Úterý, 23 července, 2024

Pronásledované psaní levou rukou: Leváky v minulosti považovali za ďáblovy pohunky

Mohlo by vás zajímat

Ačkoli to zní zvláštně, leváci jsou pravděpodobně jednou z nejstarších a nejdůsledněji napadaných menšin.

- Reklama -

Proč by mělo být tak zatraceně kontroverzní něco tak neškodného jako to, jakou ruku preferujete? Zdá se, že je to prostě součást naší historie. Už staří Mezopotámci, Egypťané, Řekové i Římané byli vůči levákům zaujatí. A pravděpodobně z toho můžeme vinit bohy. Pravou ruku si totiž většina civilizací obvykle vyhradila pro požehnání a projevování přízně, zatímco levou vyčlenili lidé nejčastěji pro proklínání a udělování trestů.

Mohli bychom se utěšit, že to všechno skončilo s příchodem civilizovanějších náboženství, ale není to tak. Islám zakazoval používat levou ruku při styku s lidmi a dokonce i křesťanství po svém nástupu upřednostňovalo pravou ruku. „Tehdy řekne i těm, kdo jsou na levici: ‚Jděte ode mne, zlořečení, do věčného ohně, připraveného pro ďábla a jeho anděly,'“ říká Matouš 25,41.

Zlovolní leváci spříznění s ďáblem?

Leváci byli prostě po staletí považováni za zlověstné. „Například ve středověku žili leváci v nebezpečí, že budou obviněni z čarodějnictví,“ píše časopis TIME ve svém článku z roku 1969. „Sám ďábel byl považován za leváka a on i další zlí duchové byli vždy vyvoláváni gesty leváků.“

K levákům se proto ve středověku vázala spousta negativních stereotypů, protože byli považováni za slabé, nešťastné a zlověstné. Ve skutečnosti slovo „sinister“ (v angličtině zlovolný) pochází z latinského slova „sinistra“, což znamená „levý“ nebo „smolný“.

Leváci to pak měli obzvlášť těžké v 18. a 19. století, a to navzdory veškeré osvícenosti, kterou prý zažívali. Místa jako Evropa a Severní Amerika se nemilosrdně snažily zbavit společnost zhouby leváků. Pedagogové se horlivě snažili naučit děti používat pouze pravou ruku. Chybující leváci často končili s levačkou svázanou za zády a všichni, kdo se nedrželi pravidel, dostali tělesné tresty. Prostě to byla vada, a to nejen fyzická.

Psaní levou rukou jako trestný čin

Tyto předsudky přetrvávaly po celém světě. Země sovětského bloku vedly protileváckou politiku až do 70. let 20. století. Španělsko, Itálie a Jugoslávie zakazovali ve školách psaní levou rukou a v Albánii bylo dokonce prohlášeno za trestný čin.

Ještě v 80. letech profesor psychologie Stanley Coren vyslovil hypotézu, že leváci žijí kratší a chudší život než praváci. Levorukost byla podle něj důsledkem „neurologické poruchy nebo fyzické nefunkčnosti“.

Ale…

Vážně je to s leváky tak zlé?

Výsledky studie odhalily překvapivá zjištění o levácích

Psycholožka Marian Annettová se celých 50 let věnovala výzkumu „levorukého handicapu“. Její závěr? Hypotézy Corena byly zásadně chybné. S tím ale souhlasí i údaje o duševním zdraví z analýzy z roku 2010. Levorukost podle této analýzy nezvyšuje riziko schizofrenie ani nepředpovídá jiné kognitivní či nervové problémy. Levákům také nehrozí, že by umírali dříve než praváci.

A existuje i reálný důkaz, že leváci mohou být vyrovnaní a úspěšní. Stačí se podívat do historie. Mezi slavné leváky se totiž řadí i umělci jako Leonardo de Vinci, Michelangelo, Vincent van Gogh, Peter Paul Rubens a Henri de Toulouse Lautrec. I superhvězdy Lady Gaga, Tina Fey, Will Ferrell, Eminem, Paul McCartney a Spike Lee patří mezi ty, co upřednostňují levou. Stejně tak to ostatně měl i první muž na měsíci Neil Armstrong, objevitelka rádia Marie Curie, hudební génius Hendrix, nebo legendární vojevůdce Napoleon Bonaparte – a mohli bychom pokračovat ještě dlouho.

Zdroj:

Guardian, historyofyesterday.com, Time, Wikipedie

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -