Sobota, 25 května, 2024

Která vakcína proti covidu je nejlepší? Vedou Pfizer a Moderna, ukazuje studie

Nejhorší výsledky mají čínské vakcíny!

Mohlo by vás zajímat

Americké středisko pro kontrolu nemocí (CDC) ukázalo výsledky studie účinnosti vakcín proti koronaviru a říká, že vakcíny typu mRNA fungují – čínské očkovací látky jsou ve výsledcích testů výrazně horší.

- Reklama -

Po celém světě už bylo podáno téměř 10 miliard dávek vakcín COVID-19 – včetně více než 17 milionů v České republice. Jak moc to pomohlo?

Nejhorší jsou čínské „šmejdy“

Nová studie zjistila, že dvoudávkové mRNA vakcíny společností Pfizer a Moderna jsou účinnější v prevenci úmrtí než vakcíny s inaktivovaným virem. Tyto vakcíny přitom většina západních zemí uvádí jako „preferovanou“ možnost –

Vakcíny vyvinuté v Číně používají usmrcenou verzi zárodku, který způsobuje onemocnění, podobně jako typické očkování proti chřipce. Jsou známé pod jako Sinovac a Sinopharm. Podle vědců v Singapuru sice fungují, ale podstatně hůř než západní medikamenty. Na 100 000 osob očkovaných vakcínou Sinovac připadá 11 úmrtí, zatímco u osob očkovaných vakcínou Sinopharm je to v průměru 7,8 úmrtí. Počet úmrtí u osob s očkováním od společnosti Pfizer však klesl na 6,2 a na jedno úmrtí u těch, kteří dostali očkování od společnosti Moderna.

Vakcíny bez vzorku koronaviru fungují lépe

Podle Amerického střediska pro kontrolu nemocí mRNA vakcíny neobsahují žádné živé kousky vražedného viru. Místo toho pomocí jediného genu učí tělesné buňky vytvářet neškodný kousek bílkoviny s hrotem napodobující tu, která se nachází na povrchu viru způsobujícího COVID-19. Přítomnost tohoto proteinu pak v těle vyvolá tvorbu protilátek, což vyvolá imunitní reakci.

Jednorázová vakcína společnosti Johnson & Johnson Janssen je vakcínou vektorovou. J&J patří spolu s vakcínou Moderna a vakcínou Pfizer mezi tři jediné vakcíny schválené v Evropské unii. Používá modifikovanou verzi postiženého adenoviru, který nese genetický materiál, jenž podněcuje vývoj bílkoviny hrotu a vytváří imunitu.

V prosinci CDC rozhodlo, že mRNA vakcíny nabízejí větší ochranu než vakcíny společnosti J&J. Je s nimi totiž spojeno menší riziko komplikací jako jsou krevní sraženiny, .

Zdroj:

https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/vakcinace-cr

https://www.yalemedicine.org/news/covid-19-vaccine-comparison

https://www.cdc.gov/vaccines/covid-19/clinical-considerations/covid-19-vaccines-us.html

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -