Čtvrtek, 24 dubna, 2025

Proč staří Římané používali šikmé hrací kostky?

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Archeologové pravidelně nacházejí asymetrické kostky z Římské říše. Proč není jejich tvar pravidelný, jak to známe u dnešních kostek? A co to vlastně znamená?

- Reklama -

Lidé házejí kostkami už velmi dlouho. Před více než 5 000 lety ve starověkém Sumeru se k výrobě prvních kostek používaly ovčí klouby, a pokud padla kostka na jednu ze čtyř plochých stran, vyhráli jste. Známé šestistranné kostky s různým počtem bodů na každé straně od jedné do šesti vyřezal údajně jako první někdo z dnešního Iráku a Íránu. Použil k tomu kousky dřeva a slonoviny asi před 3 000 lety. Tento design se široce používal dlouho předtím, než byly vyvinuty arabské číslice. Málokdo se však ve starověku bavil hrou v kostky tak jako Římané.

V době Římské říše hráli často lidé hru s házením kostkami zvanou taberna, která tak trochu připomíná vrhcáby. Podobně jako moderní kostky měly antické kostky na svých plochách symboly představující čísla, vyráběly se z kostí, kovu nebo hlíny. Jejich tvary se však od dnešních kostek výrazně lišily. Římské kostky byly často asymetrické, některé strany se u nich prodlužovaly nebo dostávaly jiné zvláštní tvary.

Většina kostek ze Starověkého Říma je asymetrická

V nejnovější studii o podivnosti římských kostek se zkoumalo 28 kostek ze starověkého Říma a vědci zjistili, že hned 24 z nich bylo asymetrických! V nepravidelnosti si všimli určitého vzorce: na větších protilehlých plochách se často vyskytovaly ikony pro čísla jedna a šest.

Předchozí studie prokázaly, že asymetrie kostky ovlivňuje pravděpodobnost, že určitá strana padne lícem nahoru. Podle výpočtů vědci odhadli, že rozdíl ve velikosti jedné strany sníží pravděpodobnost, že padne určité číslo, v průměru z jedné ku šesti na jednu ku 2,4. Vědci se domnívali, že v případě římských kostek se pravděpodobnost, že padne určité číslo, sníží z jedné ku šesti dokonce až na jednu ku 2,4.

Římané nebyli podvodníci, jen si dělali práci lehčí

Znamená to snad, že Římané tak rádi podváděli? K odpovědi na tuhle otázku byla třeba další menší studie. Výzkumníci proto provedli experiment, při kterém požádali 23 studentů, aby na přesně repliky asymetrických římských kostek udělali značky a zjistili, zda Římané vytvořili asymetrické kostky zaměrně, aby mohli snadněji podvádět.

Vzhledem k tomu, že studenti si nebyli vědomneznali cíle experimentu a neměli tak žádný důvod podvádět, výzkumníci předpokládali, že budou značky přidělovat především náhodně. Studenti však podobně jako staří Římané umisťovali jedničku a šestku na větší strany, což dokazovalo, že nešlo o snahu podvádět. Mnoho lidí, kteří byli dotázáni proč tečky rozmístili tímto způsobem, uvedlo, že je to jednodušší, protože začít na velké straně znamená skončit na velké straně, kam se musí umístit nejvíce značek pro šestku.

Díky tomu vědci nakonec došli k závěru, že Římané se nesnažili podvádět, ale prostě se jen snažili usnadnit si co nejvíc práci. A hlavně: před několika tisíci lety bylo prostě o hodně těžší udělat dokonalý čtverec takto malých rozměrů…

Zdroj:

escholarship.org, iflscience.com, canadatoday.news

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Puff Diddy se ve vězení nervově zhroutil? Prosil prý vězeňské dozorce, aby ho odvezli do nemocnice

Metropolitní vazební věznice v Brooklynu se o Vánocích stala nečekaným jevištěm dramatu jednoho z nejznámějších jmen hudebního průmyslu. Puff Diddy se údajně nervově zhroutil a žadonil u dozorců, aby ho okamžitě převezli do nemocnice.

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?
- Reklama -