Pondělí, 15 dubna, 2024

Pandemii koronaviru může ukončit nosní sprej. Funguje na všechny varianty

Mohlo by vás zajímat

Nově vyvinutý nosní sprej dokáže podle finských vědců zabránit infekci COVID-19 až po dobu osmi hodin.

- Reklama -

Výzkumníci z finské univerzity v Helsinkách vytvořili nový lék na covid, aby poskytli dodatečnou ochranu osobám se sníženou imunitou a dalším lidem, co jsou vůči tomuto zabijáckému viru velmi zranitelní. Nový lék, jehož účinnost je zajištěná nově vyvinutou molekulou TriSb92, zatím nebyl testován na lidech.

„Na zvířecích modelech poskytoval při nosním podávání TriSb92 ochranu před infekcí v expoziční situaci, kdy se nakazily všechny nechráněné myši,“ uvedla k výsledkům nového spreje Anna Makela, postdoktorandka na Helsinské univerzitě.

Nosní sprej vyvinutý finskými výzkumníky se skládá z molekuly, která aktivuje protein hrotu koronaviru. Buněčné kultury a studie na zvířatech ukázaly, že TriSb92 – nová molekula – chrání před infekcí koronavirem po dobu nejméně osmi hodin. A poskytuje ochranu i v případech kdy je možnost nákazy velká. Na rozdíl od ochrany vakcínou začíná účinek přípravku TriSb92 okamžitě po jeho podání.

Sprej ubrání i před vysoce nakažlivou variantou

Tým vědců ke svému novému léku uvádí, že v laboratorních testech sprej úspěšně blokoval všechny současné varianty koronavirů – včetně vysoce nakažlivého Omicronu. „Jinými slovy, můžeme poměrně s jistotou předpokládat, že budoucí varianta SARS-CoV-2 a možná i zcela nové koronaviry, které mohou spustit pandemii, jsou díky tomuto léku zranitelné,“ uvedl Makela.

Výzkumníci trvají na tom, že sprej není plnohodnotná náhrada vakcíny. „Tyto typy molekul, které zabraňují infekcím, nebo třeba antivirové léky, nemohou nahradit vakcíny při ochraně populace před koronavirovým onemocněním,“ řekl profesor Kalle Saksela z univerzity.

Není to náhrada vakcíny, tvrdí vědci

Sprej by však mohl poskytnout dodatečnou ochranu těm, jejichž imunitní systém nevytváří po očkování silnou protilátkovou odpověď. Vedoucí autor studie a virolog Dr. Kalle Saksela je ohledně potenciálu léku optimistický a označil ho za „nejúčinnější“, „levný a snadno vyrobitelný“.

Aktualizovaná verze navíc prý poskytne účinnou ochranu i proti variantě Delta a novější variantě Delta Plus. Může také fungovat i jako posilovací vakcína pro osoby, které již určitou ochranu proti viru obdržely.

Tým stojící za vývojem léku v současné době jedná s Evropskou agenturou pro léčiva (EMA) o tom, kolik lidí musí otestovat během zkušebního období testováno. „Jednání s úřady proběhnou během podzimu současně se zahájením výroby. Doufáme, že na přelomu roku budeme moci sprej začít testovat na lidech,“ uzavřel Saksela.

Zdroj:

weather.com, yle.fi, sciencebusiness.net, news-medical.net

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -