Úterý, 23 července, 2024

Proč staří Římané používali šikmé hrací kostky?

Mohlo by vás zajímat

Archeologové pravidelně nacházejí asymetrické kostky z Římské říše. Proč není jejich tvar pravidelný, jak to známe u dnešních kostek? A co to vlastně znamená?

- Reklama -

Lidé házejí kostkami už velmi dlouho. Před více než 5 000 lety ve starověkém Sumeru se k výrobě prvních kostek používaly ovčí klouby, a pokud padla kostka na jednu ze čtyř plochých stran, vyhráli jste. Známé šestistranné kostky s různým počtem bodů na každé straně od jedné do šesti vyřezal údajně jako první někdo z dnešního Iráku a Íránu. Použil k tomu kousky dřeva a slonoviny asi před 3 000 lety. Tento design se široce používal dlouho předtím, než byly vyvinuty arabské číslice. Málokdo se však ve starověku bavil hrou v kostky tak jako Římané.

V době Římské říše hráli často lidé hru s házením kostkami zvanou taberna, která tak trochu připomíná vrhcáby. Podobně jako moderní kostky měly antické kostky na svých plochách symboly představující čísla, vyráběly se z kostí, kovu nebo hlíny. Jejich tvary se však od dnešních kostek výrazně lišily. Římské kostky byly často asymetrické, některé strany se u nich prodlužovaly nebo dostávaly jiné zvláštní tvary.

Většina kostek ze Starověkého Říma je asymetrická

V nejnovější studii o podivnosti římských kostek se zkoumalo 28 kostek ze starověkého Říma a vědci zjistili, že hned 24 z nich bylo asymetrických! V nepravidelnosti si všimli určitého vzorce: na větších protilehlých plochách se často vyskytovaly ikony pro čísla jedna a šest.

Předchozí studie prokázaly, že asymetrie kostky ovlivňuje pravděpodobnost, že určitá strana padne lícem nahoru. Podle výpočtů vědci odhadli, že rozdíl ve velikosti jedné strany sníží pravděpodobnost, že padne určité číslo, v průměru z jedné ku šesti na jednu ku 2,4. Vědci se domnívali, že v případě římských kostek se pravděpodobnost, že padne určité číslo, sníží z jedné ku šesti dokonce až na jednu ku 2,4.

Římané nebyli podvodníci, jen si dělali práci lehčí

Znamená to snad, že Římané tak rádi podváděli? K odpovědi na tuhle otázku byla třeba další menší studie. Výzkumníci proto provedli experiment, při kterém požádali 23 studentů, aby na přesně repliky asymetrických římských kostek udělali značky a zjistili, zda Římané vytvořili asymetrické kostky zaměrně, aby mohli snadněji podvádět.

Vzhledem k tomu, že studenti si nebyli vědomneznali cíle experimentu a neměli tak žádný důvod podvádět, výzkumníci předpokládali, že budou značky přidělovat především náhodně. Studenti však podobně jako staří Římané umisťovali jedničku a šestku na větší strany, což dokazovalo, že nešlo o snahu podvádět. Mnoho lidí, kteří byli dotázáni proč tečky rozmístili tímto způsobem, uvedlo, že je to jednodušší, protože začít na velké straně znamená skončit na velké straně, kam se musí umístit nejvíce značek pro šestku.

Díky tomu vědci nakonec došli k závěru, že Římané se nesnažili podvádět, ale prostě se jen snažili usnadnit si co nejvíc práci. A hlavně: před několika tisíci lety bylo prostě o hodně těžší udělat dokonalý čtverec takto malých rozměrů…

Zdroj:

escholarship.org, iflscience.com, canadatoday.news

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -