Sobota, 25 května, 2024

Stanislav Petrov: Muž, který zachránil svět před jadernou katastrofou

Mohlo by vás zajímat

Stanislav Petrov je známý jako „Muž, který zachránil planetu“.

- Reklama -

Byl důstojníkem v Sovětském svazu a do důchodu odešel v hodnosti podplukovníka. Stanislav Petrov je muž, který zachránil lidstvo před smrtícím jaderným útokem, který mohl vyhladit lidstvo.

Stanislav Petrov byl v roce 1983 tím, koho vyslali do střediska včasné detekce jaderného poplachu, když systémy zjistily, že některé jaderné rakety směřují ze Spojených států k Sovětskému svazu.

Když do střediska vstoupil, všude prý bylo takové ticho, že by člověk slyšel spadnout i špendlík. Petrov znovu zkontroloval údaje ze satelitů, aby se ujistil, jak je to s raketami. Všechny údaje a zprávy říkaly, že se k Sovětskému svazu blíží rakety.

Systémy ohlásily útok ze západu

Stanislav Petrov měl v tu chvíli méně než 30 minut na to, aby něco vymyslel. Jaderné mezikontinentální balistické střely by totiž do půl hodiny dorazily do Ruska. Před Petrovem leželo těžké rozhodnutí: kdyby předal informaci nadřízeným v Moskvě, reakce z jejich strany byla zcela očekávaná, řekl později v rozhovoru pro BBC.

Jenže Stanislav Petrov se rozhodl vše vyřešit na vlastní pěst. Jednal spíše na základě svého instinktu a vnitřního pocitu než na základě varování přicházejících ze systémů. Místo toho, aby zásadní informaci poslal armádním velitelům, zavolal důstojníkovi a řekl mu, že se jim porouchal systém. Kdyby se mýlil, mohly rakety zničit Moskvu…

Stanislav Petrov, celosvětový hrdina

Jenže Petrov se naštěstí nemýlil. Varování o letících raketách se ukázala jako falešná. 23 minut se totiž nic nedělo. Poté si Petrov uvědomil, že měl pravdu. Jeho čin tak zachránil svět před možnou světovou a jadernou válkou.

V rozhovoru v roce 2013 Petrov zavzpomínal, jak 26. prosince 1983 brzy ráno obdržel počítačové údaje o tom, že USA odpálily několik jaderných raket.

“ Měl jsem všechny údaje. Kdybych svou zprávu poslal nahoru do velení, nikdo by proti tomu neřekl ani slovo,“ svěřil se.

Když se o jeho rozhodnutí dozvěděl západní svět, stal se hrdinou. Dostal řadu ocenění. Když v roce 2006 navštívil USA, vyznamenala ho i OSN.

Kvůli činu Petrova Rusové vyvinuli nový systém

Pozdější vyšetřování odhalilo, že sovětské satelity omylem identifikovaly sluneční světlo odrážející se od mraků jako motor mezikontinentálních balistických raket. Kvůli tomu Rusko později vyvinulo další systém, který nazvalo Perimetr a který je schopen automaticky odpálit rakety, pokud zjistí nějakou hrozbu.

Stanislav Petrov je tedy bezpochyby nejstatečnějším mužem světových dějin. Čest památce tohoto statečného muže, který zemřel v roce 2017.

Zdroj:

BBC, stoplusjednicka.cz, vox.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -