Pondělí, 15 dubna, 2024

Němečtí vědci odhalili ideální délku cvičení potřebnou k lepší tvorbě spermií

Je všeobecně známou pravdou, že zdravé tělo bývá i plodné tělo. To ostatně potvrdila i několik let stará studie, která přinesla dosud nejpádnější důkaz, že cvičení dokáže s vašimi plavci zázraky.

Mohlo by vás zajímat

Je všeobecně známou pravdou, že zdravé tělo bývá i plodné tělo. To ostatně potvrdila i několik let stará studie, která přinesla dosud nejpádnější důkaz, že cvičení dokáže s vašimi plavci zázraky.

- Reklama -

Němečtí vědci vzali 280 sedavých mužů bez známých problémů s plodností, rozdělili je do čtyř skupin a po dobu 24 týdnů sledovali stav jejich spermií. Jedna skupina z testovaných mužů nadále necvičila vůbec, zatímco druhá absolvovala třikrát týdně středně intenzivní běh na běžeckém pásu v délce 30-45 minut. Třetí skupina pak běhala na běžeckém pásu 40-60 minut nepřetržitě vysokou intenzitou třikrát týdně. Zbývající muži absolvovali každý týden tři 10-15minutové lekce vysoce intenzivního intervalového tréninku (HIIT).

Z několika typů cvičení mělo jedno lepší výsledky

Na konci studie měly všechny tři cvičící skupiny výrazně zdravější spermie než jejich sedavé protějšky. Zlepšila se jejich pohyblivost, tvar a koncentrace a spermie měly méně poškozenou DNA oxidací. Dr. Peter Schlegel, viceprezident Americké společnosti reprodukční medicíny a vedoucí urolog Weill Cornell Medicine v New Yorku, vysvětlil, že „všechny tyto změny souvisejí s menším zánětem, který mohl být způsoben cvičením. Alternativně mohlo být jejich zdravější sperma nepřímo způsobeno úbytkem hmotnosti, protože všichni muži v průběhu šesti měsíců zhubli.“

Ze všech skupin cvičících mužů měli nejzdravější spermie běžci se střední intenzitou. Ti měli celkově lepší parametry spermatu než skupina s HIIT cvičením i než ti, kteří běhali dlouhé tratě v tempu s vysokou intenzitou. Podle Schlegela existuje několik možných vysvětlení: „Intenzivní cvičení může vytvářet vyšší tělesné teplo a varlata potřebují pro optimální funkci zůstat v teplotě nižší, než je teplota těla. Také mírné cvičení bylo spojeno s větším úbytkem hmotnosti a zlepšením tělesného tuku ve srovnání s intenzivnějším nebo epizodickým cvičením.“

Co dělat, když cvičíte moc?

Zjištění Schlegelova týmu naznačují, že pokud toužíte po otcovství a zanedbáváte pohyb, je načase donutit se vyrazit zase do posilovny.

A co když už cvičíte téměř každý den? Měli byste svůj program upravit tak, abyste podpořili své spermie? Schlegel si myslí, že ano. „Více než 1,5 hodiny intenzivní kardiovaskulární aktivity denně může snížit produkci spermií,“ říká. „Pokud tedy již cvičíte a nyní chcete optimalizovat svůj potenciál plodnosti, stojí za to pokusit se omezit cvičení na maximálně jednu hodinu denně.“

Pokud se vám to zdá málo, navrhuje Schlegel přesunout část cvičení do bazénu, kde tělesné teplo způsobené pohybem obvykle tolik nevadí. Další možností je trochu omezit kardio cvičení, ale zintenzivnit silový trénink.

Zdroj:

time.com, yospermtest.com, researchegate.net

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -