Sobota, 20 dubna, 2024

Ray Holmes: Příběh pilota, co ve 2. světové válce zachránil Buckinghamský palác před zničením

Mohlo by vás zajímat

Ray Holmes se díky své odvaze stal jedním z hrdinů Británie v 2. světové válce. Hlavně jeho zásluhou Buckinghamský palác stojí ještě dnes.

- Reklama -

Bitva o Británii skončila 11. října 1940. Hitler sice invazi do Británie oficiálně nezrušil, ale toho dne ji formálně odložil. Znamenalo to skutečný zlom v 2. světové válce. Byla to první porážka nacistického Německa. A také důkaz, že vůdcovy ideologicky vedené síly nejsou neporazitelné. Do porážky výrazně zasáhl i pilot Ray Holmes.

Bombardování Británie první porážkou Německa zdaleka neskončilo. V následujících sedmi měsících jen zintenzivnilo, protože bitva o Británii se prolínala s bleskovou válkou. 24. srpna byl poprvé bombardován Londýn, a jak se později ukázalo, omylem a proti výslovnému rozkazu samotného Hitlera.

Odvetné bombardování Berlína ze strany RAF hned následujícího dne však Hitlera rozzuřilo natolik, že těžiště bitvy o Británii se přesunulo ze zničení RAF a jeho základen na zničení britské infrastruktury.

Ohnivé nebe nad Londýnem

To se ukázalo jako draze zaplacená chyba. Velké nálety vyslané k terorizování Londýna začaly 7. září a brzy se staly pravidelným jevem. V neděli 15. září v 11.30 se k Londýnu přiblížila síla o velikosti 100 bombardérů a 200 stíhaček. Sledovala je radarová stanice v Uxbridge, kde Churchill právě toho dne navštívil operační místnost. Anglie proti německým letadlům vyslala 250 stíhaček.

V poledne dorazily přeživší bombardéry nad centrum Londýna. Zde se s nimi utkaly britské Hurricany od 504. perutě. Jeden Hurrican pilotoval 24letý Ray Holmes, který zaútočil na několik bombardérů, než se zachytil na jednom těžce poškozeném, který mířil přímo na Buckinghamský palác.

Buckinghamský palác v ohrožení

Holmes v tu chvíli nevěděl, že německé letadlo je bez pilota. Nad jižním Londýnem bylo tak těžce rozstřílené, že jeho posádka se katapultovala. Pilot, nadporučík Robert Zehbe, opustil letadlo, když ještě drželo pevný kurz. Myslel si, že se na padáku dostane do bezpečí, ale šeredně se spletl. Sestupoval poblíž kriketového hřiště Oval, kde ho pak napadl rozzuřený dav. Později na následky zranění zemřel.

Jenže letadlo německého pilota letělo dál. Naložené bombami mířilo na největší klenot britské hrdosti – Buckinghamský palác. Ray Holmes se k letadlu přiblížil a stiskl spoušť Hurricanu. Ale… Nic se nestalo! Holmesovi došla munice. Mladík z Liverpoolu proto učinil zoufalé rozhodnutí.

Krkolomný kousek, který mohl skončit tragédií

Protože prý neměl dost času situaci nějak extra promýšlet, rozhodl se do německého stroje narazit. Nacistický bombardér byl už ve velmi špatném stavu. Ray Holmes doufal, že jeho letadlo proletí skrz a bombardér tak zničí.

Holmes letěl rychlostí více než 643 kilometrů za hodinu, když narazil do ocasu německého bombardéru. Náraz ale nevedl k průniku zničeným německým letadlem, jak Holmes plánoval. Srážka způsobila, že se jeho Hurricane propadl do prudkého střemhlavého letu. Holmes se musel katapultovat. Náraz jeho hurricanu do německého letadla ale nakonec přesto kýženou spásu přinesl. Přelomil bombardér ve dví a převrátil zbývající trup tak divoce, že mu přetížení utrhla obě křídla.

Ray Holmes, hrdina Británie

Bomby z bombardéru se uvolnily. A přestože část z nich zasáhla palác, většina ho minula, a samotné letadlo ho už vůbec neohrozilo. Nakonec se zřítilo u nádraží Victoria Station bez dalších ztrát na životech.

Holmesova ohromující odvaha zajistila, že důležitá součást britského dědictví přežila válku.

Zdroj:

http://www.wirralhistory.uk/wallaseyraf.html

https://www.securitymagazin.cz/historie/ray-holmes-pilot-raf-ktery-taranoval-nemecky-bombarder-aby-ochranil-buckinghamsky-palac-1404063967.html

https://www.rafmuseum.org.uk/blog/citizen-airman-ray-holmes-part-one-ve-day/.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -