Sobota, 20 dubna, 2024

Poškozuje COVID-19 spermie? Ohrožují vakcíny mužskou plodnost a potenci?

Mohlo by vás zajímat

Vědci sledují negativní dopad nemoci na plodnost mužů již od počátku pandemie. Výzkum se zintenzivnil zejména poté, co bylo zjištěno, že virus postihuje pacienty mužského pohlaví závažněji než pacienty ženské. 

- Reklama -

Proč COVID postihuje více muže?

Aby virus SARS-CoV-2 mohl vstoupit do lidského těla a začít se množit, potřebuje tzv. receptor ACE2, bílkovinu, která se nachází na sliznicích  v ústech, plicích, srdci a dalších oblastech po celém těle. Nejvíce této látky se ale nachází v mužských varlatech. Vědci se  zabývají otázkou, jak moc expozice viru může poškodit právě tuto část těla. Navíc už v předchozích letech z výzkumů viru SARS vyplynulo, že i tento virus má na mužskou plodnost negativní vliv. 

Je známo, že řada lidských virů, včetně virů Ebola, Zika, herpes simplex, Epstein-Barrové, lidského papilomu, HIV a příušnic, způsobuje dočasné nebo trvalé problémy s plodností, orchitidu, bolestivý zánět nebo otok varlat,“ vysvětluje houstonský urolog Dr. Nathan Starke pro magazín Houston Methodist. 

Muži se středním průběh COVIDU

Vědci došli k zjištění, že u části mužských pacientů došlo ke snížení plodnosti a narušení sexuálních funkcí, a to i u těch, kteří měli pouze střední průběh COVIDU. U 19 %  pacientů se v průběhu nemoci objevily potíže v oblasti šourku, u 39 % pacientů se snížil počet spermií a 33 % jejich pohyblivost. 25 % mužů uvedlo, že klesla jejich sexuální touha a postihly je erektivní problémy.  U pacientů byly rovněž zaznamenány hormonální změny, které tako mohou být ukazatelem poruch plodnosti.

Muži s těžkým průběhem COVIDU

Další studie ukázaly, že pacienti s mimořádně těžkým průběhem COVIDU po dobu 60 dnů po prodělání nemoci trpí nerovnováhou volných radikálů a antioxidantů, což samo o sobě způsobuje odumírání spermatických buněk. Koncentrace spermií u nich byla snížena o 516 % a pohyblivost o 209 %. Porucha erektivních funkcí se u nejpostiženější skupiny zvýšila téměř šestkrát. 

Výsledky pitev u mužů, kteří COVIDU podlehli

U 50 % mužů, kteří COVIDU podlehli, byla zjištěna narušená schopnost produkce spermií. U 17 % byl zjištěn zánět. Často byly poškozené i semenné kanálky, v nichž se vyvíjejí spermie, a zjištěn otok a překrvení varlat, což je známkou infekce.

Zesnulí muži před smrtí trpěli otoky a překrvení šourků, byly u nich detekovány červené krvinky ve varlatech a nadvarlatech, ztenčily se jim semenné kanálky a vykazovaly vysoké množství odumřelých spermatických buněk.

Je třeba se obávat problémů, pokud jste prodělali onemocnění COVIDEM?

Zatím si vědci nejsou zcela jisti, zda jsou problémy dočasné, nebo COVID působí i trvalé poškození. Je známo, že nejen u COVIDU, ale i dalších horečnatých onemocnění, mnoho pacientů prodělávalo závažné infekce v oblasti genitálií. Také není zatím prokázáno, do jaké míry mohou být problémy způsobeny jinými faktory než virem SARS-CoV-2. Příznaky mohou souviset s psychickým stresem a depresí z nemoci a sociální izolace.

Špatný vliv mohou mít i některé léky, obzvláště antivirotika. Například o hydroxychlorochinu je obecně známo, že má dočasný negativní účinek na spermie. Zatím jsou vědci při zkoumání dopadu nemoci COVID-19 na plodnost v začátcích a je pro ně obtížné vyvodit definitivní závěry. Na příklad u chřipky vědí, že problémy jsou časově omezené a obtíže v oblasti genitálií a sexuální výkonnosti časem u drtivé většiny pacientů zmizí. Jak se zachová v dlouhodobém horizontu COVID, ukáže až čas. 

Jaký má vliv na plodnost vakcína?

Na univerzitě v Miami byly analyzovány vzorky spermatu zdravých mužů před první dávkou vakcíny a 70 dní po druhé dávce. Výsledky potvrdily, že nedošlo k významnému snížení žádných parametrů spermií.

Neexistuje důkaz, že by některá z vakcín proti COVID měla vliv na plodnost. Pro ty, kteří se zajímají, zda se účinky na plodnost projeví za desítky let po podání vakcíny, můžeme zodpovědně říci, že v celé historii vakcinace se nikdy nevyskytl nežádoucí účinek, který by se projevil více než dva měsíce po podání vakcíny,“ říká Dr. Long.

Zdroj:

https://www.houstonmethodist.org/blog/articles/2021/aug/does-covid-19-affect-male-fertility/

https://www.urologytimes.com/view/covid-19-and-men-s-health-what-we-know-so-far

https://indianexpress.com/article/parenting/health-fitness/can-coronavirus-damage-sperm-count-and-fertility-in-men-7361451/

https://edition.cnn.com/2021/01/28/health/sperm-male-fertility-covid-19-wellness/index.html

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -