Čtvrtek, 16 ledna, 2025

Věštkyně Pýthia a její slavná vidění: Jak vizionářské transy z delfské věštírny vysvětluje věda?

Mohlo by vás zajímat

Už od té doby, co věda začala dělat první nesmělé krůčky, se vědci snaží přijít na kloub otázce, co stálo za vizionářskými transy proslulé věštkyně Pýthie.

- Reklama -

Jedna z nejcennějších zpráv o jejím transu pochází od Plútarcha. Ten totiž jistou část svého života sloužil jako kněz v delfském chrámu. Popsal, že z chrámové trhliny unikaly sladce vonící plyny, které způsobovaly, že kněžky upadaly do zvláštního transu. A podle všeho na Plútarchově vyprávění bylo něco pravdy. Když totiž archeologové zkoumali ruiny chrámu, objevili několik zvláštních věcí.

Vnitřní svatyně, ve které sedávala Pýthie, se nacházela dva až čtyři metry pod úrovní okolní podlahy a nedaleko ní byl také odtok pramenité vody. Stavba byla v porovnání s jakýmkoli jiným starořeckým chrámem jedinečná. To vše ukazuje na to, že se v Apollónově chrámu rozhodně dělo něco podivného.

Dlouhá cesta k voňavým výparům

Francouzští archeologové, kteří byli zvědaví na existenci trhliny zmíněné v Plútarchových zprávách, se v roce 1892 pustili do vykopávek v ruinách chrámu. Jejich cíl byl zřejmý – mysleli, že objeví starověkou jeskyni nebo alespoň nějakou díru v zemi. Nic takového však překvapivě nenašli. Proto vědecká obec V roce 1904 prohláila, že zmiňované Plútarchovy chrámové výpary jsou pouhým antickým mýtem a nikdy ve skutečnosti neexistovaly. „Vykopávky učinily nepravděpodobnou poklasickou teorii o propasti s mefitickými výpary,“ psalo se ještě v roce 1948 v Oxfordském klasickém slovníku.

Tomu se věřilo až do konce 80. let 20. století. Tehdy se objevil nový tým zvídavých vědců a rozhodl se znovu prozkoumat ruiny na vlastní pěst. Pod chrámem objevili skály, které byly z mastného bituminózního vápence a byly rozlomené dvěma zlomy, které se křížily přímo pod chrámem. To je vedlo k vyslovení teorie, že tření podél zlomů způsobily tektonické pohyby a dávná zemětřesení. V kombinaci s pramenitou vodou, která tekla pod chrámem, tak stoupal metan a etan přímo do středu chrámu.

Jak se Pýthia uváděla do transu?

Nízká místnost s omezeným větráním a nedostatkem kyslíku nejspíš zesilovala účinek plynů a vyvolávala příznaky podobné transu, které zažívali věštci.

Velký zájem vzbuzoval zejména etylenový plyn. Etylen je sladce vonící plyn a voní ve skutečnosti přesně jak vonící plyn z věštírny popsal Plútarchos. V malých dávkách prý dokáže vyvolat trans a stavy šílenství. Testy prováděné s ethylenem ukázaly, že dávka 20 procentní koncentrace metanu ve vzduchu může způsobit bezvědomí. Při menších dávkách ale pokusný objekt normálně seděl a dokázal odpovídat na otázky, i když na ně reakoval změněným hlasem. Při testech s etylenem se také objevily případy záchvatů, sebepoškozování, ztráty paměti a změny řeči, což odpovídá Plútarchovým zprávám o věštcích.

Existují i další teorie

Jak už to ale u spekulativní vědy bývá, tato teorie není přijímána úplně všeobecně. Někteří vědci tvrdí, že za halucinogenní stavy Pýthie a dalších věštkyň jsou ve skutečnosti zodpovědné jiné plyny, například oxid uhličitý a metan. Ať už je to ve skutečnosti, jak chce, odpověď na otázku záhadných delfských věšteb nejspíš spočívá ve zvláštní struktuře chrámu a jedinečné geografii místa, které vytvořily vhodné podmínky pro něco skutečně pozoruhodného.

Zdroj:

https://www.scientificamerican.com/article/gaseous-emissions-at-orac/

https://www.nationalgeographic.com/science/article/greece-delphi-oracle-gas-vapors-science

https://www.livescience.com/4277-theory-oracle-delphi-high.html

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.
- Reklama -