nejvěrněji napodobit pohyby lidského těla.

Ornitoptéra

Létání fascinovalo da Vinciho téměř celý jeho život. Na sklonku svého života shrnul své myšlenky na toto téma do textu známého jako Codice sul volo degli uccelli (Kodex o letu ptáků), který vznikl kolem let 1505-2006. Koncepty takzvaných létajících strojů Leonardo načrtával po celou dobu své kariéry. Obvykle se jednalo o „ornitoptéry“ s křídly potaženými blánou, která se pohybovala nahoru a dolů.

Potápečský oblek

V Codex Arundel Leonardo zobrazuje návrhy potápěčských obleků z kůže se skleněnými brýlemi a rákosovými trubkami. Teoreticky by tyto obleky umožňovaly benátským vojákům chodit po mořském dně a sabotovat nepřátelské lodě zespodu – dýchání jim umožňovaly vzduchové nádrže plovoucí na vodní hladině. Leonardo nápadem reagoval na možné ohrožení jeho domova v Benátkách Osmanskou říší.

Hodiny

Ačkoli da Vincimu nelze připsat vynález hodin, přesto přispěl velkým dílem k pokroku směrem ke stále přesnějším a spolehlivějším mechanismům. V 15. století hodináři začali používat pružiny jako měřící zařízení. Da Vinci kolem roku 1490 tuto koncepci převzal a zavedl dva nové typy oddělených mechanismů – jeden pro hodiny a jeden pro minuty.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Puff Diddy se ve vězení nervově zhroutil? Prosil prý vězeňské dozorce, aby ho odvezli do nemocnice

Metropolitní vazební věznice v Brooklynu se o Vánocích stala nečekaným jevištěm dramatu jednoho z nejznámějších jmen hudebního průmyslu. Puff Diddy se údajně nervově zhroutil a žadonil u dozorců, aby ho okamžitě převezli do nemocnice.

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?
- Reklama -