Úterý, 23 července, 2024

Už žádné jizvy po infarktu? Vědci slibují revoluci v léčbě srdečních onemocnění díky vakcínám proti koronaviru

Mohlo by vás zajímat

Technologie, která stojí za nejpopulárnějšími vakcínami proti covidu, půjde podle vědců využít k vývoji léku proti infarktu.

- Reklama -

Vědci z King’s College London uvedli, že pracují na úpravě mRNA molekul, které přenášejí genetickou informaci a jsou nezbytné pro tvorbu bílkovin, aby pomohly vytvářet zdravé lidské srdeční buňky. Molekuly mRNA vstoupily do širšího povědomí díky pandemii koronaviru a vakcínám Pfizer a Moderna.

Zmíněné vakcíny molekuly mRNA využívají k tomu, aby naučily tělesné buňky replikovat bílkoviny, které spustí imunitní reakci v boji proti nebezpečnému onemocnění. Pomocí stejné technologie, jaká je obsažena ve vakcínách společností Moderna a Pfizer, lze ale také podle vědců zdravé buňky dopravit do srdečního svalu.

„Všichni se rodíme s určitým počtem svalových buněk v srdci a jsou to přesně ty samé, se kterými zemřeme,“ vysvětluje vedoucí výzkumník profesor Mauro Giacca. „Srdce nemá schopnost se po infarktu samo opravit. Naším cílem bylo najít léčbu, která by dokázala přesvědčit přeživší buňky, aby se množily.“

Místo jizvy nová tkáň

Protože srdce nemá schopnost se samo opravit, obětem infarktu často zůstává jizva, která může vést k selhání srdce – nová terapie by však mohla potenciálně změnit kardiovaskulární medicínu a zabránit selhání srdce u obětí.

„Používáme úplně stejnou technologii jako u vakcín společností Pfizer a Moderna, abychom do srdce vpravili mikro RNA, které se dostanou k přeživším srdečním buňkám a podnítí jejich proliferaci. Nové buňky by nahradily ty odumřelé a místo jizvy by pacientovi vznikla nová svalová tkáň,“ řekl Mauro Giacca.

Tým výzkumníků doufá, že mRNA terapie bude mít zásadní vliv na kardiovaskulární medicínu a zabrání milionům srdečních infarktů, aby se rozvinuly do srdečního selhání. Zkoušky na poškozených prasečích orgánech zatím působí slibně a vědci proto už usilovně pracují na tom, aby mohli tento proces co nejdříve vyzkoušet na lidech.

Zkoušky na lidech možná už za 2 roky

„Regenerace poškozeného lidského srdce byla ještě před několika lety pouhým snem, ale nyní se může stát skutečností,“ komentuje výzkum profesor Giacca.

Technologie replikace buněk bývá někdy označovaná za „medicínský trhák“. Vyzkoušení tohoto způsobu léčby srdečních onemocnění můžeme podle britských médií očekávat v horizontu dvou let.

Zdroj:

Daily Star , Mirror, Nature.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -