Sobota, 20 dubna, 2024

Vědci stimulovali regeneraci kostí pomocí speciálního hydrogelu

Mohlo by vás zajímat

Simulací přirozeného prostředí kosti pomocí specifického hydrogelu se vědcům podařilo stimulovat regeneraci kosti.

- Reklama -

Lidské kosti se při drobných poškozeních, jako jsou zlomeniny, často samy uzdravují, přičemž tělo nahradí veškerou ztracenou tkáň. Kost se však nedokáže sama regenerovat, pokud dojde k závažným poruchám, jako je například výrazný úbytek kosti způsobený chirurgickým odstraněním zhoubného nádoru, fyzickým traumatem, extrakcí zubu, onemocněním dásní nebo zánětem v okolí zubních implantátů. Zcela nový hydrogel by to však mohl změnit.

Vědecky řečeno, materiál se označuje jako imunomodulační vláknitý hydrogel na bázi kyseliny hyaluronové a Fmoc-difenylalaninu (FmocFF/HA) a byl vytvořen vědci z Univerzity v Tel Avivu a Michiganské univerzity. Jeho jedinečnost spočívá v tom, že se svým fyzikálním i chemickým složením velmi podobá extracelulární matrix, která se nachází v kostní tkáni.

Hydrogel jako pomocník při léčbě

Extracelulární matrix, nebo-li hmota ukládající se v mezibuněčných prostorech, je podle vědců látka, která obklopuje naše buňky a poskytuje jim strukturální podporu. Každý typ tkáně v našem těle má svou vlastní extracelulární matrix, která je tvořena vhodnými materiály s odpovídajícími mechanickými vlastnostmi. Extracelulární matrix přirozené kostní extracelulární matrix lze přirovnat k fibrilární struktuře nového hydrogelu. Navíc se díky její tuhosti mohou buňky pacienta diferencovat na buňky tvořící kost.

„Jak se dá očekávat, extracelulární matrix našich kostí je poměrně tuhá,“ říká profesor Adler-Abramovich. „V naší studii jsme vyrobili hydrogel, který tuto specifickou matrici napodobuje jak chemickými, tak fyzikálními vlastnostmi. Na nanometrické úrovni se buňka může ke gelu připojit, získat strukturální podporu a přijímat příslušné mechanické signály z vláken. Abychom tyto vlastnosti otestovali, pěstovali jsme nejprve buňky v 3D modelu gelu. Poté jsme zkoumali vliv hydrogelu na modelových zvířatech s velkými kostními defekty, které se nemohly spontánně zahojit.“

Potkanům se kosti zcela uzdravily

Při laboratorních pokusech vědci hydrogel použili k vyplnění díry o průměru 5 mm v horní části lebky potkana, protože díra byla příliš velká na to, aby se sama zacelila. Jako kontrola byla použita druhá díra v lebce, která nebyla léčená. Celkem bylo použito dvacet potkanů.

„Sledovali jsme je po dobu dvou měsíců různými metodami,“ uvedla profesorka Lihi Adler-Abramovichová z Tel Avivu. „K našemu potěšení se kostní defekty plně upravily regenerací, kosti získaly původní tloušťku a vytvořily si nové cévy.“

Zdroj:

sciencedaily.com, jpost.com, eurekalert.org

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -