Úterý, 23 července, 2024

Němečtí vědci odhalili ideální délku cvičení potřebnou k lepší tvorbě spermií

Je všeobecně známou pravdou, že zdravé tělo bývá i plodné tělo. To ostatně potvrdila i několik let stará studie, která přinesla dosud nejpádnější důkaz, že cvičení dokáže s vašimi plavci zázraky.

Mohlo by vás zajímat

Je všeobecně známou pravdou, že zdravé tělo bývá i plodné tělo. To ostatně potvrdila i několik let stará studie, která přinesla dosud nejpádnější důkaz, že cvičení dokáže s vašimi plavci zázraky.

- Reklama -

Němečtí vědci vzali 280 sedavých mužů bez známých problémů s plodností, rozdělili je do čtyř skupin a po dobu 24 týdnů sledovali stav jejich spermií. Jedna skupina z testovaných mužů nadále necvičila vůbec, zatímco druhá absolvovala třikrát týdně středně intenzivní běh na běžeckém pásu v délce 30-45 minut. Třetí skupina pak běhala na běžeckém pásu 40-60 minut nepřetržitě vysokou intenzitou třikrát týdně. Zbývající muži absolvovali každý týden tři 10-15minutové lekce vysoce intenzivního intervalového tréninku (HIIT).

Z několika typů cvičení mělo jedno lepší výsledky

Na konci studie měly všechny tři cvičící skupiny výrazně zdravější spermie než jejich sedavé protějšky. Zlepšila se jejich pohyblivost, tvar a koncentrace a spermie měly méně poškozenou DNA oxidací. Dr. Peter Schlegel, viceprezident Americké společnosti reprodukční medicíny a vedoucí urolog Weill Cornell Medicine v New Yorku, vysvětlil, že „všechny tyto změny souvisejí s menším zánětem, který mohl být způsoben cvičením. Alternativně mohlo být jejich zdravější sperma nepřímo způsobeno úbytkem hmotnosti, protože všichni muži v průběhu šesti měsíců zhubli.“

Ze všech skupin cvičících mužů měli nejzdravější spermie běžci se střední intenzitou. Ti měli celkově lepší parametry spermatu než skupina s HIIT cvičením i než ti, kteří běhali dlouhé tratě v tempu s vysokou intenzitou. Podle Schlegela existuje několik možných vysvětlení: „Intenzivní cvičení může vytvářet vyšší tělesné teplo a varlata potřebují pro optimální funkci zůstat v teplotě nižší, než je teplota těla. Také mírné cvičení bylo spojeno s větším úbytkem hmotnosti a zlepšením tělesného tuku ve srovnání s intenzivnějším nebo epizodickým cvičením.“

Co dělat, když cvičíte moc?

Zjištění Schlegelova týmu naznačují, že pokud toužíte po otcovství a zanedbáváte pohyb, je načase donutit se vyrazit zase do posilovny.

A co když už cvičíte téměř každý den? Měli byste svůj program upravit tak, abyste podpořili své spermie? Schlegel si myslí, že ano. „Více než 1,5 hodiny intenzivní kardiovaskulární aktivity denně může snížit produkci spermií,“ říká. „Pokud tedy již cvičíte a nyní chcete optimalizovat svůj potenciál plodnosti, stojí za to pokusit se omezit cvičení na maximálně jednu hodinu denně.“

Pokud se vám to zdá málo, navrhuje Schlegel přesunout část cvičení do bazénu, kde tělesné teplo způsobené pohybem obvykle tolik nevadí. Další možností je trochu omezit kardio cvičení, ale zintenzivnit silový trénink.

Zdroj:

time.com, yospermtest.com, researchegate.net

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -