Úterý, 23 července, 2024

Malý vzrůst, velké srdce. Válečný hrdina Leonard Funk proslul tím, že se smrti smál do očí

Mohlo by vás zajímat

Leonard Fuk sice moc nevyrostl, ale přesto se nebál sebevětšího nebezpečí.

- Reklama -

Leonard Funk byl americký výsadkář za druhé světové války. Ačkoli měřil jen 170 cm a vážil nějakých 63 kilogramů, byl to odvážný a statečný voják. Někteří jeho spolubojovníci ho pro jeho vlastnosti dokonce přezdívali „Napoleon“ podle slavného francouzského vojevůdce.

Leonard Funk byl po svém nástupu k armádě zařazen do 508. výsadkového pěšího pluku. Své první akce se zúčastnil v den D, kdy seskočil padákem za nepřátelské linie v Normandii. Jeho jednotka při vylodění neztratila jediného vojáka, za což byl Funk vyznamenán Stříbrnou hvězdou. Nicméně okamžik, který určil jeho odkaz, přišel až později, v bitvě v Ardenách.

Slavná bitva v Ardenách

Všichni z Funkovy jednotky tuto misi přežili a on si za své velení vysloužil Stříbrnou hvězdu. Později se zúčastnil zářijové operace Market Garden a prosincové bitvy v Ardenách.

Na zemi ve sněhu hlubokém po pás vedl Funk nepřátelským terénem provizorní četu, ve které bylo 30 kancelářských úředníků. Zajali 50 nepřátelských vojáků, opět bez jakýchkoli ztrát. Později téhož dne se však německým jednotkám vydávajícím se za spojenecké stráže podařilo mnoho zajatců propustit a Funka ve válce Nacisté poprvé zaskočili. Nepřátelský důstojník mu namířil pistoli na hruď a požadoval kapitulaci. Stalo se však něco nečekaného. Ať už to byly nervy nebo strategie, Funk se začal smát.

To důstojníka rozčílilo, což Funka rozesmálo ještě víc. Trochu se uklidnil a začal si sundávat samopal z ramene. Ale místo aby se ho vzdal, zahájil Funk palbu, důstojníka popravil a ostatní německé vojáky zatlačil zpět. Funkova četa pak mohla opět převzít kontrolu nad zajatci.

Funk údajně po incidentu poznamenal: „To byla ta nejhloupější věc, jakou jsem kdy viděl“.

Statečnost prokázal i při jiných akcích

Během operace Market Garden vedl Funk tříčlennou hlídku proti německé baterii tří 20milimetrových protiletadlových děl, která se zaměřovala na přilétající spojenecké kluzáky. Zaútočil na německé vojáky zajišťující bezpečnost baterie a poté vedl útok, při kterém zahynulo 20 členů obsluhy děla a mnoho dalších bylo zraněno.

Kluzáky přistály a Funkův útok pravděpodobně zachránil stovky životů. Za tento ohromující hrdinský čin obdržel Záslužný kříž za „iniciativu, vynikající statečnost a silné osobní vedení navzdory drtivé početní i palebné převaze nepřítele“.

Funk obdržel za své činy 5. září 1945 také Medaili cti. Tu dostal na slavnostním ceremoniálu v Bílém domě. Je jedním z nejčastěji vyznamenávaných výsadkářů druhé světové války, neboť si rovněž vysloužil Bronzovou hvězdu a Purpurové srdce se dvěma dubovými ratolestmi.

Po válce opustil armádu a pokračoval v práci pro Správu veteránů v oblasti Pittsburghu. S manželkou Gertrudou měli dvě dcery. Zemřel v roce 1992. Dnes je hrdinný seržant Leonard Funk pohřben na Arlingtonském národním hřbitově.

Zdroj:

defense.gov, badassoftheweek.com, military.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -