Pondělí, 22 července, 2024

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Mohlo by vás zajímat

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

- Reklama -

Zprávy o supersportovním voze z Afghánistánu jsou vzhledem k ekonomickému strádání země vcelku překvapující, ale přece je tu Mada 9. Podle dostupných informací byl tento vůz vyvíjen týmem více než třiceti inženýrů z firmy ENTOP a Afghánského technického odborného institutu v Kábulu (ATVI) po dobu dlouhou pět let. Výsledek každopádně stojí za to!

Díky spolupráci afghánských specialistů vzniklo vozidlo, které má všechny atributy supersportu, i když v současné době je poháněno upraveným motorem z vozu Toyota Corolla z roku 2000. Podrobné technické informace o voze, jako například uspořádání motoru (zda se nachází vpředu, vzadu nebo uprostřed), nebo fotografie interiéru zůstávají zahalené rouškou tajemství.

Ambice supersportu Mada 9

Mohammad Riza Ahmadi, generální ředitel firmy ENTOP a hlavní konstruktér vozu Mada 9, doufá, že afghánská novinka se stane symbolem a ukázkou technologického pokroku Afghánistánu. „Toto vozidlo bude ambasadorem, který projede celým Afghánistánem a přinese lidem hodnotu vědění,“ prohlásil Ahmadi. „Zahájí svou cestu v Afghánistánu a jednoho dne, snad, se dostane i za jeho hranice.“

I když již existuje zájem ze strany potenciálních zájemců o zakoupení Mada 9, automobil není momentálně komerčně dostupný. Což je pochopitelné, neboť zůstává nezodpovězených stále mnoho otázek ohledně výkonnosti a schopností vozu.

Ozvěny těchto nečekaných zpráv z Afghánistánu rozkmitaly pozorovatele a autonadšence po celém světě. Ať už bude osud Mada 9 jakýkoli, neobvyklá iniciativa Tálibánu nám ukazuje, že i v teroristickém hnutí najdete milovníky automobilismu. A Mada 9 je také důkazem, že ve světě automobilů jsou možnosti nepřeberné, a že inovace a technologický pokrok mohou vzniknout i v nečekaných místech a ve velmi složitých podmínkách.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -