Pondělí, 15 dubna, 2024

Arrhachión z Figaleie: Zápasník, kterému vítězství nesebrala ani smrt

Mohlo by vás zajímat

My máme Jiřího Procházku, staří Řekové měli Arrhachióna z Figaleie. Legendární řecký zápasník proslul tím, že ho neporazilo ani to, když přímo v ringu zemřel.

- Reklama -

V posledních dnech výrazně rezonuje společností jméno zápasníka MMA Jiřího Procházky, který jako vůbec první Čech v historii vyhrál pás šampiona v UFC. Stalo se tak i proto, že český bijec ustál několik okamžiků, kdy byl na hraně knock outu. Procházka v ringu vypadal, že by raději umřel, než aby prohrál. A stejně to měl v časech antiky i další zápasník – Arrhachión z Figaleie.

Ten na rozdíl od Procházky v jednom ze soubojů zemřel. Ale ani tak neodešel ze zápasu jako poražený. Podle antického spisovatele Filostrata získal Arrhachión věnec v pankrátionu na olympijských hrách v letech 572 a 568 př. n. l. a v roce 564 př. n. l. se dostal potřetí za sebou do finále.

Nikdy neporažen v Olympii

Zkrácená verze příběhu je, že Arrhachiona soupeř držel na zemi a škrtil ho. V tu chvíli Arrhachionův trenér zakřičel: „Jaký vznešený epitaf dostaneš, když se nepodvolíš – ‚Nikdy nebyl poražen v Olympii‘.“ A tak Arrhachion držel a nepodvolil se. A zatímco pomalu ztrácel vědomí, sáhl ještě z posledních sil po soupeřově kotníku.

V době antiky a pankreatonu totiž zápasy končily až ve chvíli, kdy jeden ze soupeřů definitivně odpadl, zápasy neukončoval rozhodčí.

Posmrtná korunovace zemřelého šampiona

Arrhachion tedy chytil soupeřům kotník a prudce s ním škubl, až mu ho vykloubil. Fenomenální vítězství! Bohužel přišlo jen vteřiny předtím, než zápasník zemřel na následky poškození způsobeného soupeřovým škrcením. Arrichionovo bezvládné tělo korunovali olympijským vítězem a jako hrdinu ho odvezli zpět do jeho rodného města Figaily.

Ačkoli je příběh sám o sobě pravdivý, o způsobu Arrhachionovi smrti se vedlo a stále ještě vede mnoho debat. Někteří historici se domnívají, že Arrhachion zemřel na zlomení vazu, a nikoliv na udušení, protože než člověk zemře na ztrátu kyslíku, omdlí, načež je třeba po delší dobu udržovat škrcení, aby byl mozek zbaven kyslíku.

Zdroj:

aworkstation.com, Wikipedie, history.com, todayifoundout.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -