Sobota, 20 dubna, 2024

Pronásledované psaní levou rukou: Leváky v minulosti považovali za ďáblovy pohunky

Mohlo by vás zajímat

Ačkoli to zní zvláštně, leváci jsou pravděpodobně jednou z nejstarších a nejdůsledněji napadaných menšin.

- Reklama -

Proč by mělo být tak zatraceně kontroverzní něco tak neškodného jako to, jakou ruku preferujete? Zdá se, že je to prostě součást naší historie. Už staří Mezopotámci, Egypťané, Řekové i Římané byli vůči levákům zaujatí. A pravděpodobně z toho můžeme vinit bohy. Pravou ruku si totiž většina civilizací obvykle vyhradila pro požehnání a projevování přízně, zatímco levou vyčlenili lidé nejčastěji pro proklínání a udělování trestů.

Mohli bychom se utěšit, že to všechno skončilo s příchodem civilizovanějších náboženství, ale není to tak. Islám zakazoval používat levou ruku při styku s lidmi a dokonce i křesťanství po svém nástupu upřednostňovalo pravou ruku. „Tehdy řekne i těm, kdo jsou na levici: ‚Jděte ode mne, zlořečení, do věčného ohně, připraveného pro ďábla a jeho anděly,'“ říká Matouš 25,41.

Zlovolní leváci spříznění s ďáblem?

Leváci byli prostě po staletí považováni za zlověstné. „Například ve středověku žili leváci v nebezpečí, že budou obviněni z čarodějnictví,“ píše časopis TIME ve svém článku z roku 1969. „Sám ďábel byl považován za leváka a on i další zlí duchové byli vždy vyvoláváni gesty leváků.“

K levákům se proto ve středověku vázala spousta negativních stereotypů, protože byli považováni za slabé, nešťastné a zlověstné. Ve skutečnosti slovo „sinister“ (v angličtině zlovolný) pochází z latinského slova „sinistra“, což znamená „levý“ nebo „smolný“.

Leváci to pak měli obzvlášť těžké v 18. a 19. století, a to navzdory veškeré osvícenosti, kterou prý zažívali. Místa jako Evropa a Severní Amerika se nemilosrdně snažily zbavit společnost zhouby leváků. Pedagogové se horlivě snažili naučit děti používat pouze pravou ruku. Chybující leváci často končili s levačkou svázanou za zády a všichni, kdo se nedrželi pravidel, dostali tělesné tresty. Prostě to byla vada, a to nejen fyzická.

Psaní levou rukou jako trestný čin

Tyto předsudky přetrvávaly po celém světě. Země sovětského bloku vedly protileváckou politiku až do 70. let 20. století. Španělsko, Itálie a Jugoslávie zakazovali ve školách psaní levou rukou a v Albánii bylo dokonce prohlášeno za trestný čin.

Ještě v 80. letech profesor psychologie Stanley Coren vyslovil hypotézu, že leváci žijí kratší a chudší život než praváci. Levorukost byla podle něj důsledkem „neurologické poruchy nebo fyzické nefunkčnosti“.

Ale…

Vážně je to s leváky tak zlé?

Výsledky studie odhalily překvapivá zjištění o levácích

Psycholožka Marian Annettová se celých 50 let věnovala výzkumu „levorukého handicapu“. Její závěr? Hypotézy Corena byly zásadně chybné. S tím ale souhlasí i údaje o duševním zdraví z analýzy z roku 2010. Levorukost podle této analýzy nezvyšuje riziko schizofrenie ani nepředpovídá jiné kognitivní či nervové problémy. Levákům také nehrozí, že by umírali dříve než praváci.

A existuje i reálný důkaz, že leváci mohou být vyrovnaní a úspěšní. Stačí se podívat do historie. Mezi slavné leváky se totiž řadí i umělci jako Leonardo de Vinci, Michelangelo, Vincent van Gogh, Peter Paul Rubens a Henri de Toulouse Lautrec. I superhvězdy Lady Gaga, Tina Fey, Will Ferrell, Eminem, Paul McCartney a Spike Lee patří mezi ty, co upřednostňují levou. Stejně tak to ostatně měl i první muž na měsíci Neil Armstrong, objevitelka rádia Marie Curie, hudební génius Hendrix, nebo legendární vojevůdce Napoleon Bonaparte – a mohli bychom pokračovat ještě dlouho.

Zdroj:

Guardian, historyofyesterday.com, Time, Wikipedie

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -