Úterý, 23 července, 2024

Arrhachión z Figaleie: Zápasník, kterému vítězství nesebrala ani smrt

Mohlo by vás zajímat

My máme Jiřího Procházku, staří Řekové měli Arrhachióna z Figaleie. Legendární řecký zápasník proslul tím, že ho neporazilo ani to, když přímo v ringu zemřel.

- Reklama -

V posledních dnech výrazně rezonuje společností jméno zápasníka MMA Jiřího Procházky, který jako vůbec první Čech v historii vyhrál pás šampiona v UFC. Stalo se tak i proto, že český bijec ustál několik okamžiků, kdy byl na hraně knock outu. Procházka v ringu vypadal, že by raději umřel, než aby prohrál. A stejně to měl v časech antiky i další zápasník – Arrhachión z Figaleie.

Ten na rozdíl od Procházky v jednom ze soubojů zemřel. Ale ani tak neodešel ze zápasu jako poražený. Podle antického spisovatele Filostrata získal Arrhachión věnec v pankrátionu na olympijských hrách v letech 572 a 568 př. n. l. a v roce 564 př. n. l. se dostal potřetí za sebou do finále.

Nikdy neporažen v Olympii

Zkrácená verze příběhu je, že Arrhachiona soupeř držel na zemi a škrtil ho. V tu chvíli Arrhachionův trenér zakřičel: „Jaký vznešený epitaf dostaneš, když se nepodvolíš – ‚Nikdy nebyl poražen v Olympii‘.“ A tak Arrhachion držel a nepodvolil se. A zatímco pomalu ztrácel vědomí, sáhl ještě z posledních sil po soupeřově kotníku.

V době antiky a pankreatonu totiž zápasy končily až ve chvíli, kdy jeden ze soupeřů definitivně odpadl, zápasy neukončoval rozhodčí.

Posmrtná korunovace zemřelého šampiona

Arrhachion tedy chytil soupeřům kotník a prudce s ním škubl, až mu ho vykloubil. Fenomenální vítězství! Bohužel přišlo jen vteřiny předtím, než zápasník zemřel na následky poškození způsobeného soupeřovým škrcením. Arrichionovo bezvládné tělo korunovali olympijským vítězem a jako hrdinu ho odvezli zpět do jeho rodného města Figaily.

Ačkoli je příběh sám o sobě pravdivý, o způsobu Arrhachionovi smrti se vedlo a stále ještě vede mnoho debat. Někteří historici se domnívají, že Arrhachion zemřel na zlomení vazu, a nikoliv na udušení, protože než člověk zemře na ztrátu kyslíku, omdlí, načež je třeba po delší dobu udržovat škrcení, aby byl mozek zbaven kyslíku.

Zdroj:

aworkstation.com, Wikipedie, history.com, todayifoundout.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -