Sobota, 20 dubna, 2024

Malý vzrůst, velké srdce. Válečný hrdina Leonard Funk proslul tím, že se smrti smál do očí

Mohlo by vás zajímat

Leonard Fuk sice moc nevyrostl, ale přesto se nebál sebevětšího nebezpečí.

- Reklama -

Leonard Funk byl americký výsadkář za druhé světové války. Ačkoli měřil jen 170 cm a vážil nějakých 63 kilogramů, byl to odvážný a statečný voják. Někteří jeho spolubojovníci ho pro jeho vlastnosti dokonce přezdívali „Napoleon“ podle slavného francouzského vojevůdce.

Leonard Funk byl po svém nástupu k armádě zařazen do 508. výsadkového pěšího pluku. Své první akce se zúčastnil v den D, kdy seskočil padákem za nepřátelské linie v Normandii. Jeho jednotka při vylodění neztratila jediného vojáka, za což byl Funk vyznamenán Stříbrnou hvězdou. Nicméně okamžik, který určil jeho odkaz, přišel až později, v bitvě v Ardenách.

Slavná bitva v Ardenách

Všichni z Funkovy jednotky tuto misi přežili a on si za své velení vysloužil Stříbrnou hvězdu. Později se zúčastnil zářijové operace Market Garden a prosincové bitvy v Ardenách.

Na zemi ve sněhu hlubokém po pás vedl Funk nepřátelským terénem provizorní četu, ve které bylo 30 kancelářských úředníků. Zajali 50 nepřátelských vojáků, opět bez jakýchkoli ztrát. Později téhož dne se však německým jednotkám vydávajícím se za spojenecké stráže podařilo mnoho zajatců propustit a Funka ve válce Nacisté poprvé zaskočili. Nepřátelský důstojník mu namířil pistoli na hruď a požadoval kapitulaci. Stalo se však něco nečekaného. Ať už to byly nervy nebo strategie, Funk se začal smát.

To důstojníka rozčílilo, což Funka rozesmálo ještě víc. Trochu se uklidnil a začal si sundávat samopal z ramene. Ale místo aby se ho vzdal, zahájil Funk palbu, důstojníka popravil a ostatní německé vojáky zatlačil zpět. Funkova četa pak mohla opět převzít kontrolu nad zajatci.

Funk údajně po incidentu poznamenal: „To byla ta nejhloupější věc, jakou jsem kdy viděl“.

Statečnost prokázal i při jiných akcích

Během operace Market Garden vedl Funk tříčlennou hlídku proti německé baterii tří 20milimetrových protiletadlových děl, která se zaměřovala na přilétající spojenecké kluzáky. Zaútočil na německé vojáky zajišťující bezpečnost baterie a poté vedl útok, při kterém zahynulo 20 členů obsluhy děla a mnoho dalších bylo zraněno.

Kluzáky přistály a Funkův útok pravděpodobně zachránil stovky životů. Za tento ohromující hrdinský čin obdržel Záslužný kříž za „iniciativu, vynikající statečnost a silné osobní vedení navzdory drtivé početní i palebné převaze nepřítele“.

Funk obdržel za své činy 5. září 1945 také Medaili cti. Tu dostal na slavnostním ceremoniálu v Bílém domě. Je jedním z nejčastěji vyznamenávaných výsadkářů druhé světové války, neboť si rovněž vysloužil Bronzovou hvězdu a Purpurové srdce se dvěma dubovými ratolestmi.

Po válce opustil armádu a pokračoval v práci pro Správu veteránů v oblasti Pittsburghu. S manželkou Gertrudou měli dvě dcery. Zemřel v roce 1992. Dnes je hrdinný seržant Leonard Funk pohřben na Arlingtonském národním hřbitově.

Zdroj:

defense.gov, badassoftheweek.com, military.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -