Sobota, 25 května, 2024

Muž, který změnil svět fotografie: Na svůj největší objev přišel díky omylu

Mohlo by vás zajímat

Anglický fotograf a vědec William Henry Fox Talbot byl synonymem pokroku ve světě fotografie. Spolu s Nicéphorem Niépcem a Louisem Daguerrem patřil mezi muže, kteří sehráli klíčovou roli při vzniku fotografie a všech jejích následných verzí.

- Reklama -

William Henry Fox Talbot byl na počátku 19. století anglický vědec a akademik. Ačkoli byl Daguerrovým současníkem, jeho přínos k fotografii nesouvisel s tím, co se dělo v kontinentální Evropě nebo s Daguerrem.

Talbot studoval také fyziku, filologii a matematiku. Hovořil několika jazyky a zajímal se o botaniku, filozofii a archeologii. V roce 1833 se Talbot začal zajímat o fotografie pořízené pomocí camery obscury. V roce 1841 získal patent na kalotypii, někdy nazývanou „talbotypie“. Touto fotografickou technikou bylo možné z jednoho papírového negativu vytvořit na papíře mnoho pozitivních snímků.

Použitím kyseliny gallové po expozici v temné komoře dokázal Talbot zkrátit dobu expozice a zároveň umožnil vyvolání latentního obrazu. Začal používat metodu fixace fotografie hyposulfitem sodným, kterou mu ukázal sir John Herschel. Soli stříbra lze rozpustit pomocí hyposiřičitanu sodného, známého také jako thiosíran sodný. Jako ustalovač pro fotografování stříbra se tato látka používá dodnes.

Opravy fotek pomocí jodidu draselného

Obraz byl exponován přímo na papír pomocí mikroskopických kamer metodou známou jako „print out“, a protože materiál při vystavení světlu ztmavl, nebyly k vytvoření obrazu použity žádné chemikálie. Na rozdíl od současnosti tehdy neexistovala žádná „emulze“ ani „vyvolávání“. Pomocí jodidu draselného Talbot snímky „opravoval“, ale nakonec mu vycházely „negativy“, zatímco chtěl „pozitivy“.

Proto tento výjimečný muž vyvinul metodu využití kontaktního tisku k přeměně negativů na pozitivy.

Pod původní kus natřeného papíru umístil druhý kus, který vystavil světlu. Obraz byl obrácený, protože dříve světlé části ztmavily spodní list, zatímco tmavší, negativní oblasti bránily průchodu světla k němu. Tuto techniku označoval jako „fotogenickou kresbu“. Jedinou nevýhodou bylo, že se mu stále nedařilo u fotografií získat požadovanou úroveň detailů.

Náhoda, co změnila svět fotografie

Talbot se vytrvale snažil svůj postup vylepšit. Na svůj největší objev ale nakonec přišel omylem. Zřejmě exponoval snímek, který se mu nezdál „funkční“ poté, co před expozicí nanesl štětcem na papír kyselinu gallovou. Stránka byla prázdná. Když se později vrátil, obraz tam byl a Talbot z toho vyvodil, že kyselina gallová fungovala jako vývojka.

Při tisku na solený papír vzal Talbot obyčejný papír, natřel ho chloridem sodným, nechal ho zaschnout a pak ho znovu natřel dusičnanem stříbrným. Výsledkem byl chlorid stříbrný, který se ukázal být citlivější na světlo a umožnil mu zkrátit dobu expozice a pořídit snímky lepší kvality.

Jeho objev je mezi fotografy ceněn dodnes.

Zdroj:

BBC, study.com, photofocus.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -