Čtvrtek, 13 června, 2024

Pět trestů staré Číny zahrnovalo řezání orgánů či tetování obličeje

Mohlo by vás zajímat

Soudní systém starověké Číny používal řadu fyzických trestů známých pod souhrnným názvem Pět trestů.

- Reklama -

Nejkrutější tresty byly ve staré Číně známé jako „pět trestů“. Údajně je přijal už Žlutý císař nebo dynastie Sia (17.-15. století př. n. l.), protože šlo o typické tresty používané jižními kmeny Miao. Podle konfuciánské klasické „Knihy dokumentů“ vytvořily kmeny Miao těchto pět trestů, když Chi You přinesl na zem chaos.

Právo ve staré Číně proto dlouhou dobu vymezovalo pět různých kategorií trestů. V prvních dvou kategoriích byl pachatel bit krátkou, tři a půl stopy dlouhou tyčí. Zločinci se bili po stehnech a hýždích. Další kategorie zahrnovala tresty odnětí svobody, které mohly trvat od jednoho do tří let. Předposlední trest představovalo vyhnanství. Zločinci byli nuceni pracovat a převáženi byli za prací klidně až tisíc mil daleko. Tímto způsobem se nakládalo i se zloději. Nejpřísnějším trestem byla pak poprava. Podle tchangského práva existovalo 144 trestných činů, které mohly skončit uškrcením, a dalších 89 přestupků mohlo vést k useknutí hlavy.

Jiný čas, jinak kruté tresty

5 čínských trestů
Ve staré Číně patřilo řezání orgánů k tradičním trestům. | Foto: Picryl.com

Pět základních trestů se, pokud jde o jejich povahu, v průběhu času vyvíjelo. Před vládou císaře západní dynastie Han Wendi (180-157 př. n. l.) zahrnovaly smrt, kastraci, amputaci nohy nebo chodidla, tetování a useknutí nosu. Po nástupu dynastií Suej a Tchang (581-907 n. l.) se tyto tresty změnily na trest odnětí svobody, vyhnanství, popravu nebo tělesný trest v podobě bičování bambusovými proužky nebo bičování holí.

Staročínský soudní systém se po dlouhou dobu řídil zásadou, že tresty by měly pachatele doživotně fyzicky a psychicky poznamenat a odradit ho od dalšího páchání trestné činnosti. Právě proto docházelo ke krutému tetování obličeje, řezání nosu (yi), amputace nohy (yue), odstranění pohlavních orgánů (gong) nebo k dapi, jak se nazývala klasická smrt.

Těchto pět trestů platilo po celá tisíciletí, i když se za dynastie Čching v 17. století poněkud zmírnily. Udělované tresty v posledních letech své platnosti spočívaly ve vězení, vyhnanství a bičování holemi namísto odřezávání částí těla (čím závažnější zločin, tím větší hůl).

Zdroj:

chinaknowledge.com, mayaincaaztec.com, scmp.com, arkeonews.net

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -