Středa, 15 ledna, 2025

Už žádné jizvy po infarktu? Vědci slibují revoluci v léčbě srdečních onemocnění díky vakcínám proti koronaviru

Mohlo by vás zajímat

Technologie, která stojí za nejpopulárnějšími vakcínami proti covidu, půjde podle vědců využít k vývoji léku proti infarktu.

- Reklama -

Vědci z King’s College London uvedli, že pracují na úpravě mRNA molekul, které přenášejí genetickou informaci a jsou nezbytné pro tvorbu bílkovin, aby pomohly vytvářet zdravé lidské srdeční buňky. Molekuly mRNA vstoupily do širšího povědomí díky pandemii koronaviru a vakcínám Pfizer a Moderna.

Zmíněné vakcíny molekuly mRNA využívají k tomu, aby naučily tělesné buňky replikovat bílkoviny, které spustí imunitní reakci v boji proti nebezpečnému onemocnění. Pomocí stejné technologie, jaká je obsažena ve vakcínách společností Moderna a Pfizer, lze ale také podle vědců zdravé buňky dopravit do srdečního svalu.

„Všichni se rodíme s určitým počtem svalových buněk v srdci a jsou to přesně ty samé, se kterými zemřeme,“ vysvětluje vedoucí výzkumník profesor Mauro Giacca. „Srdce nemá schopnost se po infarktu samo opravit. Naším cílem bylo najít léčbu, která by dokázala přesvědčit přeživší buňky, aby se množily.“

Místo jizvy nová tkáň

Protože srdce nemá schopnost se samo opravit, obětem infarktu často zůstává jizva, která může vést k selhání srdce – nová terapie by však mohla potenciálně změnit kardiovaskulární medicínu a zabránit selhání srdce u obětí.

„Používáme úplně stejnou technologii jako u vakcín společností Pfizer a Moderna, abychom do srdce vpravili mikro RNA, které se dostanou k přeživším srdečním buňkám a podnítí jejich proliferaci. Nové buňky by nahradily ty odumřelé a místo jizvy by pacientovi vznikla nová svalová tkáň,“ řekl Mauro Giacca.

Tým výzkumníků doufá, že mRNA terapie bude mít zásadní vliv na kardiovaskulární medicínu a zabrání milionům srdečních infarktů, aby se rozvinuly do srdečního selhání. Zkoušky na poškozených prasečích orgánech zatím působí slibně a vědci proto už usilovně pracují na tom, aby mohli tento proces co nejdříve vyzkoušet na lidech.

Zkoušky na lidech možná už za 2 roky

„Regenerace poškozeného lidského srdce byla ještě před několika lety pouhým snem, ale nyní se může stát skutečností,“ komentuje výzkum profesor Giacca.

Technologie replikace buněk bývá někdy označovaná za „medicínský trhák“. Vyzkoušení tohoto způsobu léčby srdečních onemocnění můžeme podle britských médií očekávat v horizontu dvou let.

Zdroj:

Daily Star , Mirror, Nature.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.
- Reklama -