Úterý, 23 července, 2024

Spad z jaderných bomb pomáhá v boji s obchodem s falešnou skotskou

Mohlo by vás zajímat

Radioaktivní materiál vyvržený do atmosféry při testech jaderných bomb pomáhá čím dál častěji vědcům v boji proti mnohamilionovému obchodu s padělanou starožitnou sladovou whisky.

- Reklama -

Britský bulvár píše o čínském kupci, který ve švýcarském Moritzu koupil panáka whisky Macallan Rare Reserve z roku 1878 za téměř 8 tisíc dolarů. To z lahve okamžitě učinilo nejdražší skotskou světa.

Odborníci na whisky však po zveřejnění zprávy rychle vycítili podvod a Sandro Bernasconi z hotelu The Waldhaus ve Svatém Mořici proto raději povolal vyšetřovatele, aby láhev za 230 000 liber prozkoumali. Uhlíkové datování ukázalo, že se jedná o téměř bezcennou míchanou skotskou whisky datovanou nejdříve do roku 1970, tedy o sto let mladší, než se tvrdilo.

A není to zdaleka poprvé, co ve světě drahé skotské došlo k podobnému podvodu. Experti z oboru, kteří jsou znepokojeni rostoucím množstvím padělaných skotských whisky v oběhu po celém světě, se proto stále častěji obrací při určování staří letité skotské na metodu určování stáří pomocí uhlíku.

„Užitečné“ jaderné bomby

Spad z testů jaderných bomb provedených v 50. a 60. letech 20. století totiž odborníkům pomáhá odhalit falešnou starožitnou whisky. Jaderné bomby, které byly odpáleny před desítkami let, vyvrhly do atmosféry radioaktivní izotop uhlíku-14, který byl odtud absorbován rostlinami a dalšími živými organismy a po jejich odumření se začal rozpadat. Stopy tohoto přebytečného uhlíku-14 lze proto nalézt v ječmeni, který byl sklizen a destilován na výrobu whisky.

Uhlík-14 se rozpadá známou rychlostí, takže na základě výpočtu množství tohoto izotopu v dané šarži whisky mohou vědci určit, zda byl obsah láhve vyroben po začátku jaderného věku – a zda tento věk odpovídá datu uvedenému na etiketě láhve.

Falešná luxusní whisky, kam se podíváš

Podle listu došlo v posledním desetiletí k prudkému nárůstu aukčních prodejů vzácné jednosladové skotské whisky – jen v roce 2018 se prodalo přes 100 000 lahví, jejichž čistá hodnota dosáhla téměř 49 milionů dolarů.

Je ale otázkou, kolik z těchto vzorků má skutečně tak vysokou cenu, kterou kupující zaplatili. „Zatím se mezi testovanými vzorky objevilo pravděpodobně více padělků než skutečných exemplářů staré whisky,“ prozradil jeden z pracovníků z radiouhlíkové laboratoře Scottish Universities Environmental Research Centre (SUERC) ve skotském Glasgow, kde vyvinuli metodu detekce pomocí uhlíku 14, která umožňuje správně určit skutečné stáří tohoto sběrateli a milovníky ceněného alkoholu.

Zdroj:

The Sun, livescience.com, Telegraph

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -