Sobota, 25 května, 2024

Pokus o zabití Napoleona Bonaparte: Odplata byla nemilosrdná

Mohlo by vás zajímat

Slavný francouzský vládce Napoleon Bonaparte měl mnoho nepřátel, kteří se spikli, aby ho zabili.

- Reklama -

Napoleon Bonaparte je dnes považován za jednoho z nejvlivnějších vůdců a největších vojevůdců v dějinách, ale jeho život málem přerušil výbuch bomby.

Napoleon, který během Francouzské revoluce (1789-1799) postoupil v armádě, byl nyní faktickým diktátorem Francouzské republiky. Král byl mrtev a nepřátelé země poraženi, ale Francie zdaleka nebyla stabilní a Napoleon měl mnoho nepřátel. Spiknutí v ulici Saint-Nicaise nebylo prvním pokusem o atentát na jeho osobu a nebylo ani posledním.

Výbuch vyrazil okna Napoleonova kočaru

Byl Štědrý večer roku 1800 a Napoleon byl na cestě do pařížské opery, aniž by tušil, že roajalističtí spiklenci naplnili vůz výbušninami podél cesty jeho kočáru. Hlídač, který měl signalizovat, že je jejich cíl na dohled, však ztratil nervy a utekl. Muž, který zapálil rozbušku, tak učinil až ve chvíli, kdy spatřil blížící se kočár, takže k výbuchu došlo o několik vteřin později. Napoleonovi vyletěla okna kočáru, ale jinak se mu nic nestalo – to lidé na ulicích byli zabiti a zmrzačeni. Mezi oběťmi byla i dospívající dívka.

„Za tak krutý zločin se musíme pomstít jako hrom,“ přikázal Napoleon, „musí téct krev, musíme zastřelit tolik viníků, kolik bylo obětí.“

Napoleon se pomstil nepřátelům, sebe odměnil

Předpokládal, že to byli jeho nepřátelé na levici, jakobíni, kteří chtěli vrátit vládu teroru a republiku. Koneckonců to byla právě tato skupina, která se ho pouhých několik měsíců předtím pokusila zabít. Asi 130 jakobínů bylo zatčeno a deportováno z Francie. Policie mezitím shromáždila zbytky vozu a koně a požádala o informace.

Přihlásil se muž, který koně a vůz prodal, i kovář, který koně podkovával, a popsali podezřelého. Informace poskytnuté generálem Girardonem poskytly policii jméno a napověděly, kde se nachází jistý Corbon. To je dovedlo k Françoisi Carbonovi, muži, který bombu vyrobil. Carbon se přiznal ke jménům dalších spiklenců Pierra Robinaulta de Saint-Régent a Josepha de Limoëlan a dalších.

Pomsta díky tomu byla vykonána a Napoleon o čtyři roky později upevnil svou moc tím, že se nechal korunovat prvním císařem Francie.

Zdroj:

https://crimereads.com/when-the-british-tried-to-assassinate-napoleon/

https://en.wikipedia.org/wiki/Assassination_attempts_on_Napoleon_Bonaparte

https://www.nationalgeographic.co.uk/history-and-civilisation/2019/12/the-christmas-eve-plot-blow-napoleon

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -