Sobota, 20 dubna, 2024

„Zázračný“ gel vyléčil ochrnutí u myší za několik týdnů

Mohlo by vás zajímat

Zázračný gel, co vyléčí ochrnutí, vyvinuli vědci z Northwest University. Nyní chtějí požádat o možnost testovat nový lék na lidech.

- Reklama -

Vědci v nové převratné studii tvrdí, že jediná injekce nového terapeutického gelu napravila poškození tkáně po těžkých poraněních míchy a zvrátila ochrnutí za pouhé čtyři týdny.

Vědci z Northwestern University vyvinuli lék obsahující takzvané „tančící molekuly“. Tvrdí, že léčba přinesla dramatické výsledky při laboratorních testech provedených na myších. Tým lékařů proto plánuje předložit americkému úřadu FDA žádost o testy na lidech.

„Cílem našeho výzkumu bylo vyvinout léčbu, kterou by bylo možné aplikovat na kliniku a která by zabránila ochrnutí jedinců po těžkém úrazu nebo nemoci,“ vysvětluje vedoucí studie Samuel Stupp.

Ochrnuté myši znovu chodily

Vědci uvádějí, že biologicky rozložitelný materiál vstříkli do tkání obklopujících přerušenou míchu hlodavců, kterou poškodili řezem o 24 hodin dříve – aby se napodobilo typické zpoždění léčby.

Ve studii se píše, že gel obklopil míchu a jeho nanovlákenné molekuly se spojily s tělesnými neurony, které jsou přirozeně v neustálém pohybu. To při léčbě podpořilo opětovný růst poškozených neuronů a redukci zjizvené tkáně, navíc gel podpořil reformulaci myelinu – něčeho jako izolace, která obklopuje nervové buňky a pomáhá přenášet elektrické signály.

V průběhu léčby se podle vědců také vytvořily funkční krevní cévy, které dodávaly živiny do místa a napomáhaly obnově motorických funkcí. Výsledkem pokusu bylo, že se ochrnutým myším po čtyřech týdnech vrátila schopnost chodit.

Vznikne nová generace léků?

Podle vědců je každé z drobných vláken gelu asi 10 000krát užší než lidský vlas a je tvořeno stovkami tisíc peptidů – krátkých řetězců aminokyselin. Vedoucí projektu Supp věří, že jeho objev „supramolekulárního léku“ může nastartovat novou generaci léků.

Samuel Stupp je profesorem správní rady pro vědu o materiálech a inženýrství, chemii, lékařství a biomedicínské inženýrství na Northwesternské univerzitě, kde je zakladatelem a ředitelem institutu Simpson Querrey Institute for BioNanotechnology (SQI) a jeho přidruženého výzkumného centra Center for Regenerative Nanomedicine.

Působí na McCormick School of Engineering, Weinberg College of Arts and Sciences a Feinberg School of Medicine.

Zdroj:

scitechdaily.com, bussinessinsider.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -