Úterý, 23 července, 2024

Stanislav Petrov: Muž, který zachránil svět před jadernou katastrofou

Mohlo by vás zajímat

Stanislav Petrov je známý jako „Muž, který zachránil planetu“.

- Reklama -

Byl důstojníkem v Sovětském svazu a do důchodu odešel v hodnosti podplukovníka. Stanislav Petrov je muž, který zachránil lidstvo před smrtícím jaderným útokem, který mohl vyhladit lidstvo.

Stanislav Petrov byl v roce 1983 tím, koho vyslali do střediska včasné detekce jaderného poplachu, když systémy zjistily, že některé jaderné rakety směřují ze Spojených států k Sovětskému svazu.

Když do střediska vstoupil, všude prý bylo takové ticho, že by člověk slyšel spadnout i špendlík. Petrov znovu zkontroloval údaje ze satelitů, aby se ujistil, jak je to s raketami. Všechny údaje a zprávy říkaly, že se k Sovětskému svazu blíží rakety.

Systémy ohlásily útok ze západu

Stanislav Petrov měl v tu chvíli méně než 30 minut na to, aby něco vymyslel. Jaderné mezikontinentální balistické střely by totiž do půl hodiny dorazily do Ruska. Před Petrovem leželo těžké rozhodnutí: kdyby předal informaci nadřízeným v Moskvě, reakce z jejich strany byla zcela očekávaná, řekl později v rozhovoru pro BBC.

Jenže Stanislav Petrov se rozhodl vše vyřešit na vlastní pěst. Jednal spíše na základě svého instinktu a vnitřního pocitu než na základě varování přicházejících ze systémů. Místo toho, aby zásadní informaci poslal armádním velitelům, zavolal důstojníkovi a řekl mu, že se jim porouchal systém. Kdyby se mýlil, mohly rakety zničit Moskvu…

Stanislav Petrov, celosvětový hrdina

Jenže Petrov se naštěstí nemýlil. Varování o letících raketách se ukázala jako falešná. 23 minut se totiž nic nedělo. Poté si Petrov uvědomil, že měl pravdu. Jeho čin tak zachránil svět před možnou světovou a jadernou válkou.

V rozhovoru v roce 2013 Petrov zavzpomínal, jak 26. prosince 1983 brzy ráno obdržel počítačové údaje o tom, že USA odpálily několik jaderných raket.

“ Měl jsem všechny údaje. Kdybych svou zprávu poslal nahoru do velení, nikdo by proti tomu neřekl ani slovo,“ svěřil se.

Když se o jeho rozhodnutí dozvěděl západní svět, stal se hrdinou. Dostal řadu ocenění. Když v roce 2006 navštívil USA, vyznamenala ho i OSN.

Kvůli činu Petrova Rusové vyvinuli nový systém

Pozdější vyšetřování odhalilo, že sovětské satelity omylem identifikovaly sluneční světlo odrážející se od mraků jako motor mezikontinentálních balistických raket. Kvůli tomu Rusko později vyvinulo další systém, který nazvalo Perimetr a který je schopen automaticky odpálit rakety, pokud zjistí nějakou hrozbu.

Stanislav Petrov je tedy bezpochyby nejstatečnějším mužem světových dějin. Čest památce tohoto statečného muže, který zemřel v roce 2017.

Zdroj:

BBC, stoplusjednicka.cz, vox.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -