Úterý, 23 července, 2024

Jak se žilo v antickém Římě ženám? Navoněné považovali za cizoložnice

Mohlo by vás zajímat

Starověký Řím nebyl rovnoprávnou společností a od žen se očekávalo, že se budou chovat a žít jinak než muži.

- Reklama -

Starověký Řím byl společností s převahou mužů. Ženy byly výrazně zastíněny muži a nešlo ani o to, že by se velké množství žen marně snažilo prolomit skleněný strop nebo se snažilo prosadit v machistickém světě. Drtivá většina se prostě nemohla dostat tak daleko, protože neměla stejné právní postavení jako muži.

Alespoň v jedné věci měly ženy tehdejší doby drobet práva – hlava domácnosti neměla právo svou ženu jednoduše zabít, pokud zpochybnila jeho autoritu. Mělo se za to, že tomu tak bylo poměrně dlouho, ale „patria potestas“ – moc římského otce – naštěstí zřejmě nesahala tak strašlivě daleko, jak se na první pohled zdá.

Pod nadvládou muže

I tak ale římské ženy vždy zůstávaly „in manu“, což znamenalo, že je právně ovládal muž. V dětství tuto kontrolní roli přebíral ženin otec, v manželství mohla situace buď zůstat stejná („sine manu“), nebo mohla kontrola přejít na manžela („cum manu“).

To vytvořilo misogynní společnost, v níž ženy žily v přísných hranicích. Nemohly hrát roli ve veřejném životě, takže na rozdíl od starověkého Egypta neexistovaly žádné přímé vládkyně; žádná obdoba Kleopatry. Ženy se nemohly stát senátorkami, soudkyněmi, konzulkami ani generálkami. Nemohly vystupovat na politických shromážděních, nesměly hlasovat ve volbách a nemohly zastávat žádnou roli v armádě. Místo toho se od ženy očekávala především péče o domácnost, včetně případných dětí, a dohled nad rodinnou otrockou pracovní silou. Ženy také musely vyrábět oblečení předením, tkaním a šitím látek. A zatímco byly zaměstnány prací, byl na ně také vyvíjen tlak, aby si udržovaly dobrý vzhled.

Parfém? Známka cizoložnice

K dosažení tohoto cíle většina z nich volila levné domácí líčidla, ale bohatší ženy si mohly dovolit dováženou kosmetiku z Galie, Číny a Německa. Parfémy byly oblíbené a byly spojovány se zdravým tělem, ale existoval neodbytný pocit, že ženy nemohou vyhrát ani v této hře očekávání: básník Juvenal napsal, že „žena kupuje vůně a pleťové vody s myšlenkou na cizoložství“!

Přesto to nebylo úplně špatné. Ženy ze středních a vyšších vrstev se učily základům čtení a psaní, přestože někteří muži věřili, že gramotnost svede jejich ženy na scestí. Ženy také mohly vlastnit a dědit majetek a mohly podnikat, což jim v některých případech umožňovalo samostatně shromažďovat velké bohatství. Mohly pracovat jako obchodnice a porodní báby nebo se věnovat práci tanečnic či dokonce lékařek. Existovaly učitelky, kadeřnice a písařky. Některé z nich se staly ošetřovatelkami, ačkoli římští lékaři byli pevně přesvědčeni, že matky by měly kojit své děti samy.

Zdroj:

https://www.thegreatcoursesdaily.com/role-of-women-in-ancient-rome/

https://time.com/5542893/women-ancient-rome/

https://en.wikipedia.org/wiki/Women_in_ancient_Rome

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -