Čtvrtek, 13 června, 2024

Nová aplikace rozpozná u kardiaků problémy 3 týdny před objevením příznaků

Mohlo by vás zajímat

Zvuk vašeho hlasu může zachránit váš život. Tedy pokud jste kardiak a budete používat aplikaci, kterou vytvořili vědci z Ohio State University.

- Reklama -

Podle vědců nová aplikace pro analýzu řeči, kterou doma používají pacienti se špatným srdcem, dokáže rozpoznat život ohrožující tekutinu v plicích v průměru 21 dní předtím, než se objeví fyzické příznaky!

„Současný standard péče prostě není dost dobrý na to, aby pacienti se srdečním selháním byli v pořádku a nemuseli být hospitalizováni,“ říká profesor William Abraham z Ohio State University. „Systém testovaný v naší studii dokázal předpovědět zhoršení srdečního selhání s 80% předstihem, zatímco v předchozích studiích byla úspěšnost denního monitorování hmotnosti 10-20%. V budoucnu by analýza řeči spolu s dalšími klinickými informacemi mohla být využita k úpravě léčby pacienta dříve, než se jeho stav zhorší. Zabráníme tak jeho hospitalizaci.“

Aplikace předpověděla většinu srdečních selhání

U pacientů se selhávajícím srdcem se krev v těle nevede správně a tekutina, kterou ledviny neodstraní, se hromadí v plicích nebo nohách. V současné době se pacienti každý den monitorují a hlásí nárůst hmotnosti, dušnost a otoky nohou nebo kotníků.

Studie sledovala 180 pacientů v domácím prostředí, co byli sledováni kvůli srdečnímu selhání a užívali doporučené léky. Aplikace zaznamenávala během studie řečové vzorce pacientů každý den, aby vyhodnotila změny v řeči způsobené nahromaděním tekutiny v plicích, které mohou předpovídat srdeční selhání. U celkem 47 příhod srdečního selhání, které se vyskytly u 37 pacientů, aplikace přesně předpověděla 80 % ještě příhod před zhoršením příznaků.

Opakování jedné věty každý den

A jak přesně studie probíhala? Účastníci zaznamenali pomocí aplikace na chytrý telefon pět vět. Každé ráno zaznamenávali stejné věty pomocí aplikace, která je porovnávala s původními verzemi.

„Změny v řeči ukazují na tekutinu v plicích,“ říká Abraham. „Aplikace předpověděla většinu případů zhoršujícího se srdečního selhání s dostatečným předstihem a s velmi malým počtem falešných poplachů, což umožnilo lékařské zásahy, díky nimž se pacienti nedostali do nemocnice.“

Zdroj:

eurekalert.com, mcknights.com, escardio.org

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -