Úterý, 23 července, 2024

Vědci stimulovali regeneraci kostí pomocí speciálního hydrogelu

Mohlo by vás zajímat

Simulací přirozeného prostředí kosti pomocí specifického hydrogelu se vědcům podařilo stimulovat regeneraci kosti.

- Reklama -

Lidské kosti se při drobných poškozeních, jako jsou zlomeniny, často samy uzdravují, přičemž tělo nahradí veškerou ztracenou tkáň. Kost se však nedokáže sama regenerovat, pokud dojde k závažným poruchám, jako je například výrazný úbytek kosti způsobený chirurgickým odstraněním zhoubného nádoru, fyzickým traumatem, extrakcí zubu, onemocněním dásní nebo zánětem v okolí zubních implantátů. Zcela nový hydrogel by to však mohl změnit.

Vědecky řečeno, materiál se označuje jako imunomodulační vláknitý hydrogel na bázi kyseliny hyaluronové a Fmoc-difenylalaninu (FmocFF/HA) a byl vytvořen vědci z Univerzity v Tel Avivu a Michiganské univerzity. Jeho jedinečnost spočívá v tom, že se svým fyzikálním i chemickým složením velmi podobá extracelulární matrix, která se nachází v kostní tkáni.

Hydrogel jako pomocník při léčbě

Extracelulární matrix, nebo-li hmota ukládající se v mezibuněčných prostorech, je podle vědců látka, která obklopuje naše buňky a poskytuje jim strukturální podporu. Každý typ tkáně v našem těle má svou vlastní extracelulární matrix, která je tvořena vhodnými materiály s odpovídajícími mechanickými vlastnostmi. Extracelulární matrix přirozené kostní extracelulární matrix lze přirovnat k fibrilární struktuře nového hydrogelu. Navíc se díky její tuhosti mohou buňky pacienta diferencovat na buňky tvořící kost.

„Jak se dá očekávat, extracelulární matrix našich kostí je poměrně tuhá,“ říká profesor Adler-Abramovich. „V naší studii jsme vyrobili hydrogel, který tuto specifickou matrici napodobuje jak chemickými, tak fyzikálními vlastnostmi. Na nanometrické úrovni se buňka může ke gelu připojit, získat strukturální podporu a přijímat příslušné mechanické signály z vláken. Abychom tyto vlastnosti otestovali, pěstovali jsme nejprve buňky v 3D modelu gelu. Poté jsme zkoumali vliv hydrogelu na modelových zvířatech s velkými kostními defekty, které se nemohly spontánně zahojit.“

Potkanům se kosti zcela uzdravily

Při laboratorních pokusech vědci hydrogel použili k vyplnění díry o průměru 5 mm v horní části lebky potkana, protože díra byla příliš velká na to, aby se sama zacelila. Jako kontrola byla použita druhá díra v lebce, která nebyla léčená. Celkem bylo použito dvacet potkanů.

„Sledovali jsme je po dobu dvou měsíců různými metodami,“ uvedla profesorka Lihi Adler-Abramovichová z Tel Avivu. „K našemu potěšení se kostní defekty plně upravily regenerací, kosti získaly původní tloušťku a vytvořily si nové cévy.“

Zdroj:

sciencedaily.com, jpost.com, eurekalert.org

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -