Úterý, 23 července, 2024

Muž, který změnil svět fotografie: Na svůj největší objev přišel díky omylu

Mohlo by vás zajímat

Anglický fotograf a vědec William Henry Fox Talbot byl synonymem pokroku ve světě fotografie. Spolu s Nicéphorem Niépcem a Louisem Daguerrem patřil mezi muže, kteří sehráli klíčovou roli při vzniku fotografie a všech jejích následných verzí.

- Reklama -

William Henry Fox Talbot byl na počátku 19. století anglický vědec a akademik. Ačkoli byl Daguerrovým současníkem, jeho přínos k fotografii nesouvisel s tím, co se dělo v kontinentální Evropě nebo s Daguerrem.

Talbot studoval také fyziku, filologii a matematiku. Hovořil několika jazyky a zajímal se o botaniku, filozofii a archeologii. V roce 1833 se Talbot začal zajímat o fotografie pořízené pomocí camery obscury. V roce 1841 získal patent na kalotypii, někdy nazývanou „talbotypie“. Touto fotografickou technikou bylo možné z jednoho papírového negativu vytvořit na papíře mnoho pozitivních snímků.

Použitím kyseliny gallové po expozici v temné komoře dokázal Talbot zkrátit dobu expozice a zároveň umožnil vyvolání latentního obrazu. Začal používat metodu fixace fotografie hyposulfitem sodným, kterou mu ukázal sir John Herschel. Soli stříbra lze rozpustit pomocí hyposiřičitanu sodného, známého také jako thiosíran sodný. Jako ustalovač pro fotografování stříbra se tato látka používá dodnes.

Opravy fotek pomocí jodidu draselného

Obraz byl exponován přímo na papír pomocí mikroskopických kamer metodou známou jako „print out“, a protože materiál při vystavení světlu ztmavl, nebyly k vytvoření obrazu použity žádné chemikálie. Na rozdíl od současnosti tehdy neexistovala žádná „emulze“ ani „vyvolávání“. Pomocí jodidu draselného Talbot snímky „opravoval“, ale nakonec mu vycházely „negativy“, zatímco chtěl „pozitivy“.

Proto tento výjimečný muž vyvinul metodu využití kontaktního tisku k přeměně negativů na pozitivy.

Pod původní kus natřeného papíru umístil druhý kus, který vystavil světlu. Obraz byl obrácený, protože dříve světlé části ztmavily spodní list, zatímco tmavší, negativní oblasti bránily průchodu světla k němu. Tuto techniku označoval jako „fotogenickou kresbu“. Jedinou nevýhodou bylo, že se mu stále nedařilo u fotografií získat požadovanou úroveň detailů.

Náhoda, co změnila svět fotografie

Talbot se vytrvale snažil svůj postup vylepšit. Na svůj největší objev ale nakonec přišel omylem. Zřejmě exponoval snímek, který se mu nezdál „funkční“ poté, co před expozicí nanesl štětcem na papír kyselinu gallovou. Stránka byla prázdná. Když se později vrátil, obraz tam byl a Talbot z toho vyvodil, že kyselina gallová fungovala jako vývojka.

Při tisku na solený papír vzal Talbot obyčejný papír, natřel ho chloridem sodným, nechal ho zaschnout a pak ho znovu natřel dusičnanem stříbrným. Výsledkem byl chlorid stříbrný, který se ukázal být citlivější na světlo a umožnil mu zkrátit dobu expozice a pořídit snímky lepší kvality.

Jeho objev je mezi fotografy ceněn dodnes.

Zdroj:

BBC, study.com, photofocus.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -