Sobota, 25 května, 2024

Pití kávy může prodloužit život a pomáhá srdci, odhalila nová studie

Mohlo by vás zajímat

Podle nedávného výzkumu může pití tří až pěti šálků kávy denně prodloužit délku života.

- Reklama -

„Výsledky naznačují, že mírná až střední konzumace mleté, instantní a bezkofeinové kávy by měla být považována za součást zdravého životního stylu,“ uvedl autor studie Peter Kistler, vedoucí klinického elektrofyziologického výzkumu v Baker Heart and Diabetes Institute a vedoucí elektrofyziologického oddělení v Alfred Hospital v Melbourne.

Účinky různých kávových přípravků na zdraví a přežití srdce zatím nejsou důkladně prozkoumané. Na základě údajů z britské Biobanky, která zahrnovala dospělé ve věku 40 až 69 let, se proto nová studie zabývala vztahem mezi různými druhy kávy a výskytem arytmií, kardiovaskulárních onemocnění a úmrtí. Kardiovaskulární onemocnění tvořilo srdeční selhání, ischemická cévní mozková příhoda a ischemická choroba srdeční.

Riziko těžkých chorob snižuje až 5 šálků denně

Výzkum také odhalil, že pití 3 až 5 šálků černé kávy denně snižuje riziko srdečních onemocnění, Alzheimerovy choroby, Parkinsonovy choroby, cukrovky 2. typu, onemocnění jater a rakoviny prostaty.

U bezkofeinových, mletých a instantních přípravků to bylo spojeno s o 14 %, 27 % a 11 % nižší pravděpodobností úmrtí ve srovnání s nepitím žádné kávy. „Káva by měla být považována za součást zdravé stravy. Lidé by neměli přestat pít kávu, pokud se u nich objeví jakákoli forma srdečního onemocnění,“ radí autor studie Dr. Peter Kistler.

Zkoumalo se téměř půl milionu lidí po dobu 12 let

Průzkum, v němž byli účastníci dotazováni na denní konzumaci kávy a na to, zda obvykle pijí instantní, mletou nebo bezkofeinovou kávu, vyplnilo 449 563 účastníků studie.

Tito lidé byli poté rozděleni do šesti skupin podle počtu denně vypitých šálků: žádný, méně než jeden, jeden, dva až tři, čtyři až pět a více než pět. Ve 198 062 případech (44,1 %) byla typickým výběrem instantní káva, následovaná mletou kávou (82,5 %) a kávou bez kofeinu (68,2 %). Do studie bylo zahrnuto 100 510 (22,4 %) osob, které kávu nepily.

Výzkumníci zjistili, že během 12,5 roku sledování zemřelo 27 809 (6,2 %) osob. Káva všech druhů byla spojena se snížením počtu úmrtí všeho druhu. Podle studie mělo 43 173 osob (9,6 %) při sledování kardiovaskulární onemocnění.

Zdroj:

CNN, sciencedaily.com, irishexaminer.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -