Čtvrtek, 13 června, 2024

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Mohlo by vás zajímat

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o „AI kufr,“ technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

- Reklama -

Chieko Asakawa, jejíž životní příběh zahrnuje tragický okamžik, kdy v raném věku oslepla, se stala nejen významnou počítačovou vědkyní, nýbrž i ředitelkou významného Národního muzea nových věd a inovací, známého jako Miraikan. Její osudová ztráta zraku ji nikdy nepřiměla ztratit víru v sílu vědy a technologie.

Kufr místo hole nebo psa

AI kufr představuje ohromující výsledek Asakawiny práce a její neochvějné víry v možnosti moderní technologie. Tento chytrý kufr slibuje pomoci zrakově postiženým jednotlivcům pohybovat se v neznámém prostředí bez závislosti na tradičních asistčních prostředcích, jakými jsou bílé hole nebo vodicí psi.

Po uživatelově zadání cílové destinace do svého chytrého telefonu, AI kufr vytvoří optimální trasu pro cestovatele. S vestavěnými senzory a precizním GPS systémem dokáže kufr určit svoji polohu s ohromnou přesností, což mu umožňuje vyhýbat se překážkám a ostatním lidem na trase.

Svoboda pro zrakově postižené

Tímto způsobem poskytuje Kufr AI zrakově postiženým jednotlivcům cennou svobodu a nezávislost. To je Asakawina vize: umožnit zrakově postiženým lidem pohybovat se všude s jistotou a pocitem bezpečí.

Asakawa a její spolupracovníci z firem, jako je IBM, Omron a ALPS Alpine, plánují, že časem bude AI kufr k dispozici k pronájmu na letištích, v nákupních centrech a na nádražích, aby tak mohl pomoci zrakově postiženým jednotlivcům při navigaci v jejich každodenním životě.

AI kufr představuje výjimečný příklad toho, jak technologie může sloužit humanitárním cílům a přispět k větší rovnosti a inkluzi ve společnosti.

Zdroj:

CNN, yahoo.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -