Sobota, 20 dubna, 2024

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Mohlo by vás zajímat

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

- Reklama -

Zprávy o supersportovním voze z Afghánistánu jsou vzhledem k ekonomickému strádání země vcelku překvapující, ale přece je tu Mada 9. Podle dostupných informací byl tento vůz vyvíjen týmem více než třiceti inženýrů z firmy ENTOP a Afghánského technického odborného institutu v Kábulu (ATVI) po dobu dlouhou pět let. Výsledek každopádně stojí za to!

Díky spolupráci afghánských specialistů vzniklo vozidlo, které má všechny atributy supersportu, i když v současné době je poháněno upraveným motorem z vozu Toyota Corolla z roku 2000. Podrobné technické informace o voze, jako například uspořádání motoru (zda se nachází vpředu, vzadu nebo uprostřed), nebo fotografie interiéru zůstávají zahalené rouškou tajemství.

Ambice supersportu Mada 9

Mohammad Riza Ahmadi, generální ředitel firmy ENTOP a hlavní konstruktér vozu Mada 9, doufá, že afghánská novinka se stane symbolem a ukázkou technologického pokroku Afghánistánu. „Toto vozidlo bude ambasadorem, který projede celým Afghánistánem a přinese lidem hodnotu vědění,“ prohlásil Ahmadi. „Zahájí svou cestu v Afghánistánu a jednoho dne, snad, se dostane i za jeho hranice.“

I když již existuje zájem ze strany potenciálních zájemců o zakoupení Mada 9, automobil není momentálně komerčně dostupný. Což je pochopitelné, neboť zůstává nezodpovězených stále mnoho otázek ohledně výkonnosti a schopností vozu.

Ozvěny těchto nečekaných zpráv z Afghánistánu rozkmitaly pozorovatele a autonadšence po celém světě. Ať už bude osud Mada 9 jakýkoli, neobvyklá iniciativa Tálibánu nám ukazuje, že i v teroristickém hnutí najdete milovníky automobilismu. A Mada 9 je také důkazem, že ve světě automobilů jsou možnosti nepřeberné, a že inovace a technologický pokrok mohou vzniknout i v nečekaných místech a ve velmi složitých podmínkách.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -