Pondělí, 15 dubna, 2024

Antikoncepční pilulka pro muže uspěla v testech u myší na 99 procent

Mohlo by vás zajímat

Podle nové studie se nehormonální antikoncepční pilulky pro muže ukázaly v laboratorních testech na myších úspěšné z 99 % s omezenými vedlejšími účinky.

- Reklama -

Ženy mají mnoho možností antikoncepce, od pilulek přes náplasti až po nitroděložní tělíska, a částečně proto nesou většinu břemene prevence těhotenství. Možnosti antikoncepce pro muže – a tedy i jejich odpovědnost – by se však brzy mohly rozšířit.

Vědci z Minnesotské univerzity vyvinuli pilulku YCT529, která podle nich dočasně inhibuje protein nezbytný pro tvorbu spermií, ale nenarušuje budoucí plodnost.

„YCT529 je ze všech antikoncepčních prostředků pro muže nejdále,“ vysvětluje vedoucí týmu Gunda Georg.

Studie na lidech už tento rok

Podle něj se YCT529 začne testovat v klinických studiích na lidech ve třetím nebo čtvrtém čtvrtletí roku 2022. „Protože může být obtížné předpovědět, zda se sloučenina, která vypadá dobře ve studiích na zvířatech, osvědčí i ve zkouškách na lidech, zkoumáme v současné době i další sloučeniny,“ říká.

Tým Gundy Georga se při vývoji nehormonálního léku zaměřil na protein zvaný receptor kyseliny retinové (RAR) alfa. V těle se vitamin A přeměňuje na různé formy, včetně kyseliny retinové, která hraje důležitou roli při růstu buněk, tvorbě spermií a vývoji embrya.

Důležitá kyselina retinová

Kyselina retinová potřebuje k plnění těchto funkcí interakci s RAR-alfa a vyřazení genu RAR-alfa u myších samců způsobilo jejich neplodnost, aniž by to mělo zjevné vedlejší účinky, uvedl tým ve své studii.

Pokud by se lék osvědčil i u lidí, byl by to v oblasti antikoncepce výrazný pokrok. Ženské anitkoncepční pilulky používají hormony k narušení menstruačního cyklu. I historické snahy o vývoj mužského ekvivalentu dosud se zaměřovaly na mužský pohlavní hormon testosteron.

Problémem tohoto přístupu však bylo, že způsoboval vedlejší účinky, jako je přibývání na váze, deprese a zvýšená hladina cholesterolu známého jako lipoprotein o nízké hustotě, který zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Tomu bychom se díky vývoji nového léku mohli definitivně vyhnout.

Zdroj:

acs.org, euronews.com, sciencealert.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -