Pondělí, 15 dubna, 2024

Větší svaly mohou prodloužit život, naznačují vědci

Mohlo by vás zajímat

Cvičení podle všeho prodlužuje život.

- Reklama -

Pokud se budete zvedání činek věnovat pouhých 30 minut týdně, výrazně to sníží riziko předčasného úmrtí. A to až o 10-20 procent, tvrdí vědci z japonské univerzity Tohoku.

Odborníci také zjistili, že s přidáním aerobního cvičení se vaše šance na delší život zřejmě zdvojnásobí! Nemusíte však chodit do posilovny. Vědci tvrdí, že domácí práce, jako je těžká práce na zahradě, se počítají jako posilovací cvičení.

Autoři studie vyhledávali ve výzkumných databázích observační studie, v nichž byli dospělí bez závažných zdravotních problémů sledováni po dobu dvou až 25 let. Analyzovali 16 studií, z nichž nejstarší byla publikována před deseti lety. Většina studií byla provedena ve Spojených státech, zbytek ve Velké Británii, Austrálii a Japonsku.

Cvičení nemusí být dlouhé

Účastníci byli ve věku od 18 do 97 let a počet osob, které se jednotlivých studií účastnily, se pohyboval od přibližně 4 000 do téměř 500 000. Ve 12 studiích byli zastoupeni muži i ženy, ve dvou pouze muži a ve třech pouze ženy. Všechny se zabývaly vlivem aerobních forem cvičení, jako je běh a skákání, a také silového tréninku.

Tým zvažoval celoživotní účinky aerobních cvičení, jako je běh a skákání, i posilovacích tréninků. Zjistili, že 30 až 60 minut týdenních aktivit posilujících svaly zřejmě podstatně snižuje pravděpodobnost úmrtí na srdeční onemocnění, mrtvici, cukrovku a další nemoci.

Posilování zlepšuje průběh cukrovky

Výzkum byl publikován v časopise British Journal of Sports Medicine a ukázal také to, že u osob s cukrovkou je až hodina týdně aktivity posilující svaly spojena s „velkým snížením zdravotního rizika“, přičemž křivka hrozby pak prý doslova kopíruje tvar písmene L.

Provádění aerobního cvičení i aktivity posilující svaly je spojeno s mnohem větším poklesem rizika úmrtí, a to o 40 %, uvádí výzkumný tým, který vedla lékařská fakulta Tohoku University v Sendai na severovýchodě Japonska. Mezi příklady aerobní aktivity patří rychlá chůze, plavání a běh.

Zdroj:

https://www.studyfinds.org/stronger-muscles-longer-life/

https://www.weforum.org/agenda/2022/03/muscle-strengthening-live-longer/

https://www.usnews.com/news/health-news/articles/2022-03-01/an-hour-of-weight-training-per-week-can-extend-your-life

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -