Úterý, 23 července, 2024

Genová terapie může omezit poškození srdce při infarktu

Pacienti s nemocným srdcem by se díky novému způsobu léčby měli dočkat delšího života.

Mohlo by vás zajímat

Průkopnická genová terapie může podle vědců v budoucnu ušetřit pacienty s infarktem od nevratného a život zkracujícího poškození srdce.

- Reklama -

Vědci ze skotské Edinburské univerzity tvrdí, že identifikovali geny, které se „zapínají“ po infarktu. Tyto geny spouštějí okamžitou a budoucí buněčnou smrt – a v konečném důsledku vedou ke vzniku nevyléčitelného srdečního selhání. Tým však tvrdí, že tento průlomový objev otevírá cestu k cílené léčbě, která by tyto geny „vypnula“.

Odborníci tvrdí, že problematické geny odhalili porovnáním vzorků tkáně z vyřazených srdcí pacientů, kteří nedávno prodělali infarkt a byli transplantováni, se vzorky zdravých jedinců.

Genové terapie by mohly bránit infarktu

„Můžeme v podstatě zmapovat genovou expresi infarktu lidského pacienta, což dosud nebylo možné. Chceme najít léčebné postupy, které by bylo možné u pacientům aplikovat v raném stadiu onemocnění srdce. Mohli bychom tak zabránit vzniku srdečního selhání,“ říká Dr. Mairi Brittanová, která stojí v čele výzkumu.

Potenciální léčba genovou terapií by mohla zahrnovat změnu buněk a jejich opětovné zavedení do těla. Nebo by se mohla zaměřit na stimulaci těch genů, které pomáhají buňkám v cévách a srdci, aby se samy opravily. Studiem genových cílů mohou totiž vědci identifikovat geny, které se po infarktu zapínají. Tyto zapnuté geny by mohly být předstupněm poškození, která vedou k dlouhodobým následkům. A jsou dobrým cílem pro léčbu, která těmto následkům zabrání.

Začne se díky vědě srdce člověka samo opravovat?

Dr. Brittanová se domnívá, že genové terapie by mohly být aplikovány už brzy po infarktu, což by vedlo ke zlepšení zdravotních výsledků u pacientů.

„Několik jiných druhů, jako například zebřičky, dokáže opravit vlastní srdeční sval. My bychom to chtěli zopakovat u lidí,“ vysvětluje Brittanová. „Chceme se zaměřit na geny a podpořit jejich úspěšnější opravy, které by následně zachránily poškozené oblasti srdečního svalu.“

V České republice kvůli nemocem srdce skončí v nemocnici ročně asi 285 000 lidí.

Zdroj:

biospace.com, ed.ac.uk, Daily Mail, Hradecká drbna

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -