Úterý, 23 července, 2024

Steve Jobs vlastní smrt urychlil netradiční léčbou rakoviny, tvrdí jeho životopisec

Mohlo by vás zajímat

Steve Jobs zemřel 5. října 2011 ve věku 56 let po boji se vzácnou rakovinou slinivky. Kdyby dostal správnou lékařskou péči dříve, mohl žít déle.

- Reklama -

Lékaři spoluzakladateli společnosti Apple Stevu Jobsovi doporučili, aby se po první diagnóze rakoviny slinivky v roce 2003 nechal co nejdříve operovat. On však zákrok odložil o devět měsíců. Proč? Chtěl se pokusit vyléčit se sám pomocí alternativních metod. A právě tohle tragické rozhodnutí nejspíš urychlilo smrt Steva Jobse v době, kdy měl ještě šanci žít.

Steve Jobs podle zpráv z médií v tomto mezidobí vyzkoušel alternativní medicínu, včetně specifické diety, aby rakovinu vyléčil. Mohlo zpoždění léčby zhoršit Jobsův stav a nakonec urychlit jeho smrt?

Doplatil na alternativní léčbu, myslí si Isaacson

Podle Waltera Isaacsona, životopisce Steva Jobse, zakladatel společnosti Apple Steve Jobs údajně začal svého rozhodnutí vzdát se potenciálně život zachraňující operace o několik let dříve litovat. Alternativní léčby včetně akupunktury, doplňků stravy a šťáv mu totiž nijak moc nepomohly. Přestože se nakonec s operací smířil a vyhledával nejmodernější experimentální léčebné postupy, k jeho záchraně už to nestačilo.

Nejspíš také proto, že Jobs zlehčoval vážnost svého stavu a všem zpočátku říkal, že se vyléčil. Léčbu podstupoval tajně, uvedl Isaacson v rozhovoru. Jobs podle Isaacsona hluboce litoval, že odkládal rozhodnutí, které mu nakonec mohlo zachránit život.

„Snažil se to léčit dietou. Chodil ke spiritualistům. Chodil na různé makrobiotické způsoby a na operaci se nedostal,“ řekl Isaacson v rozhovoru. „Myslím, že tak trochu cítil, že když něco ignorujete, když nechcete, aby něco existovalo, můžete mít magické myšlení. Hodně jsme o tom mluvili,“ dodal.

Odložená operace na záchranu života nestačila

Jobs nakonec v srpnu 2004 podstoupil operaci, při níž mu lékaři odstranili zhoubný nádor ze slinivky břišní. Už ale bylo příliš pozdě. Nemoc to nezastavilo. V letech 2008 a 2009, kdy jeho úbytek hmotnosti vyvolával v Silicon Valley a na Wall Street stále větší obavy, nejprve tvrdil, že bojuje s „obyčejným bacilem“, poté prohlásil, že má nerovnováhu hormonů. V roce 2009 vyšlo najevo, že podstoupil transplantaci jater.

Nakonec zemřel o dva roky později, 5. října 2011, ve věku 56 let.

Zdroj:

Forbes, history.com, livescience.com, allthatsinteresting.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -