Pondělí, 15 dubna, 2024

Spad z jaderných bomb pomáhá v boji s obchodem s falešnou skotskou

Mohlo by vás zajímat

Radioaktivní materiál vyvržený do atmosféry při testech jaderných bomb pomáhá čím dál častěji vědcům v boji proti mnohamilionovému obchodu s padělanou starožitnou sladovou whisky.

- Reklama -

Britský bulvár píše o čínském kupci, který ve švýcarském Moritzu koupil panáka whisky Macallan Rare Reserve z roku 1878 za téměř 8 tisíc dolarů. To z lahve okamžitě učinilo nejdražší skotskou světa.

Odborníci na whisky však po zveřejnění zprávy rychle vycítili podvod a Sandro Bernasconi z hotelu The Waldhaus ve Svatém Mořici proto raději povolal vyšetřovatele, aby láhev za 230 000 liber prozkoumali. Uhlíkové datování ukázalo, že se jedná o téměř bezcennou míchanou skotskou whisky datovanou nejdříve do roku 1970, tedy o sto let mladší, než se tvrdilo.

A není to zdaleka poprvé, co ve světě drahé skotské došlo k podobnému podvodu. Experti z oboru, kteří jsou znepokojeni rostoucím množstvím padělaných skotských whisky v oběhu po celém světě, se proto stále častěji obrací při určování staří letité skotské na metodu určování stáří pomocí uhlíku.

„Užitečné“ jaderné bomby

Spad z testů jaderných bomb provedených v 50. a 60. letech 20. století totiž odborníkům pomáhá odhalit falešnou starožitnou whisky. Jaderné bomby, které byly odpáleny před desítkami let, vyvrhly do atmosféry radioaktivní izotop uhlíku-14, který byl odtud absorbován rostlinami a dalšími živými organismy a po jejich odumření se začal rozpadat. Stopy tohoto přebytečného uhlíku-14 lze proto nalézt v ječmeni, který byl sklizen a destilován na výrobu whisky.

Uhlík-14 se rozpadá známou rychlostí, takže na základě výpočtu množství tohoto izotopu v dané šarži whisky mohou vědci určit, zda byl obsah láhve vyroben po začátku jaderného věku – a zda tento věk odpovídá datu uvedenému na etiketě láhve.

Falešná luxusní whisky, kam se podíváš

Podle listu došlo v posledním desetiletí k prudkému nárůstu aukčních prodejů vzácné jednosladové skotské whisky – jen v roce 2018 se prodalo přes 100 000 lahví, jejichž čistá hodnota dosáhla téměř 49 milionů dolarů.

Je ale otázkou, kolik z těchto vzorků má skutečně tak vysokou cenu, kterou kupující zaplatili. „Zatím se mezi testovanými vzorky objevilo pravděpodobně více padělků než skutečných exemplářů staré whisky,“ prozradil jeden z pracovníků z radiouhlíkové laboratoře Scottish Universities Environmental Research Centre (SUERC) ve skotském Glasgow, kde vyvinuli metodu detekce pomocí uhlíku 14, která umožňuje správně určit skutečné stáří tohoto sběrateli a milovníky ceněného alkoholu.

Zdroj:

The Sun, livescience.com, Telegraph

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -