Sobota, 20 dubna, 2024

Covid nebo chřipka? Jak poznat rozdíl mezi nákazou koronavirem a běžnou nemocí

Mohlo by vás zajímat

Vzhledem ke stále se objevujícím variantám viru Covid-19 a skutečnosti, že varianta Omikron dokáže nakazit i očkované Čechy, je podle lékařů důležitější než kdy jindy znát příznaky nebezpečného koronaviru a umět poznat, jak se liší od chřipky!

- Reklama -

V zimních měsících dochází k nárůstu respiračních onemocnění, jako jsou chřipka a nachlazení, což může způsobit, že se ztížit určení, zda jsou bolesti těla a rýma způsobeny covidem. Tato onemocnění mohou mít společné příznaky, jako je horečka, rýma, bolest v krku, kašel a únava. Odborníci však tvrdí, že největším znakem koronaviru je ztráta chuti nebo čichu.

Příznaky chřipky se objevují během jednoho až čtyř dnů od expozice, ale COVID může mít delší inkubační dobu až do doby, kdy se chřipka projeví. až 14 dní. Na COVID-19 zemřelo podle údajů Ministerstva zdravotnictví téměř 40 000 Čechů, podle lékařů však většina případů trvá dva týdny. Někteří přeživší však hlásí trvalé problémy – včetně mozkové mlhy, bolestí kloubů, bolestí hlavy a poruch spánku.

Podle odborníků chřipka obvykle odezní během tří až sedmi dnů.

„Podle klinického obrazu to nelze úplně rozeznat od jiných viróz. Ta infekce se projevuje hlavně jako horečnaté onemocnění podobné chřipce. Bolest kloubů, svalů, teplota. Nicméně existuje široké spektrum málo příznakových lidí. Ti mají třeba jenom hodně ucpaný nos, škrábe je v krku,“ řekla TN.cz praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.

Největší naději je tak identifikace covidu podle ztráty čichu. Příznak, o kterém se mluví už od varianty alfa, totiž je podle Bezdíčkové častým projevem covidu i u nás. „Ten příznak tam je, ale zase není u všech a samozřejmě ztráta čichu a chuti se může vyskytovat i u jiného zánětu dutin. To teď taky vidíme docela často,“ uvedla.

Nejlepším způsobem, jak získat jistotu ohledně respirační nemoci, tak zůstává testování. „Pro mě je nejjednodušší ty lidi otestovat a řídit se algoritmem, který je i na webu ministerstva zdravotnictví, který říká, že každou respirační infekci, dokud nevyloučíme covid, považujeme za možný covid,“ uzavřela lékařka.

Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -