Pondělí, 15 dubna, 2024

Medicína v antice: Sloní žluč na lepší dech nebo gladiátorská krev jako lék na epilepsii

- Reklama -

Od doby, co jsou na světě lidé, existují nemoci a choroby. A přesně tak dlouho, jak dlouho existují nemoci, se na ně vyrábí léky. Některé se těší oblibě už stovky let, možná i tisíce. Jiné staré léky se uchytily… řekněme trochu méně.

- Reklama -

Zřejmě málokoho překvapí, že různé kultury a civilizace vyráběly vlastní léky a každá civilizace také měla vlastní léčebné postupy a procedury. Lidé používali jako lék, co měli zrovna k dispozici, zejména ve starověku, kdy mezinárodní obchod nekvetl jako dnes. A i když se léčebné metody minulosti zdají z dnešního pohledu někdy až překvapivě na úrovni, vznikly také ty, které časem upadly v zapomnění. A to je nejspíš dobře.

U některých z těchto „léků“ je totiž snadné pochopit, proč se nestaly hitem budoucích generací. Uvedeme si pár historických léčebných postupů, které zcela zaslouženě skončily v propadlišti dějin. Některé vás možná překvapí, jiné šokují a další vám rozhodně budou připadat až strašidelné.

Jak vypadala medicína v antice

Lebky zastavují skřípání zubů – Babylon

lebka
Foto: Pixabay.com

Jak se měli nemocní Babylónii? Dobře tedy ne. Nejčastější diagnóza při nemoci byla prostá: trestá vás bůh nebo démonické síly.

Pokud zdravotní problém spočíval v tom, že se s vámi jen „pokoušel spojit zemřelý člen rodiny“, tedy duch zemřelého, podle babylonského doktora se jeho přítomnost projevovala skřípáním zubů takto napadeného člověka ve spánku. A na to v Babylóně lék měli!

- Advertisement -

Babylonští lékaři věřili, že nejlepším způsobem, jak ducha „vymýtit“, je spát týden s lidskou lebkou hnedle vedle postele, jak informuje delorenzodentistry.com. To ale samozřejmě návštěvu z podsvětí úplně neodradilo. Abyste se ducha úplně zbavili, bylo ještě třeba každou noc před spaním lebku 7x políbit nebo olíznout.

Jak moc byla tahle „léčba“ účinná, si asi dokážete představit sami…

Krev gladiátora léčí epilepsii – Řím

gladiator v arene
Gladiátoři byli v době antického Říma naprosto uctívaní, stejně jako jejich krev, játra a kosti. Ilustrační foto: Pixabay.com

Epileptici v Římské říši si nemuseli dělat starosti, římští doktoři na tuhle nemoc měli „osvědčený“ lék, píše mindhacks.com. Krev padlých gladiátorů (nebo někdy také jejich játra). Krev měla podle lékařů vlastnosti potřebné k tomu, aby se nemocní zbavili svých problémů. O tom, že tahle léčba fungovala, dokonce informovalo více starověkých historiků. Ale vážně to tak bylo?

Spíše ne. Mnohem pravděpodobnější se zdá jakýsi placebo účinek předepsané krve, Římané prostě věřili v úspěch díky sérii několika spontánních uzdravení.

A vzhledem k tomu, že gladiátorské zápasy začaly jako etruské pohřební hry a jejich náboženský význam pokračoval i v římském období, není divu, že se obchodovalo i s gladiátorskou krví a ostatky. V důsledku historického a náboženského významu gladiátorských her se v období antického Říma prostě věřilo, že krev bojovníků má téměř magické vlastnosti.

Všechno dobré ovšem jednou končí. A tak, když gladiátorské zápasy kolem roku 400 n. l. vyšly z módy, nastoupili na místo „zazračných gladiátorů“ popravení jedinci a „léčba krví“ pokračovala i bez celého gladiátorského pozlátka.

Sloní žluč osvěžuje dech – Čína

Žluč se podle stránek US National Library of Medicine v tradiční čínské medicíně používala odjakživa. Ve starověku se to zkoušelo i s tou sloní. Zmiňuje se o tom proslulý čínský lékař Lei Xiao ve svém Pojednání o přípravě léků, které pochází z 5. století.

Sloní žluč se podle jeho zápisků používala k léčbě zápachu z úst a špatného dechu. Ačkoli se to zdá trochu proti logice, staří čínští lékaři na účinnost léku přísahali. Žluč ředili vodou a nařizovali svým pacientům, aby směs kloktali.

To však nebylo jediné využití sloní žluči. Mohla se také sušit a rozemlít do pilulek se žlučí kapra obecného, medvěda, vola a pižma. Tyto pilulky užívané se zeleným čajem prý dokázaly vyléčit slepotu způsobenou atrofií zrakového nervu a zelený zákal.

Těhotenství zastaví bloudící dělohu – Řecko

řecké ženy antika
Řecké ženy to v antickém období neměly zrovna jednoduché. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ve starověkém Řecku byla jednou z nejnebezpečnějších věcí, které ženám hrozily, tzv. „bloudící děloha“. Podle řeckých lékařů, jako byl Hippokrates, se děloha ženy může někdy v těle pohybovat nahoru a dolů a také do stran, což pak způsobuje celkové oslabení těla. Pokud se děloha snesla příliš dolů, mohla podle řeckých lékařů způsobit i smrt.

Aretaeus z Kappadokie proslul tvrzením, že se děloha v určitých případech „sama od sebe pohybuje sem a tam“, píše wired.com. Jaký byl na to podle něj lék? Co nejčastější těhotenství.

Mělo se za to, že se plozením dětí děloha zaměstná, takže přestane po těle bloudit.

Trepanace při bolestech hlavy – Peru

Trepanace je nejstarší známou operací na světě. Je to hrůzostrašný úkon, při kterém se člověku do hlavy vyřízne, vyvrtá nebo vyškrábne otvor, který se pak uměle zacelí. A málokdy se povede tak, aby se obešla bez následků.

Nebezpečí spojené s provozováním trepanací ale starověké Peruánce nijak nestrašilo. Na andské vysočině byly nalezeny trepanované lebky z doby 400 let před naším letopočtem. Podle nationalgeographic.com jich tam dokonce bylo nalezeno více než v kterékoli jiné starověké civilizaci na světě.

Zvířecí trus jako antikoncepce – Egypt

anticky egypt ra
I nejvyšší egyptské vrstvy, co uctívaly boha Ra se nejspíš občas léčily trusem. Foto: Mixpixel.net

Z civilizace, která téměř dokonale porozuměla lidskému tělu a která se pyšnila na svou dobu dokonalým lékařským systémem, pochází podle BBC možná trochu překvapivý lék: zvířecí trus. Ten se používal překvapivě často.

Krokodýlí trus se používal jako antikoncepce u žen. Lékaři ale při léčbě používali i výkaly jiných zvířat. Trus měl podle nich léčivé účinky a dokázal zahánět zlé duchy.

Zdá se vám to šílené? Není se co divit. Zní to tak. Jenže to vážně mělo svůj efekt! Jak ukázaly moderní výzkumy, mikroflóra trusu některých zvířat vážně obsahuje antibiotické látky. A co dělají antibiotika víme tak nějak všichni, že…

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

IQ kvíz postřehu a rychlosti: Najdete skryté předměty. Do dvou minut to 99% lidí nedá!

Připravili jsme pro vás tento zábavný kvíz. Princip netřeba vysvětlovat, je zřejmý na první pohled. Najděte na obrázku všechny skryté předměty. Je důležité, za jak dlouho se vám to povede. Pokud to zvládnete do dvou minut, máte skvělý postřeh a oči jako ostříž!

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Dáš dětskou IQ hru? Aby ses nedivil! Najdi do 20 vteřin správné dílky! Je to těžké!

Připravili jsme pro vás úkol, který je původně určen dětem. Puzzle zná každý a zadání netřeba dlouze vysvětlovat. Najdi z čtrnácti možností najdi dvě správné tak, aby zapadaly do obrázku. Zvládne to každý. Váš problém je ale čas!

Pekelně těžký IQ rébus: Jak rychle dopočítáš rovnice? Do minuty to dá jen génius!

Připravili jsme pro vás mimořádně těžký kvíz, kteří zvládnou pouze lidé s dobře vyvinutým logickým uvažováním a matematickými schopnostmi.

Tenhle IQ test by mělo zvládnout desetileté dítě do 20 vteřin. Zvládnete ho i vy?

Připravili jsme pro vás zdánlivě jednoduchou výzvu, kviz, který je původně určený pro školní děti. Na první pohled by se zdálo, že je jednoduchý, ale není. Prověří především vaši prostorovou orientaci a rychlost mozkových spojení. Jestli se vám podaří najít správné řešení do dvaceti vteřin, jste dobří!

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Test inteligence a postřehu: Najdi nádobí, které v polici chybí. 90 % to nezvládne do 20 vteřin.

Připravili jsme pro vás bleskový zábavný test inteligence a postřehu. Nejen, že se u něj na chvilku pobavíte, ale především pocvičíte rychlosti vašich mozkových spojení.

Bleskový IQ test: Jestli najdeš dílky do 30 vteřin, máš skvělý postřeh a geniální krátkodobou paměť!

Připravili jsme pro vás tentokrát výjimečně těžký rébus. Nenechte se zmýlit kresleným obrázkem dinosaura, tohle rozhodně není dětská hra a i leckterý dospělý bude mít s řešením velký problém. Kvíz je zaměřený především na prostorovou orientaci a na krátkodobou (pracovní) paměť.
- Reklama -