Úterý, 23 července, 2024

Covid nebo chřipka? Jak poznat rozdíl mezi nákazou koronavirem a běžnou nemocí

Mohlo by vás zajímat

Vzhledem ke stále se objevujícím variantám viru Covid-19 a skutečnosti, že varianta Omikron dokáže nakazit i očkované Čechy, je podle lékařů důležitější než kdy jindy znát příznaky nebezpečného koronaviru a umět poznat, jak se liší od chřipky!

- Reklama -

V zimních měsících dochází k nárůstu respiračních onemocnění, jako jsou chřipka a nachlazení, což může způsobit, že se ztížit určení, zda jsou bolesti těla a rýma způsobeny covidem. Tato onemocnění mohou mít společné příznaky, jako je horečka, rýma, bolest v krku, kašel a únava. Odborníci však tvrdí, že největším znakem koronaviru je ztráta chuti nebo čichu.

Příznaky chřipky se objevují během jednoho až čtyř dnů od expozice, ale COVID může mít delší inkubační dobu až do doby, kdy se chřipka projeví. až 14 dní. Na COVID-19 zemřelo podle údajů Ministerstva zdravotnictví téměř 40 000 Čechů, podle lékařů však většina případů trvá dva týdny. Někteří přeživší však hlásí trvalé problémy – včetně mozkové mlhy, bolestí kloubů, bolestí hlavy a poruch spánku.

Podle odborníků chřipka obvykle odezní během tří až sedmi dnů.

„Podle klinického obrazu to nelze úplně rozeznat od jiných viróz. Ta infekce se projevuje hlavně jako horečnaté onemocnění podobné chřipce. Bolest kloubů, svalů, teplota. Nicméně existuje široké spektrum málo příznakových lidí. Ti mají třeba jenom hodně ucpaný nos, škrábe je v krku,“ řekla TN.cz praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.

Největší naději je tak identifikace covidu podle ztráty čichu. Příznak, o kterém se mluví už od varianty alfa, totiž je podle Bezdíčkové častým projevem covidu i u nás. „Ten příznak tam je, ale zase není u všech a samozřejmě ztráta čichu a chuti se může vyskytovat i u jiného zánětu dutin. To teď taky vidíme docela často,“ uvedla.

Nejlepším způsobem, jak získat jistotu ohledně respirační nemoci, tak zůstává testování. „Pro mě je nejjednodušší ty lidi otestovat a řídit se algoritmem, který je i na webu ministerstva zdravotnictví, který říká, že každou respirační infekci, dokud nevyloučíme covid, považujeme za možný covid,“ uzavřela lékařka.

Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -