Sobota, 20 dubna, 2024

Mouchy dokážou detekovat použití chemických zbraní. Informace nosí v játrech

Mohlo by vás zajímat

Mouchy by mohly pomoct při získávání důkazů o použití chemických zbraní, protože v sobě ukládají informace o prostředí, kterým létají.

- Reklama -

Mouchy by mohly pomoct při získávání důkazů o použití chemických zbraní – stejně jako jiných nebezpečných látek – v oblastech, které jsou pro lidské vyšetřovatele příliš nebezpečné nebo vzdálené, uvádí studie zveřejněná v časopise Environmental Sciences and Technology.

Vědci z Přírodovědecké fakulty Indiana University-Purdue University Indianapolis (IUPUI) přišli na to, že některý hmyz funguje podobně jako chemické senzory. Konkrétně bzučivky zelené (to jsou ty malé, zelené mouchy, co bzučí velmi hlasitě) doslova „ochutnávají“ prostředí, jímž prolétají. Tyto chemické vzorky pak uchovávají ve svých střevech až dva týdny. Mohly by tak pomoct v pátrání po použití chemických zbraní.

Mouchy ochutnávají prostředí, kterým létají

„Mouchy jsou všudypřítomné a velmi dobře umí odebírat vzorky z prostředí kolem nás,“ řekla Christine Picardová, docentka biologie a ředitelka programu forenzních a vyšetřovacích věd na Přírodovědecké fakultě IUPUI. „Prolétnou prostředím, ochutnají ho a tyto informace si uloží do svých útrob. Pomocí řady experimentů jsme zjistili, jak různé faktory prostředí ovlivní jejich detekci simulantů chemických zbraní.“

Chemické zbraně byly navzdory všeobecným zákazům nasazeny v nedávných konfliktech, například v syrské občanské válce, a někteří odborníci se aktuálně obávají, že by je Rusové mohli v blízké době použít i ve válce na Ukrajině. Studie IUPUI ukazuje, že mouchy bzučivky by mohly v podobném případě posloužit jako bezpečná alternativa případného zkoumání, jestli opravdu došlo k použití těchto zbraní. Stejně tak ale mohou pomoct při detekci dalších chemických látek v životním prostředí.

Další úkol? Detekce molekul z necitlivé munice

„Podařilo se nám v nich detekovat simulanty bojových chemických látek a také některé z látek, na které se chemické látky rozkládají, jakmile se dostanou do prostředí. Pokud by moucha narazila na vodní zdroj, ve kterém by se chemická látka hydrolyzovala, našli bychom ji v ní,“ vysvětlil autor studie Nick Manicke.

Tým nyní využije své poznatky k další dvouleté studii zaměřené na detekci molekul z takzvané „necitlivé munice“. Tak se odborně nazývá nový typ výbušnin, u nichž je menší pravděpodobnost náhodné detonace. To však také znamená, že do životního prostředí ukládají více chemických zbytků.

Zdroj:

https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.est.1c07381

https://www.sciencedaily.com/releases/2022/03/220324130235.htm

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bzu%C4%8Divka_zelen%C3%A1

https://www.syfy.com/syfy-wire/blow-flies-can-detect-the-presence-of-chemical-weapons

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -