Sobota, 20 dubna, 2024

Vědci objevili spojitost mezi paradontózou a problémy se srdcem

Mohlo by vás zajímat

Čistěte si zuby a používejte zubní nit – vaše srdce vám poděkuje!

- Reklama -

Nedávná zpráva naznačuje, že paradentóza, běžná infekce dásní, může souviset se smrtelným srdečním onemocněním zvaným fibrilace síní. Jak upozorňuje profesor Shunsuke Miyauchi z Hirošimské univerzity v Japonsku, parodontitida způsobuje krvácení z dásní, ztrátu zubů a zápach z úst. Což se spojuje s dlouhodobým zánětem, který hraje klíčovou roli při progresi fibrilace síní.

Nečekaná souvislost

Výzkum ukázal na významnou souvislost mezi parodontitidou a fibrózou. Podle výsledků existuje spojitost mezi nemocí dásní a zjizvením části levé srdeční síně, které vede k nepravidelnému srdečnímu rytmu zvanému fibrilace síní. Několik studií zjistilo souvislost mezi parodontitidou a fibrilací síní, ale mechanismy, které je spojují, zůstávají zatím stále nejasné.

Fibrilace síní se běžně pojí s městnavým srdečním selháním. To je chronické srdeční onemocnění, které zvyšuje riziko mrtvice, srdečního selhání a dalších komplikací. Při nedodržování správné ústní hygieny totiž vytvářejí bakterie v ústech lepivý film zvaný plak. Ten na zubech a dásních ztvrdne ve zvápenatělé usazeniny neboli zubní kámen. Zubní kámen se může rozšířit pod linii dásní, což ztěžuje čištění mezi zuby. Časem tento nános způsobí zánět dásní, mírné, ale zánětlivé onemocnění dásní, které může přejít v parodontitidu, pokud se neléčí.

Kromě čištění zubů myslete i na váhu a cvičení

Výzkumný tým analyzoval tkáň ze zjizvených částí srdce a zjistil, že čím horší je infekce dásní, tím horší je zjizvení srdeční tkáně. Profesorka Yukiko Nakano vysvětlila: „Tato studie poskytuje základní důkaz, že parodontitida zhoršuje fibrózu síní a může být novým rizikem.“

Chcete-li tedy pomoci svému srdci, odborníci doporučují pravidelně navštěvovat zubního lékaře, abyste předešli onemocnění dásní. Také je důležité udržovat si zdravou váhu, cvičit a omezit užívání alkoholu.

Plánují se další studie, které by výsledky potvrdily.

Zdroj:

sciencedaily.com, nih.gov, livemint.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -