Sobota, 20 dubna, 2024

Albatros D.Va: Příběh dvouplošníku, který zatratil samotný Rudý baron

Mohlo by vás zajímat

Albatros D.Va. Poslední, ale zřejmě také nejméně povedený projekt z řad německých stíhaček Albatros, které létaly během první světové války.

- Reklama -

Společnost Albatros Flugzeugwerke vyráběla od roku 1916 řadu nejúspěšnějších německých stíhaček. Na podzim 1916 získaly stíhačky D.I nad Sommou vzdušnou převahu nad Brity a brzy je podpořily vylepšené D.II. Počátkem roku 1917 následoval přepracovaný D.III, který nejčastěji používal Manfred „Rudý baron“ von Richthofen, nejúspěšnější eso války. Následoval model Albatros D.V, který byl ještě výrazněji přepracován, i když si zachoval charakteristický proudnicový trup Albatrosu a lopatkovité ocasní plochy.

Když ale D.V vylétl počátkem léta 1917 do služby, ukázalo se, že má několik vážných nedostatků. Šlo především o nedostatečně výkonný motor a strukturální slabiny v horních i spodních křídlech. Koncem léta proto následoval vylepšený model D.Va s výkonnějším motorem a dalšími vylepšeními. Přesto nikdy nesplnil to, co jeho vývojáři slibovali.

Albatrosy D.V a D.Va (stejně jako mnoho starších D.III) tvořily až do konce války většinu německých stíhacích sil. V kompetentních rukou dokázaly obstát i proti nejnovějším spojeneckým stíhačkám, ale nebyly schopny zopakovat úspěchy předchozích modelů z roku 1916 a počátku roku 1917.

Samostatné kulomety a problémová křídla

Albatros D.V byl vybaven dvěma pevnými kulomety LMG08/15 ráže 7,92 mm, které byly namontovány na kapotáži před pilotní kabinou a střílely dopředu přes vrtuli pomocí přímého pružného přerušovače náhonu, aby střely nezasáhly listy. LMG08/15 byla zmenšená a vzduchem chlazená verze standardního německého armádního kulometu. Každá zbraň se ovládala samostatnou spouští. Kulomet byl pásový, přičemž prázdné pásy se podávaly do bubnů k opětovnému použití, zatímco použité náboje se vyhazovaly za palubu.

Stíhací letouny Albatros měly také poměrně charakteristický vzhled s hladkými, oblými překližkovými polomaketovými trupy. D.V byl zaoblenější než dřívější modely, které měly plošší boky. Křídla měla dřevěnou kostru potaženou látkou a měla dvě slabiny. Konce horního křídla byly náchylné k praskání a sklápění, což představovalo problém, ale nebyl úplně fatální. Závažnější bylo, že hlavní nosník spodních letadel byl náchylný ke zlomení při střemhlavém letu, a to spíše v důsledku vibrací než napětí. Příčina se dlouho zjišťovala a nikdy nebyla plně odstraněna.

Směšně podřadné letadlo

Albatros D.V byl uveden do provozu v dubnu 1917 a následující měsíc vstoupil do služby. Nesplnil ale očekávání a v červenci Manfred von Richthofen letoun zatratil jako „zastaralý a směšně podřadný“. Konstruktéři reagovali projektem D.Va, který měl odstranit nejkřiklavější problémy – nedostatečný výkon (a tím i rychlost a manévrovací schopnosti) a některé konstrukční nedostatky.

D.Va vstoupil do služby v říjnu 1917, ale i když byl v některých ohledech lepší, celkově byl stále přínejlepším průměrný. Nicméně až do příchodu Fokkeru D.VII na jaře 1918 byl tím nejlepším, co německé letecké služby měly. Dlouhé měsíce proto tvořil páteř většiny stíhacích jednotek. Do dubna 1918 bylo ve službě více než 1 000 modelů D.V a D.Va. V dubnu 1918 ale nakonec byla výroba zastavena a počty sloužících letadel postupně klesaly po celý zbytek války.

Zdroj:

warbirds-eee.org, airandspace.si.edu, Wikipedie

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -