Sobota, 20 dubna, 2024

Nejrychlejší letadlo na světě vyrobila firma Rolls-Royce. Je plně elektrické

Mohlo by vás zajímat

Jestli se ptáte, jaké je nejrychlejší letadlo, tak od nedávna je to stroj jménem „Spirit of Innovation“. Společnost Rolls-Royce předložila Mezinárodní letecké federaci (FAI) – Světové federaci leteckých sportů, která kontroluje a certifikuje světové letecké a astronautické rekordy – údaje o tom, že 16. listopadu 2021 v 15:45 dosáhl její letoun maximální rychlosti 555,9 km/h na vzdálenost 3 km, čímž překonal stávající rekord o 213,04 km/h.

- Reklama -

Při dalších letech na experimentálním testovacím letišti Boscombe Down britského ministerstva obrany dosáhl Spirit of innovation rychlosti 532,1 km/h na vzdálenost 15 kilometrů – o 292,8 km/h rychleji než dosavadní rekord – a podle údajů společnosti Rollsy-Royce překonal nejrychlejší čas pro vystoupání do výšky 3000 metrů o 60 sekund s časem 202 sekund.

Letadlo jen na elektřinu. A je nejrychlejší

Jak Rolls-Royce dále přiznává, výsledky zatím nejsou potvrzené. „Doufáme, že FAI v blízké budoucnosti úspěchy týmu certifikuje a oficiálně potvrdí,“ informuje společnost.

Během rekordních letů dosáhl letoun maximální rychlosti 623 km/h (387,4 mph), což podle firmy Rolls-Royce činí ze „Spirit of Innovation“ nejrychlejší plně elektrický dopravní prostředek na světě.
Spirit of Innovation je poháněn třemi bateriemi s celkem 6 000 články, které společnost Rolls-Royce popsala jako „energeticky nejodolnější akumulátory na světě“.

Baterie pohánějí tři motory, které dodávají 400 kilowattů (což zhruba odpovídá výkonu 500 koní) na vrtuli.

Úspěch pomůže vývoji leteckých taxíků

Společnost Rolls-Royce na vývoji letadla spolupracovala se společností Electroflight, která se specializuje na skladování energie v letectví, a dodavatelem automobilových pohonných jednotek YASA. Kromě technického úspěchu prý projekt a světový rekord také poskytly důležité údaje pro budoucí elektrické pohonné systémy pro plně elektrickou městskou leteckou mobilitu a hybridní elektrická příměstská letadla.

Například tzv. „letecké taxíky“ vyžadují typ baterií, které jsou velmi podobné těm, jež byly vyvinuty pro „Spirit of Innovation“.

Zdroj:

https://www.rolls-royce.com/media/press-releases/2021/19-11-2021-spirit-of-innovation-stakes-claim-to-be-the-worlds-fastest-all-electric-vehicle.aspx

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -