Sobota, 25 května, 2024

Pacienti s rakovinou prostaty mají novou naději na zachování mužných funkcí organismu

Mohlo by vás zajímat

Podle odborníků se mužům s rakovinou prostaty rýsuje nová naděje – slibný zákrok likviduje smrtící nádory bez vedlejších účinků.

- Reklama -

Podle vědců z chicagského Rush University Medical Center by léčba „NanoKnife“ mohla být vhodnou alternativou pro pacienty s tímto život ohrožujícím onemocněním. Systém NanoKnife, který již byl ve Spojených státech schválen Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pro chirurgickou ablaci měkkých tkání, používá k ničení rakovinných buněk cílenou elektrickou energii – proces známý jako nevratná elektroporace – a ponechává okolní zdravé tkáně bez poškození.

Podle odborníků tato léčba může být velkou nadějí pro pacienty s rakovinou prostaty s nízkým nebo středním rizikem. V současné době lze některým pacientům v časném stadiu s méně agresivním karcinomem prostaty doporučit strategii „watch and wait“ (tedy „sleduj a čekej“).

V případě návratu rakoviny více možností

Jiní pacienti však mohou vyžadovat intenzivní léčbu. Mezi možnosti v tomto případě patří ozařování a zmrazení nebo chirurgické odstranění celé žlázy, které může způsobit inkontinenci a erektilní dysfunkci.

„Nevíme, jestli to bude fungovat u všech,“ komentoval léčbu Dr. Srinivas Vourganti, urolog, v publikaci pro chicagskou Rush University o účinnosti NanoKnife jako léčby rakoviny prostaty. „Ale mnoha mužům by NanoKnife mohl poskytnout vhodnou formu kontroly. A pokud se vrátí, máme více možností. Takže jsme z toho opravdu nadšeni.“

Jak léčba NanoKnife probíhá?

Jak že to celé funguje? Čtyři malé sondy přístroje NanoKnife jsou naváděny ultrazvukem a magnetickou rezonancí (MRI) a směřují elektrickou energii k rakovinným buňkám. Tato technika ponechává nervy pro ovládání močového měchýře a erekci neporušené, což může zachovat jejich funkci.

Zákrok se provádí v celkové anestezii a nepředpokládá se, že by vyžadoval delší pobyt v nemocnici, odborný dohled je nutný jen po dobu tří dnů. „Je to rozhodně jednodušší doba rekonvalescence než úplné odstranění žlázy,“ poznamenává Vourganti.

Smrtelná nemoc pro mužské pokolení

V naší republice se rakovina prostaty vyskutuje v poměru 60 případů na 100 000 mužů. Co se týče mužské části obyvatelstva, může taty rakovina za 10 procent všech nádorů. V USA je každoročně diagnostikováno více než 200 000 mužů s rakovinou prostaty a více než 30 000 jich ročně zemře, což z nemoci činí celosvětově nejsmrtelnější rakovinu postihující výhradně muže. Pětileté přežití pacientů v časném stadiu se blíží 100 procentům.

Vourganti však varuje, že až 20 procent případů rakoviny prostaty se vrací. Pokud se však onemocnění vrátí po použití NanoKnife, mohou prý pacienti stále využít tradiční lékařské možnosti. NanoKnife v současné době prochází několika klinickými zkouškami, které mají určit jeho bezpečnost a účinnost, a vědci doufají, že tento postup předloží ke schválení příslušným americkým úřadům pro léčbu rakoviny prostaty.

Zdroj:

oregonlive.com, technologynetworks.com, rush.edu, nemoci.vitalion.cz

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -