Úterý, 23 července, 2024

Větší svaly mohou prodloužit život, naznačují vědci

Mohlo by vás zajímat

Cvičení podle všeho prodlužuje život.

- Reklama -

Pokud se budete zvedání činek věnovat pouhých 30 minut týdně, výrazně to sníží riziko předčasného úmrtí. A to až o 10-20 procent, tvrdí vědci z japonské univerzity Tohoku.

Odborníci také zjistili, že s přidáním aerobního cvičení se vaše šance na delší život zřejmě zdvojnásobí! Nemusíte však chodit do posilovny. Vědci tvrdí, že domácí práce, jako je těžká práce na zahradě, se počítají jako posilovací cvičení.

Autoři studie vyhledávali ve výzkumných databázích observační studie, v nichž byli dospělí bez závažných zdravotních problémů sledováni po dobu dvou až 25 let. Analyzovali 16 studií, z nichž nejstarší byla publikována před deseti lety. Většina studií byla provedena ve Spojených státech, zbytek ve Velké Británii, Austrálii a Japonsku.

Cvičení nemusí být dlouhé

Účastníci byli ve věku od 18 do 97 let a počet osob, které se jednotlivých studií účastnily, se pohyboval od přibližně 4 000 do téměř 500 000. Ve 12 studiích byli zastoupeni muži i ženy, ve dvou pouze muži a ve třech pouze ženy. Všechny se zabývaly vlivem aerobních forem cvičení, jako je běh a skákání, a také silového tréninku.

Tým zvažoval celoživotní účinky aerobních cvičení, jako je běh a skákání, i posilovacích tréninků. Zjistili, že 30 až 60 minut týdenních aktivit posilujících svaly zřejmě podstatně snižuje pravděpodobnost úmrtí na srdeční onemocnění, mrtvici, cukrovku a další nemoci.

Posilování zlepšuje průběh cukrovky

Výzkum byl publikován v časopise British Journal of Sports Medicine a ukázal také to, že u osob s cukrovkou je až hodina týdně aktivity posilující svaly spojena s „velkým snížením zdravotního rizika“, přičemž křivka hrozby pak prý doslova kopíruje tvar písmene L.

Provádění aerobního cvičení i aktivity posilující svaly je spojeno s mnohem větším poklesem rizika úmrtí, a to o 40 %, uvádí výzkumný tým, který vedla lékařská fakulta Tohoku University v Sendai na severovýchodě Japonska. Mezi příklady aerobní aktivity patří rychlá chůze, plavání a běh.

Zdroj:

https://www.studyfinds.org/stronger-muscles-longer-life/

https://www.weforum.org/agenda/2022/03/muscle-strengthening-live-longer/

https://www.usnews.com/news/health-news/articles/2022-03-01/an-hour-of-weight-training-per-week-can-extend-your-life

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -