Sobota, 25 května, 2024

Proč staří Římané používali šikmé hrací kostky?

Mohlo by vás zajímat

Archeologové pravidelně nacházejí asymetrické kostky z Římské říše. Proč není jejich tvar pravidelný, jak to známe u dnešních kostek? A co to vlastně znamená?

- Reklama -

Lidé házejí kostkami už velmi dlouho. Před více než 5 000 lety ve starověkém Sumeru se k výrobě prvních kostek používaly ovčí klouby, a pokud padla kostka na jednu ze čtyř plochých stran, vyhráli jste. Známé šestistranné kostky s různým počtem bodů na každé straně od jedné do šesti vyřezal údajně jako první někdo z dnešního Iráku a Íránu. Použil k tomu kousky dřeva a slonoviny asi před 3 000 lety. Tento design se široce používal dlouho předtím, než byly vyvinuty arabské číslice. Málokdo se však ve starověku bavil hrou v kostky tak jako Římané.

V době Římské říše hráli často lidé hru s házením kostkami zvanou taberna, která tak trochu připomíná vrhcáby. Podobně jako moderní kostky měly antické kostky na svých plochách symboly představující čísla, vyráběly se z kostí, kovu nebo hlíny. Jejich tvary se však od dnešních kostek výrazně lišily. Římské kostky byly často asymetrické, některé strany se u nich prodlužovaly nebo dostávaly jiné zvláštní tvary.

Většina kostek ze Starověkého Říma je asymetrická

V nejnovější studii o podivnosti římských kostek se zkoumalo 28 kostek ze starověkého Říma a vědci zjistili, že hned 24 z nich bylo asymetrických! V nepravidelnosti si všimli určitého vzorce: na větších protilehlých plochách se často vyskytovaly ikony pro čísla jedna a šest.

Předchozí studie prokázaly, že asymetrie kostky ovlivňuje pravděpodobnost, že určitá strana padne lícem nahoru. Podle výpočtů vědci odhadli, že rozdíl ve velikosti jedné strany sníží pravděpodobnost, že padne určité číslo, v průměru z jedné ku šesti na jednu ku 2,4. Vědci se domnívali, že v případě římských kostek se pravděpodobnost, že padne určité číslo, sníží z jedné ku šesti dokonce až na jednu ku 2,4.

Římané nebyli podvodníci, jen si dělali práci lehčí

Znamená to snad, že Římané tak rádi podváděli? K odpovědi na tuhle otázku byla třeba další menší studie. Výzkumníci proto provedli experiment, při kterém požádali 23 studentů, aby na přesně repliky asymetrických římských kostek udělali značky a zjistili, zda Římané vytvořili asymetrické kostky zaměrně, aby mohli snadněji podvádět.

Vzhledem k tomu, že studenti si nebyli vědomneznali cíle experimentu a neměli tak žádný důvod podvádět, výzkumníci předpokládali, že budou značky přidělovat především náhodně. Studenti však podobně jako staří Římané umisťovali jedničku a šestku na větší strany, což dokazovalo, že nešlo o snahu podvádět. Mnoho lidí, kteří byli dotázáni proč tečky rozmístili tímto způsobem, uvedlo, že je to jednodušší, protože začít na velké straně znamená skončit na velké straně, kam se musí umístit nejvíce značek pro šestku.

Díky tomu vědci nakonec došli k závěru, že Římané se nesnažili podvádět, ale prostě se jen snažili usnadnit si co nejvíc práci. A hlavně: před několika tisíci lety bylo prostě o hodně těžší udělat dokonalý čtverec takto malých rozměrů…

Zdroj:

escholarship.org, iflscience.com, canadatoday.news

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -