Úterý, 23 července, 2024

Pět trestů staré Číny zahrnovalo řezání orgánů či tetování obličeje

Mohlo by vás zajímat

Soudní systém starověké Číny používal řadu fyzických trestů známých pod souhrnným názvem Pět trestů.

- Reklama -

Nejkrutější tresty byly ve staré Číně známé jako „pět trestů“. Údajně je přijal už Žlutý císař nebo dynastie Sia (17.-15. století př. n. l.), protože šlo o typické tresty používané jižními kmeny Miao. Podle konfuciánské klasické „Knihy dokumentů“ vytvořily kmeny Miao těchto pět trestů, když Chi You přinesl na zem chaos.

Právo ve staré Číně proto dlouhou dobu vymezovalo pět různých kategorií trestů. V prvních dvou kategoriích byl pachatel bit krátkou, tři a půl stopy dlouhou tyčí. Zločinci se bili po stehnech a hýždích. Další kategorie zahrnovala tresty odnětí svobody, které mohly trvat od jednoho do tří let. Předposlední trest představovalo vyhnanství. Zločinci byli nuceni pracovat a převáženi byli za prací klidně až tisíc mil daleko. Tímto způsobem se nakládalo i se zloději. Nejpřísnějším trestem byla pak poprava. Podle tchangského práva existovalo 144 trestných činů, které mohly skončit uškrcením, a dalších 89 přestupků mohlo vést k useknutí hlavy.

Jiný čas, jinak kruté tresty

5 čínských trestů
Ve staré Číně patřilo řezání orgánů k tradičním trestům. | Foto: Picryl.com

Pět základních trestů se, pokud jde o jejich povahu, v průběhu času vyvíjelo. Před vládou císaře západní dynastie Han Wendi (180-157 př. n. l.) zahrnovaly smrt, kastraci, amputaci nohy nebo chodidla, tetování a useknutí nosu. Po nástupu dynastií Suej a Tchang (581-907 n. l.) se tyto tresty změnily na trest odnětí svobody, vyhnanství, popravu nebo tělesný trest v podobě bičování bambusovými proužky nebo bičování holí.

Staročínský soudní systém se po dlouhou dobu řídil zásadou, že tresty by měly pachatele doživotně fyzicky a psychicky poznamenat a odradit ho od dalšího páchání trestné činnosti. Právě proto docházelo ke krutému tetování obličeje, řezání nosu (yi), amputace nohy (yue), odstranění pohlavních orgánů (gong) nebo k dapi, jak se nazývala klasická smrt.

Těchto pět trestů platilo po celá tisíciletí, i když se za dynastie Čching v 17. století poněkud zmírnily. Udělované tresty v posledních letech své platnosti spočívaly ve vězení, vyhnanství a bičování holemi namísto odřezávání částí těla (čím závažnější zločin, tím větší hůl).

Zdroj:

chinaknowledge.com, mayaincaaztec.com, scmp.com, arkeonews.net

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -