Sobota, 20 dubna, 2024

Smutný příběh Honjo Masamune, nejslavnějšího samurajského meče všech dob. Kdo ho ukradl a kam zmizel?

Mohlo by vás zajímat

Ve světě zbraní zaujímá samurajský meč výjimečné místo. Jedná se o vrchol řemeslného umění, v němž se snoubí funkčnost s krásou. Japonští mistři vyrábějí jemné a smrtící čepele, známé jako katany, více než 1000 let. Dobré katany mají obrovskou cenu a dědí se z generace na generaci. Mají svá jména i příběhy. Žádný se však nevyrovná meči známému jako Honjo Masamune.

- Reklama -

Meč Honjo Masamune má pověst jednoho z nejlepších mečů, jaké kdy byly vyrobeny. Za sedm století své existence zabil mnoho lidí a několikrát změnil majitele. Samurajové si ho předávali jako obrovský poklad z generace na generaci a posléze byl oficiálně prohlášen národním pokladem Japonska. Bohužel tento předmět nedozírné historické ceny se během druhé světové války ztratil neznámo kam. Možná se nachází v soukromé sbírce nějakého bohatého Američana a možná chátrá na půdě nebo ve sklepě někoho, kdo vůbec netuší, jak obrovskou cenu tato mimořádná zbraň má. 

Zbraň, která vstoupila do legend

Příběh meče Honjo Masamune a jeho tvůrce Goro Nyudo Masamune se odehrává ve 13. století. Těžko říci, co z Masamuneho života lze považovat za pravdu a co patří do oblasti legend. Prokazatelně se ví pouze to, že zručný řemeslník žil od poloviny 13. století do přelomu 14. a 15. století, tedy v době zlatého věku mečířství v Japonsku. V období známém jako období Kamakura vládli Japonsku samurajové. Jednalo se o velice neklidnou dobu, protože se Japonsko bránilo nekonečné sérii mongolských nájezdů. Pro každého samuraje byly katana nezbytností a říkalo se o ní, že je  „duší samuraje“.

Každý meč nese kus duše svého tvůrce

Masamune byl slavný a vyhlášený, protože vyráběl nejlepší a nejžádanější zbraně v Japonsku. Jediný muž, který mu prý mohl konkurovat, byl mistr mečíř Sengo Muramasa. Muramasa byl sice považován za špičkového kováře, ale údajně to byl také problémový a prchlivý člověk. Říkalo se, že jeho násilnická a prohnilá duše se přetavila do čepelí, které ukoval, a jeho meče měly zvláštní moc, ale také mohly přinést neštěstí jejich majiteli. Podle legendy se jednoho dne oba mečíři rozhodli, že se poměří síly, aby zjistili, čí výtvory jsou skutečně nejlepší na světě. Masamune a Muramasa se sešli u řeky a oba do ní kolmo upustili svůj meč.  Muramasa si byl jistý, že vyhrál, protože jeho čepel rozsekla vše, co mu proud přinesl do cesty. Kolem šel ale potulný mnich. Ten jako nezávislý pozorovatel přiznal vítězství Masamunemu, jehož čepel přesekla pouze listí a ušetřila nevinné životy ryb a dalších živých tvorů, které jí přišly do cesty.

První mezi všemi

Ze všech Masamuneho zbraní Honjo Masamune považován za nejlepší. Není jasné, pro koho byl meč vyroben. Jedním z prvních majitelů – a mužem, který přispěl polovinou jeho jména – byl válečník jménem Hondžó Šigenaga. Pověst vypráví, že Šigenaga byl v bitvě napaden jiným bojovníkem. Byl zasažen do hlavy a meč mu rozlomil přilbu na polovinu. Šigenao byl zbraní okouzlen a chtěl ji získat pro sebe. Útočníka zabil a vzal si jeho meč. Od té doby patřil Masamune jemu a jeho rodu. 

Honjo Masamune změnil majitele v průběhu historie ještě několikrát. Nakonec se dostal do rukou rodu Tokugawa, který vládl Japonsku více než 250 let. Slavný japonský klan si meč předával z generace na generaci ještě dlouho po skončení své vlády a vyvolil si ho dokonce jako svůj rodový znak. V roce 1939 byl meč Honjo Masamune jmenován oficiálním japonským národním pokladem.

Druhá světová válka se stala meči osudnou

Když započala druhá světová války, byl meč stále majetkem jedné z větví rodu Tokugawa. Po svržení atomových bomb Japonsko kapitulovalo a do země vstoupila spojenecká vojska v čele s americkou armádou. Spojenci vydali nařízení, že Japonci musí odevzdat veškeré zbraně, včetně samurajských mečů. Výjimka neplatila ani pro rodové meče klanů. Toto rozhodnutí bylo nakonec kvůli velké vlně nevole zrušeno. Bohužel mnoho cenných mečů jejich majitelé odevzdali a kvůli chaosu a neúctě Američanů k japonským tradicím bylo zničeno nebo nenávratně ztraceno. Jedním z nich byl i legendární Honjo Masamune. Rodina Tokugawa se rozhodla jít dobrým příkladem a dodržovat americké nařízení a  vzdala svého slavného meče jako jedna z prvních. Od té doby ho nikdo neviděl. 

Stopy vedou k !neznámému“ americkému vojákovi

Nejasné stopy vedou k jistému americkému vojákovi jménem Coldy Bimor, který katanu pravděpodobně odvezl zpět do USA. Bohužel po válce se muže nepodařilo přesně identifikovat a nalézt. Další komplikací je, že se Masamuneho meče obtížně identifikují. Většina mečů méně známých mistrů je signovaná, ale zrovna Masamune své meče tvrdošíjně nepodepisoval. Proč přesně se neví. Možná ze skromnosti a možná právě nepodepsaný meč byla mistrova vizitka.

Přesně identifikováno je pouze několik exemplářů.  V roce 2014 odborník z Národního muzea v Kjótu rozpoznal čepel Masamune po více než 150 letech, známou jako Shimazu Masamune. Další kousek se nachází v Trumanově knihovně v Independence ve státě Missouri. Nejslavnější  ze všech samurajských mečů však dosud nebyl nalezen. Honjo Masamune pravděpodobně leží ukrytý někde v USA a chátrá jako neznámý a bezcenný předmět. Jeho majitel vůbec netuší, jak nedozírnou finanční a historickou cenu tento poklad má. 

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -