Pondělí, 15 dubna, 2024

Jak se žilo v antickém Římě ženám? Navoněné považovali za cizoložnice

Mohlo by vás zajímat

Starověký Řím nebyl rovnoprávnou společností a od žen se očekávalo, že se budou chovat a žít jinak než muži.

- Reklama -

Starověký Řím byl společností s převahou mužů. Ženy byly výrazně zastíněny muži a nešlo ani o to, že by se velké množství žen marně snažilo prolomit skleněný strop nebo se snažilo prosadit v machistickém světě. Drtivá většina se prostě nemohla dostat tak daleko, protože neměla stejné právní postavení jako muži.

Alespoň v jedné věci měly ženy tehdejší doby drobet práva – hlava domácnosti neměla právo svou ženu jednoduše zabít, pokud zpochybnila jeho autoritu. Mělo se za to, že tomu tak bylo poměrně dlouho, ale „patria potestas“ – moc římského otce – naštěstí zřejmě nesahala tak strašlivě daleko, jak se na první pohled zdá.

Pod nadvládou muže

I tak ale římské ženy vždy zůstávaly „in manu“, což znamenalo, že je právně ovládal muž. V dětství tuto kontrolní roli přebíral ženin otec, v manželství mohla situace buď zůstat stejná („sine manu“), nebo mohla kontrola přejít na manžela („cum manu“).

To vytvořilo misogynní společnost, v níž ženy žily v přísných hranicích. Nemohly hrát roli ve veřejném životě, takže na rozdíl od starověkého Egypta neexistovaly žádné přímé vládkyně; žádná obdoba Kleopatry. Ženy se nemohly stát senátorkami, soudkyněmi, konzulkami ani generálkami. Nemohly vystupovat na politických shromážděních, nesměly hlasovat ve volbách a nemohly zastávat žádnou roli v armádě. Místo toho se od ženy očekávala především péče o domácnost, včetně případných dětí, a dohled nad rodinnou otrockou pracovní silou. Ženy také musely vyrábět oblečení předením, tkaním a šitím látek. A zatímco byly zaměstnány prací, byl na ně také vyvíjen tlak, aby si udržovaly dobrý vzhled.

Parfém? Známka cizoložnice

K dosažení tohoto cíle většina z nich volila levné domácí líčidla, ale bohatší ženy si mohly dovolit dováženou kosmetiku z Galie, Číny a Německa. Parfémy byly oblíbené a byly spojovány se zdravým tělem, ale existoval neodbytný pocit, že ženy nemohou vyhrát ani v této hře očekávání: básník Juvenal napsal, že „žena kupuje vůně a pleťové vody s myšlenkou na cizoložství“!

Přesto to nebylo úplně špatné. Ženy ze středních a vyšších vrstev se učily základům čtení a psaní, přestože někteří muži věřili, že gramotnost svede jejich ženy na scestí. Ženy také mohly vlastnit a dědit majetek a mohly podnikat, což jim v některých případech umožňovalo samostatně shromažďovat velké bohatství. Mohly pracovat jako obchodnice a porodní báby nebo se věnovat práci tanečnic či dokonce lékařek. Existovaly učitelky, kadeřnice a písařky. Některé z nich se staly ošetřovatelkami, ačkoli římští lékaři byli pevně přesvědčeni, že matky by měly kojit své děti samy.

Zdroj:

https://www.thegreatcoursesdaily.com/role-of-women-in-ancient-rome/

https://time.com/5542893/women-ancient-rome/

https://en.wikipedia.org/wiki/Women_in_ancient_Rome

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -