Pondělí, 15 dubna, 2024

Kdo byl Spartakus: Skutečně šlo čestného muže, co chtěl spravedlnost, nebo bylo všechno jinak?

Mohlo by vás zajímat

Příběh Spartaka je vděčným tématem beletrie a filmu. Obvykle bývá vykreslen jako kladný hrdina, ochránce utiskovaných, bojovník za svobodu a rovná práva všech. Je to ale pravda? Nakolik je obraz slavného gladiátora zkreslen romantizujícími představami a nakolik skutečně takový byl?

- Reklama -

Spartakův původ je nejasný. Co víme jistě, je, že pocházel z Thrákie, oblasti na sever od Řecka. Pravděpodobně byl příslušníkem jednoho z svobodných kočovných kmenů a nechal se najímat jako žoldnéř římské armády. Nejasným řízením osudu se dostal do města Capuy, kde absolvoval gladiátorskou školu.

Náročný život gladiátorů

Nutno podotknout, že život gladiátora nebyl tak hvězdný, jak vídáme ve filmech. Gladiátoři se rekrutovali s nejnižších vrstev společnost: většinou se jednalo o zločince nebo otroky, kteří se znelíbili svým pánům. Gladiátorská škola byla náročná až brutální, gladiátorské zápasy nejnebezpečnější a nejkrvavější událostí starověkého Říma. Reality show, která v drtivé většině končila smrtí, měla své celebrity. Podobně jako dnes existovali i mezi gladiátory hvězdy. Lidé je milovali a vytvářeli vlastní antickou formu „fanklubů“.

Život gladiátora však obvykle nebýval dlouhý. V krutých soubojích je stavěli proti sobě, ale také proti dravým zvířatům. Očekávalo se, že zemřou. Gladiátoři žili ty nejhorší a nejdrsnější životy. Spartakus byl jedním u nich.

Profesionální vůdce vzpoury

Jak dlouho se Spartakus živil jako gladiátor, není známo. Život gladiátorů byl tak nesnesitelný, že v roce 73 př. n. l. s hrstkou druhů uprchli z capuánské školy. Spartakus a sedmdesát dalších gladiátorů vydrancovali město a uprchli na Vesuv, kde se opevnili.

Spartakus se choval jako skutečný vojevůdce, proto lze předpokládat, že měl nějaký formální vojenský výcvik. Jeho manévry na Vesuvu a vyplenění města Capua prozrazují, že Spartakus nebyl jen otrokem. Ironií se stalo, že byl vycvičen právě těmi, kterým se postavil – římským legiím.

Podle římského vzoru si Spartakus a jeho druzi vytvořili vlastní formu hierarchie. Rozdělili se na dvě skupiny. Vyvstali dva vůdci – Kelt zvaný Crixus neboli „ten s kudrnatými vlasy“ a Spartakus. Toto uspořádání zajistilo lepší organizaci v malých skupinách a zabránilo vnitřnímu boji o moc.

Povstání, které nemělo obdoby

Římané nedokázali Spartaka a jeho muže zastavit při útěku na Vesuv. Gladiátoři měli štěstí, protože většina římských legií byla zrovna odvelena do Hispánie do válek proti Mithridatovi VI., arménskému králi.

Spartakovo povstání otroků nebylo první v historii. Proběhlo jich před tím už několik. Všechny byly však amatérské a neorganizovaně živelné. Na úspěch nemělo šanci žádné z nich. Spartakus se však nechoval jako povstalec, ale jako vojevůdce. Jeho strategie byla rovnocenná postupu profesionální římské armády. Neúspěch prétora Gaia Claudia Glabera při obléhání Spartakova tábora na Vesuvu v roce 72 př. n. l. Toho byl jasným důkazem.

V témže roce vyslal římský senát dva další muže – Lucia Gellia Publicola a Gnaea Cornelia Lentula Clodiana – aby se postavili Spartakovým a Crixovým oddílům. Zatímco Crixus byl poražen, Spartakus systematicky likvidoval římské vojsko. Přidávali se k němu otroci z celé Itálie a jeho povstání nabylo obrovských rozměrů. O džentlmenském vedení války však nemůže být ani řeč. Mýtus čestného hrdiny je dodatečným výmyslem romantické literatury a filmu.

Zdroj:

ancient-origins.net, epublishing.cz, stoplusjednicka.cz

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -