Sobota, 20 dubna, 2024

Proč COVID-19 zabíjí dvakrát více muže než ženy a šestkrát více černochy než bělochy?

Mohlo by vás zajímat

Rozdíl mezi pohlavími v úmrtnosti na COVID-19 je statisticky ještě větší, vezmeme-li v úvahu, že ženy se dožívají vyššího věku. V populaci je mnohem více starších žen než mužů a věk je největším rizikovým faktorem úmrtí na COVID. V roce 2021 úmrtnost mužů i žen prudce klesla  –  u mužů o něco rychleji než u žen, což vedlo k mírnému zmenšení rozdílu.

- Reklama -

V poslední době však úmrtnost mužů i žen opět vzrostla v důsledku rozšíření varianty Delta, přičemž nárůst byl opět větší u mužů než u žen. Situace se však liší napříč věkovými skupinami. Největší rozdíl je u osob středního věku. Například mezi osobami ve věku 45 až 64 let činí rozdíl v úmrtnosti mužů a žen téměř dvojnásobek. 

Proč tomu tak je?

Jedním z možných vysvětlení rozdílu v úmrtnosti by mohlo být to, že muži se častěji nakazí COVID-19. Výzkumy pracují s výsledky celosvětových statistik. Vzhledem k snížené dostupnosti testů v méně vyspělých zemích světa, nelze přesně stanovit celkové množství covid pozitivních. Předpokládá se ale, že se nakazí více mužů než žen. Muži pracují v rizikovějších profesích než ženy, jejich sociální kontakty s ostatními jsou četnější. Mnoho žen je v domácnosti a do práce nechodí vůbec. 

Dalším možným vysvětlením je, že muži jsou citlivější vůči viru. Některé teorie naznačují, že nižší rezistence je způsobena vyšší přítomností mužských hormonů. Zatím se jedná pouze o teorii, která není doložena vědeckými materiály. Nicméně i na této tezi vědci intenzivně pracují. Mohla by být důležitá v boji se zákeřnou nemoci.Muži také častěji než ženy trpí chorobami jako jsou obezita, chronické onemocnění ledvin a hypertenze. Častěji kouří, pijí alkohol a nedbají na životosprávu a zdravý způsob života.

Černošští muži jsou na tom ze všech nejhůře

Existují rozdíly v úmrtnosti na COVID-19 u jednotlivých lidských ras. Mezi dospělými muži středního věku je úmrtnost černochů šestkrát vyšší než u bělochů. Další nejohroženější skupinou jsou černošské ženy. Výzkumy ukázaly, že míra úmrtnosti černošských mužů je 170% násobkem míry úmrtnosti černošských žen. 
Naléhavější prioritou v oblasti veřejného zdraví je povzbudit a motivovat ty, kteří jsou vůči viru nejvíce ohroženi, aby se nechali očkovat.

Zde záleží jak na rase, tak na pohlaví. Zajímavým příkladem jsou údaje z USA. K 21. září 2021 bylo amerických černochů očkováno o šest procent méně než bílých Američanů (41 % oproti 35 %). Hlavním faktorem je pravděpodobně celková nižší sociální úroveň černošského obyvatelstva, nižší informovanost a celková nezodpovědnost. 

Dokonce i mezi zdravotnickými pracovníky, kteří měli včasný a stálý přístup k vakcínám, byla u černošských pracovníků téměř pětkrát vyšší pravděpodobnost, že budou s očkováním váhat. Americká vláda se snaží v černošských komunitách šířit osvětu především pomocí církve a vysíláním dobrovolníků do vyloučených oblastí.

Ženy jsou zodpovědnější než muži

Kromě rasových rozdílů v míře očkování existují také rozdíly mezi pohlavími: 66 % žen podstoupilo alespoň jednu dávku vakcíny, zatímco u mužů je to 62 %. Muži jsou obecně méně důvěřiví a méně podléhají vlivu médií. Zejména s ohledem na šíření varianty Delta se některé země zaměřují své kampaně více na muže. 

Zdroj:

https://www.brookings.edu/…us/

https://blogs.worldbank.org/…men

https://www.ons.gov.uk/…-10

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -