Pátek, 6 září, 2024

Albatros D.Va: Příběh dvouplošníku, který zatratil samotný Rudý baron

Mohlo by vás zajímat

Albatros D.Va. Poslední, ale zřejmě také nejméně povedený projekt z řad německých stíhaček Albatros, které létaly během první světové války.

- Reklama -
- Reklama - Google

Společnost Albatros Flugzeugwerke vyráběla od roku 1916 řadu nejúspěšnějších německých stíhaček. Na podzim 1916 získaly stíhačky D.I nad Sommou vzdušnou převahu nad Brity a brzy je podpořily vylepšené D.II. Počátkem roku 1917 následoval přepracovaný D.III, který nejčastěji používal Manfred „Rudý baron“ von Richthofen, nejúspěšnější eso války. Následoval model Albatros D.V, který byl ještě výrazněji přepracován, i když si zachoval charakteristický proudnicový trup Albatrosu a lopatkovité ocasní plochy.

Když ale D.V vylétl počátkem léta 1917 do služby, ukázalo se, že má několik vážných nedostatků. Šlo především o nedostatečně výkonný motor a strukturální slabiny v horních i spodních křídlech. Koncem léta proto následoval vylepšený model D.Va s výkonnějším motorem a dalšími vylepšeními. Přesto nikdy nesplnil to, co jeho vývojáři slibovali.

Albatrosy D.V a D.Va (stejně jako mnoho starších D.III) tvořily až do konce války většinu německých stíhacích sil. V kompetentních rukou dokázaly obstát i proti nejnovějším spojeneckým stíhačkám, ale nebyly schopny zopakovat úspěchy předchozích modelů z roku 1916 a počátku roku 1917.

Samostatné kulomety a problémová křídla

Albatros D.V byl vybaven dvěma pevnými kulomety LMG08/15 ráže 7,92 mm, které byly namontovány na kapotáži před pilotní kabinou a střílely dopředu přes vrtuli pomocí přímého pružného přerušovače náhonu, aby střely nezasáhly listy. LMG08/15 byla zmenšená a vzduchem chlazená verze standardního německého armádního kulometu. Každá zbraň se ovládala samostatnou spouští. Kulomet byl pásový, přičemž prázdné pásy se podávaly do bubnů k opětovnému použití, zatímco použité náboje se vyhazovaly za palubu.

Stíhací letouny Albatros měly také poměrně charakteristický vzhled s hladkými, oblými překližkovými polomaketovými trupy. D.V byl zaoblenější než dřívější modely, které měly plošší boky. Křídla měla dřevěnou kostru potaženou látkou a měla dvě slabiny. Konce horního křídla byly náchylné k praskání a sklápění, což představovalo problém, ale nebyl úplně fatální. Závažnější bylo, že hlavní nosník spodních letadel byl náchylný ke zlomení při střemhlavém letu, a to spíše v důsledku vibrací než napětí. Příčina se dlouho zjišťovala a nikdy nebyla plně odstraněna.

Směšně podřadné letadlo

Albatros D.V byl uveden do provozu v dubnu 1917 a následující měsíc vstoupil do služby. Nesplnil ale očekávání a v červenci Manfred von Richthofen letoun zatratil jako „zastaralý a směšně podřadný“. Konstruktéři reagovali projektem D.Va, který měl odstranit nejkřiklavější problémy – nedostatečný výkon (a tím i rychlost a manévrovací schopnosti) a některé konstrukční nedostatky.

D.Va vstoupil do služby v říjnu 1917, ale i když byl v některých ohledech lepší, celkově byl stále přínejlepším průměrný. Nicméně až do příchodu Fokkeru D.VII na jaře 1918 byl tím nejlepším, co německé letecké služby měly. Dlouhé měsíce proto tvořil páteř většiny stíhacích jednotek. Do dubna 1918 bylo ve službě více než 1 000 modelů D.V a D.Va. V dubnu 1918 ale nakonec byla výroba zastavena a počty sloužících letadel postupně klesaly po celý zbytek války.

Zdroj:

warbirds-eee.org, airandspace.si.edu, Wikipedie

- Reklama - Google
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil...

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.
- Reklama -