Čtvrtek, 23 ledna, 2025

„Zázračný“ gel vyléčil ochrnutí u myší za několik týdnů

Mohlo by vás zajímat

Zázračný gel, co vyléčí ochrnutí, vyvinuli vědci z Northwest University. Nyní chtějí požádat o možnost testovat nový lék na lidech.

- Reklama -

Vědci v nové převratné studii tvrdí, že jediná injekce nového terapeutického gelu napravila poškození tkáně po těžkých poraněních míchy a zvrátila ochrnutí za pouhé čtyři týdny.

Vědci z Northwestern University vyvinuli lék obsahující takzvané „tančící molekuly“. Tvrdí, že léčba přinesla dramatické výsledky při laboratorních testech provedených na myších. Tým lékařů proto plánuje předložit americkému úřadu FDA žádost o testy na lidech.

„Cílem našeho výzkumu bylo vyvinout léčbu, kterou by bylo možné aplikovat na kliniku a která by zabránila ochrnutí jedinců po těžkém úrazu nebo nemoci,“ vysvětluje vedoucí studie Samuel Stupp.

Ochrnuté myši znovu chodily

Vědci uvádějí, že biologicky rozložitelný materiál vstříkli do tkání obklopujících přerušenou míchu hlodavců, kterou poškodili řezem o 24 hodin dříve – aby se napodobilo typické zpoždění léčby.

Ve studii se píše, že gel obklopil míchu a jeho nanovlákenné molekuly se spojily s tělesnými neurony, které jsou přirozeně v neustálém pohybu. To při léčbě podpořilo opětovný růst poškozených neuronů a redukci zjizvené tkáně, navíc gel podpořil reformulaci myelinu – něčeho jako izolace, která obklopuje nervové buňky a pomáhá přenášet elektrické signály.

V průběhu léčby se podle vědců také vytvořily funkční krevní cévy, které dodávaly živiny do místa a napomáhaly obnově motorických funkcí. Výsledkem pokusu bylo, že se ochrnutým myším po čtyřech týdnech vrátila schopnost chodit.

Vznikne nová generace léků?

Podle vědců je každé z drobných vláken gelu asi 10 000krát užší než lidský vlas a je tvořeno stovkami tisíc peptidů – krátkých řetězců aminokyselin. Vedoucí projektu Supp věří, že jeho objev „supramolekulárního léku“ může nastartovat novou generaci léků.

Samuel Stupp je profesorem správní rady pro vědu o materiálech a inženýrství, chemii, lékařství a biomedicínské inženýrství na Northwesternské univerzitě, kde je zakladatelem a ředitelem institutu Simpson Querrey Institute for BioNanotechnology (SQI) a jeho přidruženého výzkumného centra Center for Regenerative Nanomedicine.

Působí na McCormick School of Engineering, Weinberg College of Arts and Sciences a Feinberg School of Medicine.

Zdroj:

scitechdaily.com, bussinessinsider.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.
- Reklama -