Sobota, 25 května, 2024

Věštkyně Pýthia a její slavná vidění: Jak vizionářské transy z delfské věštírny vysvětluje věda?

Mohlo by vás zajímat

Už od té doby, co věda začala dělat první nesmělé krůčky, se vědci snaží přijít na kloub otázce, co stálo za vizionářskými transy proslulé věštkyně Pýthie.

- Reklama -

Jedna z nejcennějších zpráv o jejím transu pochází od Plútarcha. Ten totiž jistou část svého života sloužil jako kněz v delfském chrámu. Popsal, že z chrámové trhliny unikaly sladce vonící plyny, které způsobovaly, že kněžky upadaly do zvláštního transu. A podle všeho na Plútarchově vyprávění bylo něco pravdy. Když totiž archeologové zkoumali ruiny chrámu, objevili několik zvláštních věcí.

Vnitřní svatyně, ve které sedávala Pýthie, se nacházela dva až čtyři metry pod úrovní okolní podlahy a nedaleko ní byl také odtok pramenité vody. Stavba byla v porovnání s jakýmkoli jiným starořeckým chrámem jedinečná. To vše ukazuje na to, že se v Apollónově chrámu rozhodně dělo něco podivného.

Dlouhá cesta k voňavým výparům

Francouzští archeologové, kteří byli zvědaví na existenci trhliny zmíněné v Plútarchových zprávách, se v roce 1892 pustili do vykopávek v ruinách chrámu. Jejich cíl byl zřejmý – mysleli, že objeví starověkou jeskyni nebo alespoň nějakou díru v zemi. Nic takového však překvapivě nenašli. Proto vědecká obec V roce 1904 prohláila, že zmiňované Plútarchovy chrámové výpary jsou pouhým antickým mýtem a nikdy ve skutečnosti neexistovaly. „Vykopávky učinily nepravděpodobnou poklasickou teorii o propasti s mefitickými výpary,“ psalo se ještě v roce 1948 v Oxfordském klasickém slovníku.

Tomu se věřilo až do konce 80. let 20. století. Tehdy se objevil nový tým zvídavých vědců a rozhodl se znovu prozkoumat ruiny na vlastní pěst. Pod chrámem objevili skály, které byly z mastného bituminózního vápence a byly rozlomené dvěma zlomy, které se křížily přímo pod chrámem. To je vedlo k vyslovení teorie, že tření podél zlomů způsobily tektonické pohyby a dávná zemětřesení. V kombinaci s pramenitou vodou, která tekla pod chrámem, tak stoupal metan a etan přímo do středu chrámu.

Jak se Pýthia uváděla do transu?

Nízká místnost s omezeným větráním a nedostatkem kyslíku nejspíš zesilovala účinek plynů a vyvolávala příznaky podobné transu, které zažívali věštci.

Velký zájem vzbuzoval zejména etylenový plyn. Etylen je sladce vonící plyn a voní ve skutečnosti přesně jak vonící plyn z věštírny popsal Plútarchos. V malých dávkách prý dokáže vyvolat trans a stavy šílenství. Testy prováděné s ethylenem ukázaly, že dávka 20 procentní koncentrace metanu ve vzduchu může způsobit bezvědomí. Při menších dávkách ale pokusný objekt normálně seděl a dokázal odpovídat na otázky, i když na ně reakoval změněným hlasem. Při testech s etylenem se také objevily případy záchvatů, sebepoškozování, ztráty paměti a změny řeči, což odpovídá Plútarchovým zprávám o věštcích.

Existují i další teorie

Jak už to ale u spekulativní vědy bývá, tato teorie není přijímána úplně všeobecně. Někteří vědci tvrdí, že za halucinogenní stavy Pýthie a dalších věštkyň jsou ve skutečnosti zodpovědné jiné plyny, například oxid uhličitý a metan. Ať už je to ve skutečnosti, jak chce, odpověď na otázku záhadných delfských věšteb nejspíš spočívá ve zvláštní struktuře chrámu a jedinečné geografii místa, které vytvořily vhodné podmínky pro něco skutečně pozoruhodného.

Zdroj:

https://www.scientificamerican.com/article/gaseous-emissions-at-orac/

https://www.nationalgeographic.com/science/article/greece-delphi-oracle-gas-vapors-science

https://www.livescience.com/4277-theory-oracle-delphi-high.html

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -