Pondělí, 15 dubna, 2024

Genová terapie může omezit poškození srdce při infarktu

Pacienti s nemocným srdcem by se díky novému způsobu léčby měli dočkat delšího života.

Mohlo by vás zajímat

Průkopnická genová terapie může podle vědců v budoucnu ušetřit pacienty s infarktem od nevratného a život zkracujícího poškození srdce.

- Reklama -

Vědci ze skotské Edinburské univerzity tvrdí, že identifikovali geny, které se „zapínají“ po infarktu. Tyto geny spouštějí okamžitou a budoucí buněčnou smrt – a v konečném důsledku vedou ke vzniku nevyléčitelného srdečního selhání. Tým však tvrdí, že tento průlomový objev otevírá cestu k cílené léčbě, která by tyto geny „vypnula“.

Odborníci tvrdí, že problematické geny odhalili porovnáním vzorků tkáně z vyřazených srdcí pacientů, kteří nedávno prodělali infarkt a byli transplantováni, se vzorky zdravých jedinců.

Genové terapie by mohly bránit infarktu

„Můžeme v podstatě zmapovat genovou expresi infarktu lidského pacienta, což dosud nebylo možné. Chceme najít léčebné postupy, které by bylo možné u pacientům aplikovat v raném stadiu onemocnění srdce. Mohli bychom tak zabránit vzniku srdečního selhání,“ říká Dr. Mairi Brittanová, která stojí v čele výzkumu.

Potenciální léčba genovou terapií by mohla zahrnovat změnu buněk a jejich opětovné zavedení do těla. Nebo by se mohla zaměřit na stimulaci těch genů, které pomáhají buňkám v cévách a srdci, aby se samy opravily. Studiem genových cílů mohou totiž vědci identifikovat geny, které se po infarktu zapínají. Tyto zapnuté geny by mohly být předstupněm poškození, která vedou k dlouhodobým následkům. A jsou dobrým cílem pro léčbu, která těmto následkům zabrání.

Začne se díky vědě srdce člověka samo opravovat?

Dr. Brittanová se domnívá, že genové terapie by mohly být aplikovány už brzy po infarktu, což by vedlo ke zlepšení zdravotních výsledků u pacientů.

„Několik jiných druhů, jako například zebřičky, dokáže opravit vlastní srdeční sval. My bychom to chtěli zopakovat u lidí,“ vysvětluje Brittanová. „Chceme se zaměřit na geny a podpořit jejich úspěšnější opravy, které by následně zachránily poškozené oblasti srdečního svalu.“

V České republice kvůli nemocem srdce skončí v nemocnici ročně asi 285 000 lidí.

Zdroj:

biospace.com, ed.ac.uk, Daily Mail, Hradecká drbna

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -