Sobota, 25 května, 2024

Tučné mléčné výrobky pomáhají snížit riziko infarktu, ukázala studie

Mohlo by vás zajímat

Posledních 40 let byly démonizovány jako příčina srdečních onemocnění, ale nyní vědci zjistili pravý opak: mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku, jako je mléko, sýry a máslo, ve skutečnosti snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění (KVO).

- Reklama -

Lidé, kteří ve svém jídelníčku konzumují nejvíce mléčných výrobků, jsou nejvíce chráněni před KVO, které jsou stále hlavním zabijákem v západních zemích a jsou příčinou každého třetího úmrtí. Nová rozsáhlá studie zjistila, že pokud konzumujete mléčné výrobky, může se u vás snížit riziko infarktu přibližně o 14 % ve srovnání s člověkem, který místo nich volí nízkotučné a nemléčné alternativy.

Sýry a mléko neškodí, ale pomáhají

Výzkumníci z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health po dobu 16 let zkoumali stravu a výskyt kardiovaskulárních onemocnění u 4 150 Švédů, jejichž průměrný věk byl na začátku studie 60 let.

Ukázalo se, že ti, kteří měli nejvyšší hodnoty příjmu mléčných tuků, měli také nejmenší pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění. Svou analýzu vědci porovnali s 18 dalšími studiemi, aby potvrdili svá zjištění.

Zbytečný hon na mléčné produkty

Mléčné výrobky byly dlouhá léta neprávem označovány za špatné a zdraví škodlivé. Jsou přitom důležitým zdrojem živin a zvlášť sýry jsou bohaté na vitamin K, který podle vědců chrání kardiovaskulární systém, zatímco probiotika obsažená v jogurtech a fermentovaném mléce pomáhají udržovat zdravá střeva.

Výzkumníci studii prováděli ve Švédsku z prostého důvodu – v této severské zemi je spotřeba mléčných výrobků jedna z nejvyšších na světě. Díky tomu mohli výzkumníci výborně sledovat případný vliv sýrů, jogurtů a mléka na činnost srdce. Jiné studie mezi severskými obyvateli zjistily, že pití nefermentovaného mléka snižuje riziko předčasného úmrtí z jakékoli příčiny.

Zdroj:

https://edition.cnn.com/2021/09/22/health/dairy-cardiovascular-disease-intl-scli-wellness-scn/index.html

https://www.nbc15.com/2021/09/24/study-finds-consuming-more-dairy-fat-can-lower-risk-cardiovascular-disease/

https://dairyfarmersofcanada.ca/en/dairy-in-canada/dairy-excellence/swedish-study-dispels-myth-dairy-fat-may-be-linked-heart-disease

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -