Pondělí, 15 dubna, 2024

Už žádné jizvy po infarktu? Vědci slibují revoluci v léčbě srdečních onemocnění díky vakcínám proti koronaviru

Mohlo by vás zajímat

Technologie, která stojí za nejpopulárnějšími vakcínami proti covidu, půjde podle vědců využít k vývoji léku proti infarktu.

- Reklama -

Vědci z King’s College London uvedli, že pracují na úpravě mRNA molekul, které přenášejí genetickou informaci a jsou nezbytné pro tvorbu bílkovin, aby pomohly vytvářet zdravé lidské srdeční buňky. Molekuly mRNA vstoupily do širšího povědomí díky pandemii koronaviru a vakcínám Pfizer a Moderna.

Zmíněné vakcíny molekuly mRNA využívají k tomu, aby naučily tělesné buňky replikovat bílkoviny, které spustí imunitní reakci v boji proti nebezpečnému onemocnění. Pomocí stejné technologie, jaká je obsažena ve vakcínách společností Moderna a Pfizer, lze ale také podle vědců zdravé buňky dopravit do srdečního svalu.

„Všichni se rodíme s určitým počtem svalových buněk v srdci a jsou to přesně ty samé, se kterými zemřeme,“ vysvětluje vedoucí výzkumník profesor Mauro Giacca. „Srdce nemá schopnost se po infarktu samo opravit. Naším cílem bylo najít léčbu, která by dokázala přesvědčit přeživší buňky, aby se množily.“

Místo jizvy nová tkáň

Protože srdce nemá schopnost se samo opravit, obětem infarktu často zůstává jizva, která může vést k selhání srdce – nová terapie by však mohla potenciálně změnit kardiovaskulární medicínu a zabránit selhání srdce u obětí.

„Používáme úplně stejnou technologii jako u vakcín společností Pfizer a Moderna, abychom do srdce vpravili mikro RNA, které se dostanou k přeživším srdečním buňkám a podnítí jejich proliferaci. Nové buňky by nahradily ty odumřelé a místo jizvy by pacientovi vznikla nová svalová tkáň,“ řekl Mauro Giacca.

Tým výzkumníků doufá, že mRNA terapie bude mít zásadní vliv na kardiovaskulární medicínu a zabrání milionům srdečních infarktů, aby se rozvinuly do srdečního selhání. Zkoušky na poškozených prasečích orgánech zatím působí slibně a vědci proto už usilovně pracují na tom, aby mohli tento proces co nejdříve vyzkoušet na lidech.

Zkoušky na lidech možná už za 2 roky

„Regenerace poškozeného lidského srdce byla ještě před několika lety pouhým snem, ale nyní se může stát skutečností,“ komentuje výzkum profesor Giacca.

Technologie replikace buněk bývá někdy označovaná za „medicínský trhák“. Vyzkoušení tohoto způsobu léčby srdečních onemocnění můžeme podle britských médií očekávat v horizontu dvou let.

Zdroj:

Daily Star , Mirror, Nature.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -