Čtvrtek, 13 června, 2024

Dojemný příběh o tom, jak stateční Huskyové zachránili celé město před smrtící epidemií

Mohlo by vás zajímat

V roce 1925 na bohem zapomenuté městečko Nome na Aljašce zaútočila epidemie smrtelné nemoci. Díky několika málo obětavým mužům a jejich psím přátelům se podařilo nemocným nehostinnou pustinou dopravit léky a zachránit mnoho lidských životů.

- Reklama -

None, malé městečko na Aljašce, žilo poklidným životem. Jeho obyvatele tvořili potomci místních indiánů a dobrodruhů, kteří sem přicházeli z Kanady a Spojených států za vidinou zlata. V zimních měsících bylo None zcela odříznuté od světa. Počátkem ledna 1925 zde propukla epidemie záškrtu. Deset tisíc lidí odříznutých od civilizace bylo ohroženo nebezpečnou nakažlivou nemocí.

Epidemie záškrtu sužovaly lidstvo od nepaměti

Smrtící epidemie záškrtu si v minulosti vybíraly obrovskou daň na životech,. Záškrt zabíjel dospělé i děti. I když se jedná o onemocnění bakteriální, může mít podobné projevy jako covid – zprvu je podobný angíně, začíná krvavou rýmou a bolestmi v krku. Přidají se vysoké horečky, silný kašel a zápal plic. Nemocný zemře na otok dýchacích cest a respirační problémy. Smrtnost záškrtu pro dospělé je téměř padesátiprocentní, u dětí ještě vyšší.

Lék byl na světě od počátku dvacátého století

Do roku 1890 se záškrt prakticky léčit nedal. Na přelomu dvacátého století ale německý vědec z krve zvířat vyabstrahoval antitoxin, který nemoc účinně zničí.

V roce 1913 byla na světě vakcína a ve 30. a 40. letech 20. století se začala široce používat. U nás bylo povinné očkování zavedeno v roce 1946 a od té doby se úmrtnost na záškrt zcela minimalizovala.

V roce 1925 již lék na záškrt běžně používal, ale byla potřeba jej do oblasti dopravit. Problém byl, že oblast byla odříznutá od světa – vlakové spojení nespolehlivé a zdlouhavé, letadla se do oblasti dostávala jen stěží. Nejspolehlivějším dopravním prostředkem byla psí spřežení. Pošta a další životní potřeby do Nome přijížděly na saních tažených sibiřskými husky. Navíc ještě na rozdíl od dnešních vakcín proti koronaviru musel být antitoxin uchováván při teplotách nad bodem mrazu. Látka nesměla přemrznout.

Statečný počin mužů a jejich psů

Od 27. ledna 1925 se skupinka dobrovolníků rozhodla zoufalým obyvatelům v None pomoci. Riskovali život hned dvakrát. Jednak byla nebezpečná samotná cesta polární pustinou a jednak se v cíli mohli nakazit smrtící chorobou.

Skupinka statečný mužů se rozdělila do štafet. Léky uzavřeli do dřevěných krabic a obalili je silnou vrstvou kožešin. První štafeta vyrazila ze 1600 km vzdálené železniční stanice, kam byla vakcína poslána z vnitrozemí. Začal závod s časem.

Cesta byla daleká a nebezpečná. Muži museli hnát své psy padesátistupňovými mrazy a oslepující bílou pustinou. Protivítr tak silný, že je i jejich saně zvedal do vzduchu. Skvěle koordinovaní muži stihli léky ale do vesnice dopravit za neuvěřitelných pět dní.

Slávu získali muži i jejich psi

Závod o záchranu životů v Nome přitáhl pozornost tisku i veřejnosti. První saně se psy přivítal dav fotografů. Miláčky veřejnosti se stali nejen odvážní psovodi, ale i jejich psi. Vůdce smečky, která dopravila léky do cíle, byl tříletý husky Balto.

Ještě větším hrdinou se stal dvanáctiletý Togo, který proběhl nejtěžší devadesátikilometrový úsek kolem Beringovy úžiny. Celkem urazil téměř 500 km. Togo dokonce vyzvedl saně s léky, když se oddělily od ostatních a uvízly na ledové kře. Jeho majitel Leonhard Sappela, řekl: „Nikdy jsem neměl lepšího psa než Toga. Jeho vytrvalost, věrnost a inteligence se nedaly zlepšit. Togo byl nejlepší pes, který kdy prošel Aljašskou stezkou.


Togo se dočkal sochy. Postavili mu ji Sewardově parku v Lower East Side, kde se prohnala v 19. století silná epidemie záškrtu, a zabila mnoho dětí. Togova socha je na úrovni země na dětském hřišti, děti si na ní mohou vylézt a když sněží, zdá se ze se pohybuje kupředu.

Na počest hrdinského počinu se každoročně pořádá závod psích spřežení Iditarod. Účastníci absolvují stejnou trasu, kterou před sto lety absolvovali stateční psovodi se svými spřeženími.

Zdroj:

novinky.cz, abicko.cz, securitymagazin.cz, Mississippicir.org

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -