Vědci sledují negativní dopad nemoci na plodnost mužů již od počátku pandemie. Výzkum se zintenzivnil zejména poté, co bylo zjištěno, že virus postihuje pacienty mužského pohlaví závažněji než pacienty ženské.
Proč COVID postihuje více muže?
Aby virus SARS-CoV-2 mohl vstoupit do lidského těla a začít se množit, potřebuje tzv. receptor ACE2, bílkovinu, která se nachází na sliznicích v ústech, plicích, srdci a dalších oblastech po celém těle. Nejvíce této látky se ale nachází v mužských varlatech. Vědci se zabývají otázkou, jak moc expozice viru může poškodit právě tuto část těla. Navíc už v předchozích letech z výzkumů viru SARS vyplynulo, že i tento virus má na mužskou plodnost negativní vliv.
„Je známo, že řada lidských virů, včetně virů Ebola, Zika, herpes simplex, Epstein-Barrové, lidského papilomu, HIV a příušnic, způsobuje dočasné nebo trvalé problémy s plodností, orchitidu, bolestivý zánět nebo otok varlat,“ vysvětluje houstonský urolog Dr. Nathan Starke pro magazín Houston Methodist.
Muži se středním průběh COVIDU
Vědci došli k zjištění, že u části mužských pacientů došlo ke snížení plodnosti a narušení sexuálních funkcí, a to i u těch, kteří měli pouze střední průběh COVIDU. U 19 % pacientů se v průběhu nemoci objevily potíže v oblasti šourku, u 39 % pacientů se snížil počet spermií a 33 % jejich pohyblivost. 25 % mužů uvedlo, že klesla jejich sexuální touha a postihly je erektivní problémy. U pacientů byly rovněž zaznamenány hormonální změny, které tako mohou být ukazatelem poruch plodnosti.
Muži s těžkým průběhem COVIDU
Další studie ukázaly, že pacienti s mimořádně těžkým průběhem COVIDU po dobu 60 dnů po prodělání nemoci trpí nerovnováhou volných radikálů a antioxidantů, což samo o sobě způsobuje odumírání spermatických buněk. Koncentrace spermií u nich byla snížena o 516 % a pohyblivost o 209 %. Porucha erektivních funkcí se u nejpostiženější skupiny zvýšila téměř šestkrát.
Výsledky pitev u mužů, kteří COVIDU podlehli
U 50 % mužů, kteří COVIDU podlehli, byla zjištěna narušená schopnost produkce spermií. U 17 % byl zjištěn zánět. Často byly poškozené i semenné kanálky, v nichž se vyvíjejí spermie, a zjištěn otok a překrvení varlat, což je známkou infekce.
Zesnulí muži před smrtí trpěli otoky a překrvení šourků, byly u nich detekovány červené krvinky ve varlatech a nadvarlatech, ztenčily se jim semenné kanálky a vykazovaly vysoké množství odumřelých spermatických buněk.
Je třeba se obávat problémů, pokud jste prodělali onemocnění COVIDEM?
Zatím si vědci nejsou zcela jisti, zda jsou problémy dočasné, nebo COVID působí i trvalé poškození. Je známo, že nejen u COVIDU, ale i dalších horečnatých onemocnění, mnoho pacientů prodělávalo závažné infekce v oblasti genitálií. Také není zatím prokázáno, do jaké míry mohou být problémy způsobeny jinými faktory než virem SARS-CoV-2. Příznaky mohou souviset s psychickým stresem a depresí z nemoci a sociální izolace.
Špatný vliv mohou mít i některé léky, obzvláště antivirotika. Například o hydroxychlorochinu je obecně známo, že má dočasný negativní účinek na spermie. Zatím jsou vědci při zkoumání dopadu nemoci COVID-19 na plodnost v začátcích a je pro ně obtížné vyvodit definitivní závěry. Na příklad u chřipky vědí, že problémy jsou časově omezené a obtíže v oblasti genitálií a sexuální výkonnosti časem u drtivé většiny pacientů zmizí. Jak se zachová v dlouhodobém horizontu COVID, ukáže až čas.
Jaký má vliv na plodnost vakcína?
Na univerzitě v Miami byly analyzovány vzorky spermatu zdravých mužů před první dávkou vakcíny a 70 dní po druhé dávce. Výsledky potvrdily, že nedošlo k významnému snížení žádných parametrů spermií.
„Neexistuje důkaz, že by některá z vakcín proti COVID měla vliv na plodnost. Pro ty, kteří se zajímají, zda se účinky na plodnost projeví za desítky let po podání vakcíny, můžeme zodpovědně říci, že v celé historii vakcinace se nikdy nevyskytl nežádoucí účinek, který by se projevil více než dva měsíce po podání vakcíny,“ říká Dr. Long.
Zdroj:
https://www.houstonmethodist.org/blog/articles/2021/aug/does-covid-19-affect-male-fertility/
https://www.urologytimes.com/view/covid-19-and-men-s-health-what-we-know-so-far
https://edition.cnn.com/2021/01/28/health/sperm-male-fertility-covid-19-wellness/index.html