Úterý, 23 července, 2024

Pití čaje výrazně snižuje riziko nákazy cukrovkou, tvrdí WHO

Mohlo by vás zajímat

Podle vědců ze Světové zdravotnické organizace (WHO) snižuje denní konzumace čtyř šálků zeleného, oolong nebo černého čaje riziko vzniku cukrovky 2. typu o neuvěřitelných 17 procent!

- Reklama -

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že na celém světě trpí cukrovkou 422 milionů lidí. Cukrovka 2. typu, která je její nejrozšířenější formou, vzniká, když tělo není schopno produkovat dostatek inzulínu nebo se vůči němu stává rezistentním, což ztěžuje jeho snadné vstřebávání z krve.

Konzumace čaje a kávy byla v některých studiích spojena se snížením úmrtnosti na cukrovku už v minulosti. Podle výzkumu Reliable Source může každodenní pití zeleného čaje snížit riziko vzniku cukrovky 2. typu a riziko úmrtí z jakéhokoli důvodu.

Proti cukrovce pomáhají hned 3 druhy čaje

Poslední zjištění vědců z čínské univerzity ve Wuhanu o prospěšnosti pití čaje v boji s cukrovkou platí pro druhy oolong, zelený nebo černý. Pro co nejpřesnější výsledky studie sledovala celosvětová iniciativa více než milion osob průměrně po dobu deseti let.

Vědci pro účely studie vyhodnotili údaje od 5 199 dospělých účastníků čínského průzkumu zdraví a výživy. Účastníci byli sledováni v letech 1997 až 2009; na počátku studie neměli diabetes.

Podle čínských vědců výsledky ukázaly, že může každodenní pití čtyř a více šálků čaje snížit za 10 let o 17 % riziko nástupu cukrovky. „Naše výsledky jsou vzrušující, protože naznačují, že lidé mohou udělat něco tak jednoduchého, jako je pití čtyř šálků čaje denně, aby potenciálně snížili své riziko vzniku diabetu 2. typu,“ uvedla Xiaying Li z Wuhanské univerzity vědy a technologie v Číně, hlavní autorka studie.

S mlékem se účinek čaje ještě zvyšuje, tvrdí autorka studie

Pokud si navíc konzumenti do čaje přidávali mléko, byly podle Li preventivní účinky ještě mnohem silnější. Přestože ona a jejích sedm spoluautorů v rámci svého výzkumu nezkoumali vliv mléka v čaji, dřívější studie prokázaly, že i mléčné výrobky mohou mít také antidiabetický účinek.

„Myslím, že mléko by účinek čaje na cukrovku posílilo. To znamená, že čaj by byl s mlékem účinnější,“ uvažuje Li.

Výsledky svého výzkumu představí na výročním zasedání Evropské asociace pro studium diabetu ve švédském Stockholmu.

Zdroj:

medicalnewstoday.com, Guardian, studyfinds.org

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -