Sobota, 25 května, 2024

Přílišná konzumace umělých sladidel může zvýšit riziko rakoviny, naznačuje francouzská studie

Mohlo by vás zajímat

Podle nedávné studie může vysoká konzumace umělých sladidel zvyšovat riziko vzniku rakoviny.

- Reklama -

Francouzští vědci shromáždili od více než 100 000 dobrovolníků v letech 2009 až 2021 informace o jejich stravě, životním stylu a zdravotní anamnéze. Na základě shromážděných údajů vědci tvrdí, že sladidla aspartam a acesulfam draselný – která jsou obsažena například v dietních limonádách – mají spojení se zvýšenou pravděpodobností vzniku smrtelného onemocnění.

Mathilde Touvierová, vedoucí studie a ředitelka výzkumu ve francouzském Institutu zdraví a lékařského výzkumu, říká, že lidem, kteří přijímali „nadprůměrné množství“ těchto náhražek cukru, „se zvýšilo riziko rakoviny o 13 procent“.

Podle výzkumného týmu tvořily komerčně zpracované nealkoholické nápoje více než polovinu umělých sladidel ve stravě lidí a zbývajících 29 procent pocházelo z běžného stravování. Vědci poznamenávají, že „vyšší riziko bylo pozorováno u rakoviny prsu a rakoviny související s obezitou“.

Touvierová nicméně přiznává, že studie byla pouze pozorovací, a upozorňuje, že k případnému potvrzení jejích výsledků je zapotřebí dalšího výzkumu. „Nemůžeme zcela vyloučit zkreslení související se životním stylem spotřebitelů,“ uvedla.

Dr. Michael Jones, který se na projektu nepodílel, zdůrazňuje, že studie „neznamená příčinnou souvislost“ a nebyla „důkazem, že umělá sladidla způsobují rakovinu“.

Jones, vedoucí výzkumný pracovník londýnského Institutu pro výzkum rakoviny, říká, že výsledky týmu mohou jednoduše naznačovat, že „riziko rakoviny může být zvýšeno spíše u typu člověka, který používá umělá sladidla, než u sladidla samotného“.

Zdroj:

Science Daily, France24, sciencealert.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -