Sobota, 20 dubna, 2024

Poslední římský císař a jeho smutný osud: Lid mu přezdíval „malá hanba“

Mohlo by vás zajímat

O vládě Augusta se toho napsalo snad stejně jako o křesťanství. Do detailu se rozebírala šílenství Nera nebo úchylnost Caliguly. Jejich vlády byly milionkrát rozebírány, vyprávěny, převyprávěny a občas i přikrášleny, protože se zvažovalo, jaké vlastně bylo jejich místo v dějinách římské říše. Poslední římský císař podobné pocty nezažil.

Jméno Romulus Augustus je téměř neznámé. O jeho životě se skoro nic neví a jeho krátká vláda se zdá být pouhou poznámkou pod čarou na konci starověkého Říma. Přesto se mu dostává podivně významné pocty – byl poslední legitimní západořímský císař, jehož svržení znamenalo politický posun v raně středověké Evropě.

- Reklama -

Syn aristokrata, který se rychle prosadil v armádě


Romulus se narodil kolem roku 465 n. l. jako syn římského aristokrata, generála a politika Oresta. Romulův otec Orestes, původem z Panonie, sloužil v téže době u Attily jako sekretář (notarius) a emisar.Později prodělal úspěšnou kariéru na Západě a v roce 475 ho císař Julius Nepos učinil patriciem. Romulova matka zase byla dcerou hraběte Romula z Pasova, po němž dostal jméno. Ačkoli o jeho dětství je známo jen málo dalších informací, otcovo postavení naznačuje, že měl Romulus formální vzdělání typické pro tehdejší urozené chlapce.

Jeho život nabral zajímavé obrátky v roce 474 n. l., kdy byl Romulův otec Orestes novým císařem Západořímské říše Juliem Neposem jmenován magister militum neboli „mistrem vojáků“. Orestes v nově nabytém velení armádě rychle spatřil příležitost, jak získat moc pro sebe a svůj rod. Do srpna roku 475 n. l. se zmocnil vlády v Ravenně a Nepos uprchl do Dalmácie.

Poslední římský císař Romulus Augusus

Orestes však místo toho, aby trůn získal pro sebe, učinil příštím císařem Romula. Ten se ve věku asi 10 až 14 stal oficiálně „Romulem Augustem“. Římská veřejnost se k tomuto jménu stavěla nelibě. Romulus se totiž jmenoval stejně jako vůbec první římský císař, což se bralo jako urážka. Dočkal se proto přezdívky „Momyllus“ („malá hanba“) nebo „Romulus Augustulus“, což znamenalo „prcek Augustus“. Z toho je patrné, jak malé úctě se těšil u prostého lidu.

Ve skutečnosti měl k legitimitě daleko: do exilu vyhnaný Nepos si stále nárokoval trůn a na východě byl uznáván jako císař. I proto je podle některých historiků poslední římský císař Nepos a ne Romulus. Kromě toho byl mladý Romulus de facto pouhou figurkou svého otce. Do politiky se nijak nezapojil, a přestože jeho jméno bylo vytištěno na některých mincích ražených ve městech, jako je Řím, Ravenna a Milán, na Romulovu počest se nestavěly žádné pomníky.

K Romulově nepopularitě pomohla i skutečnost, že římská říše na tom byla zle. V předchozím století ztratila velkou část své politické moci a půdy. Konkurenční Byzantská (východní) říše bohatla a její vládci hrozili, že si podmaní západní říši.

Krátké panovaní nastrčeného mladíka

V roce 476 n. l. se proti němu spojily ke vzpouře východní kmeny Herulů, Turcilingů a Scirianů, které pod vedením důstojníka jménem Odoaker rychle táhly za italskou hranici. 3. srpna se Odoaker prohlásil prvním barbarským králem Itálie a o pět dní později Romulova otce Oresta porazil v boji.

Romulův otec byl zajat a popraven, zatímco dospívající císař uprchl do Ravenny. O necelý týden později město padlo. Romulus byl sesazen.

Císařská pečeť a další předměty z kanceláře byly poslány císaři východní říše Zenonovi, což znamenalo konec vlády západu.

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Romulus_Augustus

https://www.britannica.com/biography/Romulus-Augustulus

https://www.historyextra.com/period/roman/what-happened-to-the-last-emperor-of-rome/

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -