Čtvrtek, 20 března, 2025

Muž, který změnil svět fotografie: Na svůj největší objev přišel díky omylu

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Anglický fotograf a vědec William Henry Fox Talbot byl synonymem pokroku ve světě fotografie. Spolu s Nicéphorem Niépcem a Louisem Daguerrem patřil mezi muže, kteří sehráli klíčovou roli při vzniku fotografie a všech jejích následných verzí.

- Reklama -

William Henry Fox Talbot byl na počátku 19. století anglický vědec a akademik. Ačkoli byl Daguerrovým současníkem, jeho přínos k fotografii nesouvisel s tím, co se dělo v kontinentální Evropě nebo s Daguerrem.

Talbot studoval také fyziku, filologii a matematiku. Hovořil několika jazyky a zajímal se o botaniku, filozofii a archeologii. V roce 1833 se Talbot začal zajímat o fotografie pořízené pomocí camery obscury. V roce 1841 získal patent na kalotypii, někdy nazývanou „talbotypie“. Touto fotografickou technikou bylo možné z jednoho papírového negativu vytvořit na papíře mnoho pozitivních snímků.

Použitím kyseliny gallové po expozici v temné komoře dokázal Talbot zkrátit dobu expozice a zároveň umožnil vyvolání latentního obrazu. Začal používat metodu fixace fotografie hyposulfitem sodným, kterou mu ukázal sir John Herschel. Soli stříbra lze rozpustit pomocí hyposiřičitanu sodného, známého také jako thiosíran sodný. Jako ustalovač pro fotografování stříbra se tato látka používá dodnes.

Opravy fotek pomocí jodidu draselného

Obraz byl exponován přímo na papír pomocí mikroskopických kamer metodou známou jako „print out“, a protože materiál při vystavení světlu ztmavl, nebyly k vytvoření obrazu použity žádné chemikálie. Na rozdíl od současnosti tehdy neexistovala žádná „emulze“ ani „vyvolávání“. Pomocí jodidu draselného Talbot snímky „opravoval“, ale nakonec mu vycházely „negativy“, zatímco chtěl „pozitivy“.

Proto tento výjimečný muž vyvinul metodu využití kontaktního tisku k přeměně negativů na pozitivy.

Pod původní kus natřeného papíru umístil druhý kus, který vystavil světlu. Obraz byl obrácený, protože dříve světlé části ztmavily spodní list, zatímco tmavší, negativní oblasti bránily průchodu světla k němu. Tuto techniku označoval jako „fotogenickou kresbu“. Jedinou nevýhodou bylo, že se mu stále nedařilo u fotografií získat požadovanou úroveň detailů.

Náhoda, co změnila svět fotografie

Talbot se vytrvale snažil svůj postup vylepšit. Na svůj největší objev ale nakonec přišel omylem. Zřejmě exponoval snímek, který se mu nezdál „funkční“ poté, co před expozicí nanesl štětcem na papír kyselinu gallovou. Stránka byla prázdná. Když se později vrátil, obraz tam byl a Talbot z toho vyvodil, že kyselina gallová fungovala jako vývojka.

Při tisku na solený papír vzal Talbot obyčejný papír, natřel ho chloridem sodným, nechal ho zaschnout a pak ho znovu natřel dusičnanem stříbrným. Výsledkem byl chlorid stříbrný, který se ukázal být citlivější na světlo a umožnil mu zkrátit dobu expozice a pořídit snímky lepší kvality.

Jeho objev je mezi fotografy ceněn dodnes.

Zdroj:

BBC, study.com, photofocus.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Puff Diddy se ve vězení nervově zhroutil? Prosil prý vězeňské dozorce, aby ho odvezli do nemocnice

Metropolitní vazební věznice v Brooklynu se o Vánocích stala nečekaným jevištěm dramatu jednoho z nejznámějších jmen hudebního průmyslu. Puff Diddy se údajně nervově zhroutil a žadonil u dozorců, aby ho okamžitě převezli do nemocnice.

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?
- Reklama -