Úterý, 23 července, 2024

Pandemii koronaviru může ukončit nosní sprej. Funguje na všechny varianty

Mohlo by vás zajímat

Nově vyvinutý nosní sprej dokáže podle finských vědců zabránit infekci COVID-19 až po dobu osmi hodin.

- Reklama -

Výzkumníci z finské univerzity v Helsinkách vytvořili nový lék na covid, aby poskytli dodatečnou ochranu osobám se sníženou imunitou a dalším lidem, co jsou vůči tomuto zabijáckému viru velmi zranitelní. Nový lék, jehož účinnost je zajištěná nově vyvinutou molekulou TriSb92, zatím nebyl testován na lidech.

„Na zvířecích modelech poskytoval při nosním podávání TriSb92 ochranu před infekcí v expoziční situaci, kdy se nakazily všechny nechráněné myši,“ uvedla k výsledkům nového spreje Anna Makela, postdoktorandka na Helsinské univerzitě.

Nosní sprej vyvinutý finskými výzkumníky se skládá z molekuly, která aktivuje protein hrotu koronaviru. Buněčné kultury a studie na zvířatech ukázaly, že TriSb92 – nová molekula – chrání před infekcí koronavirem po dobu nejméně osmi hodin. A poskytuje ochranu i v případech kdy je možnost nákazy velká. Na rozdíl od ochrany vakcínou začíná účinek přípravku TriSb92 okamžitě po jeho podání.

Sprej ubrání i před vysoce nakažlivou variantou

Tým vědců ke svému novému léku uvádí, že v laboratorních testech sprej úspěšně blokoval všechny současné varianty koronavirů – včetně vysoce nakažlivého Omicronu. „Jinými slovy, můžeme poměrně s jistotou předpokládat, že budoucí varianta SARS-CoV-2 a možná i zcela nové koronaviry, které mohou spustit pandemii, jsou díky tomuto léku zranitelné,“ uvedl Makela.

Výzkumníci trvají na tom, že sprej není plnohodnotná náhrada vakcíny. „Tyto typy molekul, které zabraňují infekcím, nebo třeba antivirové léky, nemohou nahradit vakcíny při ochraně populace před koronavirovým onemocněním,“ řekl profesor Kalle Saksela z univerzity.

Není to náhrada vakcíny, tvrdí vědci

Sprej by však mohl poskytnout dodatečnou ochranu těm, jejichž imunitní systém nevytváří po očkování silnou protilátkovou odpověď. Vedoucí autor studie a virolog Dr. Kalle Saksela je ohledně potenciálu léku optimistický a označil ho za „nejúčinnější“, „levný a snadno vyrobitelný“.

Aktualizovaná verze navíc prý poskytne účinnou ochranu i proti variantě Delta a novější variantě Delta Plus. Může také fungovat i jako posilovací vakcína pro osoby, které již určitou ochranu proti viru obdržely.

Tým stojící za vývojem léku v současné době jedná s Evropskou agenturou pro léčiva (EMA) o tom, kolik lidí musí otestovat během zkušebního období testováno. „Jednání s úřady proběhnou během podzimu současně se zahájením výroby. Doufáme, že na přelomu roku budeme moci sprej začít testovat na lidech,“ uzavřel Saksela.

Zdroj:

weather.com, yle.fi, sciencebusiness.net, news-medical.net

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -