Úterý, 23 července, 2024

Mouchy dokážou detekovat použití chemických zbraní. Informace nosí v játrech

Mohlo by vás zajímat

Mouchy by mohly pomoct při získávání důkazů o použití chemických zbraní, protože v sobě ukládají informace o prostředí, kterým létají.

- Reklama -

Mouchy by mohly pomoct při získávání důkazů o použití chemických zbraní – stejně jako jiných nebezpečných látek – v oblastech, které jsou pro lidské vyšetřovatele příliš nebezpečné nebo vzdálené, uvádí studie zveřejněná v časopise Environmental Sciences and Technology.

Vědci z Přírodovědecké fakulty Indiana University-Purdue University Indianapolis (IUPUI) přišli na to, že některý hmyz funguje podobně jako chemické senzory. Konkrétně bzučivky zelené (to jsou ty malé, zelené mouchy, co bzučí velmi hlasitě) doslova „ochutnávají“ prostředí, jímž prolétají. Tyto chemické vzorky pak uchovávají ve svých střevech až dva týdny. Mohly by tak pomoct v pátrání po použití chemických zbraní.

Mouchy ochutnávají prostředí, kterým létají

„Mouchy jsou všudypřítomné a velmi dobře umí odebírat vzorky z prostředí kolem nás,“ řekla Christine Picardová, docentka biologie a ředitelka programu forenzních a vyšetřovacích věd na Přírodovědecké fakultě IUPUI. „Prolétnou prostředím, ochutnají ho a tyto informace si uloží do svých útrob. Pomocí řady experimentů jsme zjistili, jak různé faktory prostředí ovlivní jejich detekci simulantů chemických zbraní.“

Chemické zbraně byly navzdory všeobecným zákazům nasazeny v nedávných konfliktech, například v syrské občanské válce, a někteří odborníci se aktuálně obávají, že by je Rusové mohli v blízké době použít i ve válce na Ukrajině. Studie IUPUI ukazuje, že mouchy bzučivky by mohly v podobném případě posloužit jako bezpečná alternativa případného zkoumání, jestli opravdu došlo k použití těchto zbraní. Stejně tak ale mohou pomoct při detekci dalších chemických látek v životním prostředí.

Další úkol? Detekce molekul z necitlivé munice

„Podařilo se nám v nich detekovat simulanty bojových chemických látek a také některé z látek, na které se chemické látky rozkládají, jakmile se dostanou do prostředí. Pokud by moucha narazila na vodní zdroj, ve kterém by se chemická látka hydrolyzovala, našli bychom ji v ní,“ vysvětlil autor studie Nick Manicke.

Tým nyní využije své poznatky k další dvouleté studii zaměřené na detekci molekul z takzvané „necitlivé munice“. Tak se odborně nazývá nový typ výbušnin, u nichž je menší pravděpodobnost náhodné detonace. To však také znamená, že do životního prostředí ukládají více chemických zbytků.

Zdroj:

https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.est.1c07381

https://www.sciencedaily.com/releases/2022/03/220324130235.htm

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bzu%C4%8Divka_zelen%C3%A1

https://www.syfy.com/syfy-wire/blow-flies-can-detect-the-presence-of-chemical-weapons

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -